Adófórum

Adózási és számviteli információk

Kölcsönnel fizetés

Számvitel

Kölcsönnel fizetés

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Azt szeretném megkérdezni, hogy Ti hogyan kontíroznátok az alábbi gazdasági eseményeket az értékesítő cég részéről:

1. A vevő kap egy átutalásos számlát, melynek felét kp-ben rögtön kifizeti.

2. A másik felére kölcsönt vesz fel. (nincs az értékesítő cég birtokában ebből a szerződésből, és ők sem kötöttek megállapodást erről a vevővel)

3. A vevőnek kölcsönt nyújtó átatalja a cégnek a maradék összeget.

Válaszokat előre is köszönöm!

Üdv. Kata 

 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Kölcsönnel fizetés

HozzászólásSzerző: Bi.Monika » szer. szept. 12, 2007 3:56 pm

1. T 311 - K 91, T 311 - K 467, a bevételi számla összege. A fele fizetés: T 381 - K 311

2. A kölcsön összegéről mindenképpen kellene legalább egy megállapodás a vevővel;  

3. T 384 - K 311 a maradék összegről, de a megállapodást mellékelni kell. Egyébként mi alapján fogadta el a pénzt a kölcsönt nyújtótól.

Szerintem így le lehet könyvelni.

 

Bi.Monika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kölcsönnel fizetés

HozzászólásSzerző: Napraforgó » szer. szept. 12, 2007 6:35 pm

Szia Kata! Bi.Monikával egyetértek az információk alapján. DE!

1./ Mi az hogy külcsönt vesz fel. 2./Mi az hogy a kölcsönt nyújtó átadja a maradék összeget a "cégnek/szállítónak? "

 3./Szerintem itt a kölcsön összegével megegyezően "engedményezésről" van szó, habár erről nincs ÍRÁS. Véleményem szerint ez így nem könyvelhető! Így nem tudod beszámítani/kompenzálni, mert nincs kinek! Lehet hogy ez az eset a követelés/kötelezettség ÉRTÉKESÍTÉSE, amelyhez korábban azt hiszem Madora volt az aki részletesen leírta a könyvelési tételeket, én viszont az engedményezéssel kapcsolatosan  írtam.

4./ Vagy egyszerűen egy kölcsönfelvételből származó forrás (amelyhez a kölcsönadónak elméletileg nincs köze), és ezzel  a felvett kölcsönnel (mint kp-vel) fizet a vevő Üdv:Napraforgó

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kölcsönnel fizetés

HozzászólásSzerző: kovalkata » szer. szept. 12, 2007 6:59 pm

Sziasztok!

Én is egy az egybe így kontíroztam mindent ahogy Mónika írta, de engem is pontosan az zavar, hogy semmiféle szerződésem nincs a kölcsönnel kapcsolatban. Nem hiszem, hogy ez engedményezés lenne, mert én pl. ahhoz a kölcsönszerződéshez hasonlítanám könyvelés technikailag, amikor gépkocsit vesznek kölcsönből és törlesztgetik a hitelt, de itt ugyebár csak egyetlen törlesztésről van szó. Lehet hogy így hagyom és nem foglalkozom vele, csak gondoltam hátha valaki tud arra valamit, hogy lehet azt kivédeni, hogy nincs semmiféle szerződés. Az áru vásárláskor az első kp-s törlesztésnél már rögtön a vevő tulajdonába került. A kölcsönadónak ahhoz semmi köze nincs. A vevő fogja majd neki visszafizetni az összeget.

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Kölcsönnel fizetés

HozzászólásSzerző: Napraforgó » szer. szept. 12, 2007 7:13 pm

Kata! Azért ha ez a tétel cégen vagy ev-on átfut, azért mégis csak foglakoznod kell a kölcsönnel. Mert ezt ugye valahogyan mégiscsak vissza kell fizetni, vagy részletekben törleszteni.

Ha viszont mint magánszemély vette fel a kölcsönt, akkor mint magánszemély adta be a cégbe "mint pl. tagi kölcsönt". 

 Vagy  lehet hogy egy "3." változat? Üdv.

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kölcsönnel fizetés

HozzászólásSzerző: validitas » szer. szept. 12, 2007 7:21 pm

Szia Kata!

Könyveld le úgy, és ha lehet, kérj a vevő és a kölcsönadó közötti szerződés azon részéből egy - a vevő által szignált - példányt, ahol a két fél megállapodik, hogy az összeget a kölcsönadó nem a vevőnek, hanem az értékesítő cégnek közvetlenül fizeti ki. Így rendben lesz.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kölcsönnel fizetés

HozzászólásSzerző: kovalkata » szer. szept. 12, 2007 7:24 pm

Szia Napraforgó!

Akkor most lehet hogy nem értjük egymást. Ennek semmi köze a tagi kölcsönhöz. A cég eladott egy árut. A vevő a felét kifizette az átutalásos számlának rögtön kp-ben. A másik felét kb. már egy héttel később ráutalta - a vevőnek kölcsönt nyújtó cég - az eladó vállalkozás bankszámlájára. Így a vevőkövetelés az eladónál meg is szűnt. Az áru a vevő birtokában van, az eladó cégnek semmi további teendője nincs. Az, hogy a vevő a neki kölcsönt nyújtóval ezt majd mikor és hogyan rendezi, ahhoz az eladó cégnek már semmi köze. Részéről az ügylet lezárt. Jó lenne azért, ha lenne még valakinek véleménye erről a témáról.

Üdv. Kata 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Kölcsönnel fizetés

HozzászólásSzerző: Napraforgó » szer. szept. 12, 2007 8:02 pm

Kata! Ezek szerint TE vagy az ELADÓ? Ha így van, akkor valóban mindegy hogy ki fizeti ki a számládat. A többi a VEVŐ dolga. (Bocs, de az előbb  fordítva gondoltam) Üdv.
Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kölcsönnel fizetés

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. szept. 13, 2007 4:46 am

Szia Napraforgó!

Az a lényeg, hogy a végén mindig tisztázni tudunk mindent és többnyire azért egyet is szoktunk érteni, szerencsére.

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Kölcsönnel fizetés

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. szept. 13, 2007 5:58 am

Napraforgó azért annyit még hozzátennék, hogy nem én vagyok az eladó, mert akkor én biztos készítettem volna valamiféle megállapodást, hogy nyoma legyen az ügyletnek. Az ügyfelem az eladó, ők nem készítettek dokumentumot, de a lényege az egész dolognak ez, amiről beszéltünk.

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Következő

Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég

cron