Adófórum

Adózási és számviteli információk

Áruból tárgyivá

Számvitel

Áruból tárgyivá

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Az alábbi kérdésben szeretném a véleményeteket kérni: a cég a beszerzett árukból 1 darabot bemutató darabnak (reklám darabnak) használ. Úgy vettem át a könyvelést, hogy ott is van az árukészleten. Viszont nekem az lenne logikus, mivel már egy éven túl szolgálja a vállalkozás tevékenységét, hogy át kellene sorolni a tárgyi eszközök közé (ráadásul a cég fizeti is utána a gépjármű adót). Tudom hogy ennek lenne fizetendő áfa vonzata, hisz annak idején azt levonta az áru beszerzésekor. Ti mit gondoltok erről az esetről?

Válaszokat előre is köszönöm!

Üdv. Kata 

 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Áruból tárgyivá

HozzászólásSzerző: taxcontroll » pén. szept. 21, 2007 2:36 pm

Gondolom itt személygk-ról van szó. Igazából ha annak idején tudta a cég, hogy azt reklámdarabnak fogja használni, akkor talán nem lett volna szabad levonni az áfát, az ÁFA tv. 33. § (2) bek. b) pontja alapján. Ebből következően az is megfontolandó, hogy most vallja fizetendő adóként, vagy önellenőrzéssel az akkori időszakba (ha nem tudta, akkor is pótlólag fizetendő vissza az egész áfa). Márcsak azért is, mert lehet, hogy akkor 25%-os adót vont le, és most 20%-os adót vallana fizetendőként. Én belekötnék, dehát szerencsére... :)) 
taxcontroll
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Áruból tárgyivá

HozzászólásSzerző: validitas » pén. szept. 21, 2007 7:30 pm

Szia Kata!

Szerintem nem attól függ, hogy egy éven túl szolgálja a vállalkozás tevékenységét, hanem hogy a vállalkozás mire szánja. Ha értékesíteni akarja, akkor az áru (vannak pl évekig raktárban lévő készletek is "elfekvő" készletek). Attól még nem tárgyi eszköz, hogy már egy v. több éve megvásárolta a vállalkozás. Azért is meggondolandó, mert gondolom az áfa sem "kétfillér". A tárgyi eszközt a rendeltetésének megfelelően a vállalkozásban a bevételszerző tevékenység végzése közben használják. Ha a gk. reklámdarab, ki van állítva, és később el szándékozzák adni (akár csökkent áron is), az  nem felel meg a fenti meghatározásnak.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Áruból tárgyivá

HozzászólásSzerző: kovalkata » szomb. szept. 22, 2007 3:44 am

Sziasztok!

Lényegében a dolog úgy történt, hogy áruként vették meg, aztán döntöttek úgy, hogy ebből reklám darab lesz. Egyenlőre arról nincs náluk szó, hogy el akarják majd adni. (ráadásul ott a gépjárműadó fieztés). Utcai bemutatókon is szokták használni ezzel reklámozva a márkát. Tehát mit javasoltok? Egy esetleges ellenőrzéskor mondják azt, hogy "igen ez most bemutatódarab, de később csökkent áron majd eladjuk," és ne minősítsük át tárgyivá? Akkor természetesen értékvesztés elszámolása mellett lecsökkentjük a beszer árat. És ha mégsem lesz végül belőle aladás?

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Áruból tárgyivá

HozzászólásSzerző: taxcontroll » szomb. szept. 22, 2007 4:44 am

Véleményem szerint ebben az esetben nem lett volna joga levonni az áfát a beszerzés után, valószínűleg ezt állapítaná meg egy adóellenőrzés is. Alátámasztaná a megállapítást az is, hogy gépjárműadót fizettek utána, tehát a gépjárművet nem továbbértékesítési céllal vették. (a fogalom benne van az ÁFA tv-ben a 13. §-ban.

Nem úgy kell felfogni a gk-k esetében, hogy talán továbbértékesítési céllal vesszük, és ha mégsem adjuk el, majd akkor fizetünk áfát. Nem. Éppen erre találták ki az adólevonási jog pótlólagos érvényesítését, azzal a bizonyos 5 éves időtartammal.

Az én véleményem még mindig az, hogy önellenőrzéssel ki kellene szedni a levonható adóból ezt a gk-t, és ha mégis eladják, akkor lehet pótlólag adót levonni.

taxcontroll
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Áruból tárgyivá

HozzászólásSzerző: kovalkata » szomb. szept. 22, 2007 5:42 am

Sziasztok!

Nem személygépkocsiról van szó. Ez quad, igazándiból sporteszköz kategória, az önkormányzat viszont motorkerékpárként veti ki rá az adót. Én nem hiszem ha akkor áruként rendelték meg (nem egy darabot, többet egyszerre) továbbértékesítési céllal, hogy bogyózni kellett volna vele az import áfából, hogy az 1 db-nak ne vonjuk le az áfáját, mikor még nem is tudták, hogy az bemutató darab lesz. Most viszont ha átsorolnánk, meg lenne utána fizetve az áfa, abban nincs mese. Csak azt nem tudom, mert Böbe meg mást írt, hogy valóban át kell-e sorolni, vagy maradhat áru (hátha egyszer tényleg aladják)?

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Áruból tárgyivá

HozzászólásSzerző: taxcontroll » szomb. szept. 22, 2007 6:10 am

Na, akkor itt viszont a vtsz szerinti besorolás a gond, mivel ha nem tartozik a 33. § (2) bek. f) pontja alá (tehát sem szgk., sem 125cm3-nél nagyobb motorkerékpár, akkor nem kell foglalkozni vele. Az Sztv. szerint azonban mivel a rendeltetési célja nem áru, hanem TE, így mindenképpen át kell sorolni.  Pláne, ha még nem akarják eladni.  Az áfa része meg attól függ, hogy levonható volt-e, vagy sem. Ha nem egyértelmű a vtsz jegyzékből, akkor a meg kell kérdezni a VPOP Vegyvizsgáló Intézetét.

taxcontroll
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Áruból tárgyivá

HozzászólásSzerző: garbo50 » szomb. szept. 22, 2007 11:22 am

Szia Kata!

Most kerültem gépközelbe így most olvastam az üzeneted. Nos hogy a kérdésre megpróbáljak válaszolni, én Böbével értek egyet ebben a kérdésben.

Egyrészt azért, amit már ő is említett, az hogy tartósan használatában, készleten van, még nem indok az átminősítésre.

Itt most valóban az a kérdés, hogy mi lesz a Quad későbbi sorsa? Szerintem egyelőre maradjatok annál a verziónál, hogy később csökkentett áron eladjátok. A bemutatóra szánt terméket többnyire ingyenesen szokták a forgalmazóknak átadni így nem hiszem hogy ebből bármi gond származna, főleg hogy nem is gépjárműről van szó, ahogy már egy előbbi kérdésben kitárgyaltuk. ( a 0788 kapcsán) Azért még próbálok kutakodni, ha találok valamit jelentkezem.

Üdv. 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Áruból tárgyivá

HozzászólásSzerző: kovalkata » szomb. szept. 22, 2007 12:23 pm

Szia Garbo!

Köszönöm a gyors reagálásodat. Látom az a 0788-as kérdés benned is mély nyomokat hagyott, azt a problámát is jól szétboncolgattuk akkor. Azóta egyébként több hirdetésben is láttam már, hogy hobbi célú sporteszköznek titulálják, mely közúti forgalomban nem használható. Ez az egy fajta, ún. street quad, melyet utcán reklámoznak, fel lehet rendszámoztatni, de nem kötelező!

Ettől függetlenül én még sajnos mindig bizonytalan vagyok és hajlok mindkét oldal (Taxcontroll kontra Böbe és Te) véleményére, de lassan el kéne döntenem mi legyen, mert a tulaj szeptember végéig le akarja rendezni ezt a témát (ha át kell sorolni).

Üdv. Kata 

 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Áruból tárgyivá

HozzászólásSzerző: taxcontroll » szomb. szept. 22, 2007 4:46 pm

Az biztos, hogy az ÁFA szempontjából semmiképp sem továbbértékesítési céllal vásárolta, mivel annak fogalma szerint a beszerzett termék saját használat, hasznosítás nélküli értékesítés.

Az azonban, hogy ennek a cumónak mi a vtsz száma, és emiatt levonható-e az adó vagy sem, fogalmam sincs, hétfőn megpróbálhatom a jogtárból megnézni. De ha hivatalos választ akarsz (amilyet az apech is elfogad) akkor irány a VPOP.

A számvitel szerencsére ennél jóval szabadabb, ott úgy sorolod át, ahogy neked jól esik. :)

taxcontroll
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Következő

Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég