Adófórum

Adózási és számviteli információk

Készletek, anyagok

Számvitel

Készletek, anyagok

HozzászólásSzerző: stamasi » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Még mindig a 2007. 01. 01-től átvett céggel szenvedek. Próbálom a könyvelési tételeket rendezni. Átadott főkönyvi alapján a készletek záró egyenlege (nekem nyitó) T227= 340.000 Ft.

Megnéztem a főkönyvi kartonokat, hogy hogyan került ide ez a tétel. Így: könyvelés 12. 31-én T227-K5114=340.000 Ft. Leltár nincs. Az anyagok szerelési anyagok, amit a kiszámlázott szolgáltatáshoz használ a vállalkozás. (Idén én úgy könyvelem a vásárolt anyagokat, hogy beszerzéskor azonnal anyagköltségként számolom el, a számlákra fel van vezetve, hogy hova lett felhasználva, ügyvezető aláírásával.

Kérdés: Mit tegyek a nyitó tétellel? (Azért csak most merült fel a probléma, mert az anyagot nem régen kaptam meg.)

Köszönöm előre is

Szilvi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Készletek, anyagok

HozzászólásSzerző: madora100 » kedd aug. 28, 2007 2:48 pm

Szilvi!

Én úgy hagynám, ahogyan van. Utólag készíttetnék a céggel egy 34oooo,-Ft értékű leltárt 2006.12.31-i határidővel. A könyvelő nyílván valahonnan vette ezt a számot (nyilván az eredmény alakulásához igazították). Ha valóságában nem volt meg ez a készlet, akkor 2007-ben részben leselejtezném, részben leértékelném és csökkent értékű anyagként eladnám. Vagy ha olyan készletről van szó amely a tényleges üzletvitelhez kell, akkor pedig ott hagynám záró készletben és majd a rákövetkező évben kezdenék vele valamit.

 

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Készletek, anyagok

HozzászólásSzerző: pronny » kedd aug. 28, 2007 7:10 pm

Szilvi!

2006.12.31-i értéknappal mindenképp kérjél egy leltárt. Ezzel alátámasztod az év végi árukészletet, illetve a 227 nyitóját is.

Mivel az anyagok szerelési anyagok, ezért év közben kerül még hozzá, illetve fogy is belőle, tehát év végén a nyitótad tudod növelni is és csökkenteni is. De vélhetően az év végi készletértéked is az eredmény alakulásától fog függeni. 

pronny
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Készletek, anyagok

HozzászólásSzerző: validitas » kedd aug. 28, 2007 9:11 pm

Szia Szilvi!

Mindenképpen kell lennie leltárnak, tehát a céggel (elődöddel) el kell készíttetni. Majd átvezetném nyitás után anyagktgbe (ha év közben nem vezetsz nyilvántartást és a vásárolt anyagokat egyből 5-be könyveled), majd az év végi leltár értékét visszavételezném a 2-esbe.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Készletek, anyagok

HozzászólásSzerző: stamasi » kedd aug. 28, 2007 9:28 pm

Szia Böbe!

Nálam év végén nem marad anyag az biztos. Egyszerűen nem értem, hogy nála, hogy maradhatott. Itt úgy vannak a munkák, hogy még kevés is az anyag ami el van rá számolva.

Leltárt nem tudok tőle kérni, mert nem akar egyáltalán együttműködni. A vállalkozónak meg fogalma sincs az egészről, azt sem tudja, miről beszélek. Néztem már az 5-ös anyag főkönyvi kartont, hogy hogy jött ki az összeg, visszafelé elkezdtem összeadni a tételeket, mert esetleg így írhatnék egy leltárt, de sehogy nem jön ki az összeg, közben még "találkoztam" egy követel tétellel is az 5-ösön, csak úgy évközben tartozik a pénztár követel az 5-ös, és így hagyta. (Hadd ne mondjam, novemberben például minusz volt a pénztár egyenlege.) Szerinted, ha valahogy megpróbálnám, hogy kijöjjön az összeg az 5-ösből, írnék egy leltárt, és az alapján már megtudom oldani az átvezetést az idei 5-ösre, mert van hova felhasználni az anyagokat. Mi a véleményed?

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Készletek, anyagok

HozzászólásSzerző: validitas » kedd aug. 28, 2007 9:36 pm

Szia Szilvi!

Ahogy körvonalaztad a helyzetet, azt látom a legjobbnak, amit írtál, mert más megoldás szerintem jelen helyzetben nincs. Viszont nem irigyellek a "remek" átvett cég  miatt.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Készletek, anyagok

HozzászólásSzerző: stamasi » kedd aug. 28, 2007 9:51 pm

Köszi Böbe! Ha tudnád.... Csupa csemege. A tárgyi eszköz kartonok egyenlege, bruttó é. és az écs. nem egyezett a főkönyvi kartonon szereplő egyenleggel, év végén semmilyen leltár nem készült, taggyűlés jkv. aláíratlan, osztalékelőleg mizériát gondolom láttad, Hogy mi lehet a dolgozók szabadságával például, na azt nem tudom, semmilyen nyilvántartást nem találtam. Üdülési csekkről adatszolgáltatás nem készült, nyilatkozat aláírva nincs. Szóval tényleg nem egyszerű, de azért remélem valahogy sikerül túljutnom a nehezén. Szigorú számadás, számviteli politika még hamvaiban sem található.

Üdv.: Szilvi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Készletek, anyagok

HozzászólásSzerző: bezi02 » szer. aug. 29, 2007 3:29 am

Szia Szilvi!

A szerelési anyagot nem az 5-ösbe , hanem a 814-re kell könyvelni  (vásárláskor). Évvégén leltárral kerül a 2-esbe. Ha annak már van nyitója akkor attól függően (T v. K), hogy több vagy kevesebb a leltár a nyitóhoz képest. Persze úgy is lehet, hogy évelején a nyitót visszavezeted a 8-ra és a 2-nek csak évvégén van egyenlege. Természetesen csakis a leltár alapján.

bezi02
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Készletek, anyagok

HozzászólásSzerző: stamasi » szer. aug. 29, 2007 6:02 am

Szia!

Ezzel nem értek egyet, mivel az elábé tipikusan kereskedelmi tevékenységhez kötődik, a vállalkozó tulajdonában lévő, forgalmazási céllal beszerzett kereskedelmi áruk beszerzési értékének kötlségként való elszámolását jelenti.

Itt javítási, karbantartási szolgáltatásról van szó. A vállalkozó a munkákat anyagbiztosítással együtt vállalta. A szolgáltatásának ellenértéke a vállalkozói díj. Ezért a felhasznált alkatrészeket úgy kell tekinteni, mint a termék-előállítás során beépített anyagokat, alkatrészeket, vagyis anyagköltségnek minősülnek.

Üdv.: Szilvi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Készletek, anyagok

HozzászólásSzerző: kovalkata » szer. aug. 29, 2007 6:26 am

Szia!

Teljesen egyetértek Szilvi válaszával. Itt nem arról van szó, hogy megveszed az alkatrészt és továbbértékesíted, hanem anyagként beépítésre kerülnek a szolgáltatásba.

Üdv. Kata 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Következő

Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 11 vendég

cron