Adófórum

Adózási és számviteli információk

Lehet-e tagi kölcsönt kompenzálni

Számvitel

Lehet-e tagi kölcsönt kompenzálni

HozzászólásSzerző: lmeli » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Tudja-e valaki hogy lehet-e tagi kölcsönt kompenzálni a tag vevői követelésével, kompenzáló levél alapján?

Köszi

Meli

lmeli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Lehet-e tagi kölcsönt kompenzálni

HozzászólásSzerző: stamasi » szomb. szept. 08, 2007 7:29 am

Szia Meli!

Arra gondolsz, hogy a cég tagi kölcsönt nyújtott a tagnak, a tag felé fizetendő vevő követelése van, és hogy az adott kölcsön beszámítható e a tag felé fennálló vevői követelésbe?

Üdv.: Szilvi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Lehet-e tagi kölcsönt kompenzálni

HozzászólásSzerző: lmeli » szomb. szept. 08, 2007 7:50 am

Szia Szilvi!

Pontosítok. A tag adott a cégnek tagi kölcsönt és a cégnek van egy vevői követelése tőle.

Tulajdonképpen azért lenne szükségünk, ha lehet a kompenzálásra, hogy a pénztári bejelentési kötelezettségeket és/vagy a banki költségeket elkerüljük, mert elég magas összegről van szó.

Tagi kölcsönt kapott a cég: 384-476

Számlát adott a cég a tag felé /másik ügylet/: 311-9,467

Kompenzálás: 4761-3899, 3899-311, > ezt lehet-e?

illetve ha lesz minimális maradék akkor 381/384-311

Köszi

Meli

 

lmeli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Lehet-e tagi kölcsönt kompenzálni

HozzászólásSzerző: stamasi » szomb. szept. 08, 2007 8:38 am

Szia Meli!

Elegengedett kötelezettségről van szó: T476 -K 989. A tag elengedte a cég felé fennálló követelését. Szerintem ez az igazán jó eljárás.

A másik variácó a kompenzálással kapcsolatban igaz, hogy nem kell most bejelenteni, hogy 5 millió forint feletti kifizetés történt, de azt a kockázatot fel kell vállani, hogy később, ha netán ellenőrzést kap a cég, és ezt kiszúrja, biztos, hogy "csemegézni" fognak rajta.

Ez esetben, így könyvelném a számlát: T476-K911-K467

Szerintem várjuk meg, hogy más is hozzá szól -e ehhez a dologhoz, mert talán van más vélemény is.

Üdv.: Szilvi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Lehet-e tagi kölcsönt kompenzálni

HozzászólásSzerző: lmeli » szomb. szept. 08, 2007 9:02 am

Szia Szilvi!

Ez szerintem egyáltalán nem elengedett kötelezettség, mert akkor ott nem történik kifizetés.

Itt történik. Normál esetben 384-311, 384/381-476

Egyébként amikor a számlát könyveltem, akkor még nem tudtam, hogy kompenzálva lenne a tagi kölcsönnel és akkor azt vevői követelésként könyveltem.

Csak plusz dolgoktól szeretnénk megszabadulni bank ktg, bejelentési kötelezettség kp forgalom miatt. De itt nem lesz/lenne pénzforgalom.

Amire konkrétan kíváncsi lennék hogy van-e valahol olyan törvény, előírás..stb amely meghatározza, hogy a kompenzálni kivánandóak közé milyen tételeket lehet besorolni, mert én sehol nem találtam erre vonatkozó jogszabályokat, magyarázatokat.

Az egy általános dolog, hogy kompenzálni lehet vevőt a szállítóval, ha azonos a partner, (szállítói köttelezettséget vevői követeléssel) de uezt lehet-e tagi kölcsön és vevővi követeléssel ha a partner azonos?

Köszi

Meli

lmeli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Lehet-e tagi kölcsönt kompenzálni

HozzászólásSzerző: stamasi » szomb. szept. 08, 2007 9:33 am

Szia Meli!

A Ptk. 296 § szerinti beszámítás módszere alapján kell írni egy nyilatkozatot: X.Y. cég, mint kötelezett nyilatkozik az X.Y tag jogosultnak, hogy a maga kötelezettségét nem teljesíti (vagyis a tagi kölcsön visszafizetését nem teljesíti), viszont az X.Y tag, mint jogosult .......Ft értékű tartozását (vevői számla) nem követeli.

Így a tagi kölcsönnek megfelelő összegű kimutatott kötelezettségbe a keletkezett követelést (vevő számla) be lehet számítani, a különbözetet pedig pénzügyileg rendezni kell.

 

Üdv.: Szilvi

 

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Lehet-e tagi kölcsönt kompenzálni

HozzászólásSzerző: lmeli » szomb. szept. 08, 2007 10:02 am

Köszi a segítséget!

Meli

lmeli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Lehet-e tagi kölcsönt kompenzálni

HozzászólásSzerző: madora100 » szomb. szept. 08, 2007 1:28 pm

Szilvi hozzászólását annyiban egészíteném ki, hogy a tagi kölcsönt csak akkor lehet tartozással szemben kompenzálni, ha a kölcsönt nem meghatározott célra nyújtották. Ha a szerződésben nncs semmi erre irányuló kikötés, akkor rendben van a dolog.

Ptk. 296.§ (1) A kötelezett a jogosulttal szemben fennálló egynemû és lejárt követelését - ha jogszabály kivételt nem tesz - a jogosulthoz intézett vagy a bírósági eljárás során tett nyilatkozattal tartozásába beszámíthatja.
(2) A beszámítás erejéig a kötelezettségek megszûnnek.
Ptk. 297.§ (1) Beszámításnak nincs helye olyan szolgáltatással szemben, amelyet megállapodás alapján meghatározott célra kell fordítani,

Meli- a másik dilemmádra a Ptk. ad iránymutatást.

beszámításra a követelés és ellenkövetelés egyneműségének hiánya miatt nem kerülhet sor, ha a dologi jogi igénnyel szembeállított ellenkövetelés kötelmi jogi igény [Ptk. 296. § (1) bek.]. 

 A Te esetedben a tagi kölcsönkövetelés és a szállítói tartozás egynemű követelés, hiszen mindkettő kötelmi jogi igény. Ha például haszonélvezeti jogot adtál volna el annak a cégnek, akinek tartozol, akkor nem lehetne a beszámítás lehetőségével élni, mert a haszonélvezeti jog nem kötelmi jog, hanem dologi jog. Ezért az egynemű követelés kritériuma nem állna fenn.

 

Felhívom még a figyelmedet arra, hogy csak lejárt követelés esetében van mód a beszámításra!

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Lehet-e tagi kölcsönt kompenzálni

HozzászólásSzerző: lmeli » szomb. szept. 08, 2007 4:35 pm

Szia!

Nagyon köszi a kiegészítést, és a plusz infokat.

Szia!

lmeli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Lehet-e tagi kölcsönt kompenzálni

HozzászólásSzerző: madora100 » szomb. szept. 08, 2007 5:29 pm

Imeli!

Nagyon szívesen. Nekünk laikusoknak megtévesztő az egynemű követelés kifejezés.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég