Adófórum

Adózási és számviteli információk

Alapitványok

Számvitel

Alapitványok

HozzászólásSzerző: kati1012 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Alapitvánnyal kapcsolatosan érdekelne minden, amiről csak tudni kellene. 

Üdv: Kati 

 

kati1012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Alapitványok

HozzászólásSzerző: stamasi » pén. aug. 03, 2007 1:37 pm

Szia Kati!

Az alapítvány az alapítók által tartós és közérdekű célra alapító okiratban létrehozott, és az alapító okirat alapján tartós és közérdekű célra elkülönített vagyontömeg.

Alapíthatják: természetes személyek, jogi személyek és jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságok.

Az alapítvány önálló jogi személy, a vagyonával önállóan rendelkezik, kezelője az alapító által kijelölt kezelőszerv.

Az alapító okirat a birósági nyilvántartásba vétel után válik érvényessé. A nyilvántartásba vétel után az alapító az alapíítványt nem vonhatja vissza. Ugyanis az alapítő a nyivántartásba vétel után a tartós és közérdekű célra létrehozott alapítvánnyal már nem rendelkezhet.

Ha megszűnik az alapítvány, akkor a vagyonát csak hasonló közcélra lehet fordítani.

Az alapítány vagyona állhat: pénzből, ingó és ingatlan dolgokból, illetve ezek hozadékából vagy vagyoni értékű jogokból. Nyilvántartásba vételkor a bíróságnak meg kell győződnie arról, hogy az alapitó okirat a törvényben meghatározott feltételeknek megfelel-e és tartalmazza-e mindazokat a kötelező kellékeket, amelyeket a jogszabály előír.

Elengedhetetlen követelmény, hogy az alapítvány céljának megvalósításához a vagyon elegendő legyen.

Az alapítványok általában nyitottak, induláskor a vagyon a működés megkezdését szolgálja. Az alapítók az emberek összefogására, megértésére, támogátására számítanak.

Az alapító okiratban meg kell jelölni, hogy az alapítvány céljára rendelt vagyont és annak hozadékát hogyan kivánják felhasználni. Ennek két fő módja van: felhasználják az alapítványi vagyont, vagy csak a vagyon hozadékát.

Az alapítvány kezelő szerve a kuratórium, amely kezeli az alapítvány vagyonát a céloknak megfelelően, illetve képviseli az alapítványt a hatóságok előtt.

Az alapítványok nyilvántartásba vételének szabályait a 12/1990. (VI.13.) IM rendelet tartalmazza.

Az alapítványok speciális tipusa a közalapítvány. A közalapítvány az Országgyűlés, a Kormány, valamint a helyi önkormányzat vagy kisebbségi önkormányzat képviselő-testülete közfeladat elátásának folyamatos biztosítása céljából hoz létre.

A számviteli törvény felhatalmazása alapján a 224/2000. (XII. 19.) kormányrendelet tartalmazza az alapítványok beszámoló készítési könyvvezetési kötelezettségének sajátosságait.

Üdv. Szilvi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Alapitványok

HozzászólásSzerző: Napraforgó » vas. aug. 05, 2007 7:21 pm

Szia Kati! Szilvi mindent leírt amit a "jogszabályról" tudni kell. Én a "közvéleményt" írom: Az emberek nagy részének nincs bizalma az alapítványokkal szemben. Sajnos vannak rossz példák. A kuratórium is lehet korrupt (sajnos). Ezt sem árt tudni. Az én kis városomban is olyan embernek adták meg a "város vállakozója" címet ebből a pénzből, akivel szemben a lakosság nagy részénk hányingere van!!!!  TISZTELET  a TÖBB kivételnek. Üdv:Napraforgó
Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Alapitványok

HozzászólásSzerző: dzsar » szomb. feb. 21, 2009 9:49 pm

A következő kérdésem merült fel alapítvány alapításával kapcsolatban:

Feltételezés:

Ha egy alapítvány x célra alapítok, mondjuk 1mFt készpénzt, esetleg 500eFt értékű tárgyakat viszek be. Látva, hogy ma 50eFt-ból Rockzenét támogató alapítványt is alapítottak már, így nem hiszem, hogy ezzel itt probléma lenne.

Ha az alapítvány gazdasági tevékenységet is végezne céljainak elérésének érdekében, akkor mi az a minimális költség, amivel müködtethető az alapítvány.

Értelemezésem szerint regisztrált mérlegképes könyvelő csak akkor kellene, ha 10milliónál több a gazdasági tevékenységből származó bevétel, illetve könyvizsgáló akkor ha 50millió, végsősoron, mint a Kft-k esetén.

Gazdaségi társaságok esetén ugyebár minimális fenntartási költségnek vehetjük: a minimálbéren bejelentett vezető személyt (ez most kb 45-46eFt, mely a különböző járulékokat és adókat tartalmazza, és persze a hozzávehetnénk a kifizetett nettó bért, mely kb 47eFt, de azt tagi kölcsönként mindig vissza lehet rakni, végsősoron ezért ez nem tartozik a minimális költséghez), a könyvelő díját (persze akinek van kedve maga is elvégezheti, de nem érdemes, ez kb havi nettó 20-25eFt, ha nincs a vállalkozásnak nagy forgalma).

Remélem előbbiek alapján érthetővé vált, hogy mit értek minimális müködtetési költségen. Nem találtam erre vonatkozó részt, de logikusnak úgy tartanám, ha egy alapítványnak a vezetését, kuratóriumának tisztségeit társadalmi munkában is el lehet látni, és nem kell bérezni. Illetve még azt tartanám logikusnak, hogy könyvelő sem kell, csak érdemes, mert aki nem ért hozzá, az előbb-utóbb hibázik, de inkább előbb.

 

A válaszokat előre is köszönöm.

 

Üdvözlettel:

Szabolcsi Károly

 

dzsar
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég