Adófórum

Adózási és számviteli információk

Bérelt cégautó tgk vagy szgk?

Számvitel

Bérelt cégautó tgk vagy szgk?

HozzászólásSzerző: Hanna1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Vállalkozásunk bérel 5 év időtartamra egy TATA Telcoline tipusú (forgalmi szerint) tehergépjárművet. Az autó össztömege 1850 kg és 5 személy szállítására alkalmas. A rakodótere külön van.

Kérdésem, hogy az autó tehergépjármű vagy személygépkocsi? Kell-e utánna fizetnem cégautó adót?

A felmerült költségekből gázolaj és szervízszámlák áfáját levonhatom-e? És a bérleti díj áfáját levonhatom-e?

 Köszönöm a segítséget.

Hanna1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Bérelt cégautó tgk vagy szgk?

HozzászólásSzerző: stamasi » szer. júl. 25, 2007 1:04 pm

Szia Hanna!

A leírtak szerint az SZJA tv. 3 par. 45. pontja határozza meg a személygépkocsi fogalmát. Az általad írtak alapján a fenti gk. személygépkocsinak minősül.

SZJA tv. 70 §. azt írja, hogy természetbeni juttatásnak minősül a kifizető tulajdonában lévő, vagy általa bármely más jogcímen használt személygépkocsi (a cégautó) magáncélú használatára tekintettel keletkező jövedelem (ideértve az úthasználat díját és a cégautó használatával összefüggő más kiadásokat is).

Továbbiakban a fenti paragrafus részletezi, hogy mi minősül magánhasználatnak. Tehát először azt kellenne tisztázni, hogy fennáll -e a magánhasználat az említett gépkocsinál. Kérlek olvasd el a fenti 70 § folytatását, melyben kifejti, hogy mi minősül magánhasználatnak.

Üdv. stamasi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Bérelt cégautó tgk vagy szgk?

HozzászólásSzerző: Hanna1 » szer. júl. 25, 2007 1:15 pm

Menetlevelet vezet. Ha leteszi a nagyesküt hogy nem jár vele magáncélból, és ezt a menetlevél is alátámasztja akkor mentesülhet a cégautó adó alól?

De áfa szempontból ez nem változtat semmit. 

Hanna1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Bérelt cégautó tgk vagy szgk?

HozzászólásSzerző: stamasi » szer. júl. 25, 2007 1:25 pm

Hát a nagyeskű az kevés, tudod, bizonylat az alapja mindennek. Ha bizonylatokból az látszik egyértelműen, hogy nem használja magáncélra az autót, akkor nem kell fizetnie cégautó adót.

Üdv. stamasi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Bérelt cégautó tgk vagy szgk?

HozzászólásSzerző: Hanna1 » szer. júl. 25, 2007 1:27 pm

Ez esetben a bizonylat a menetlevél nem?
Hanna1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Bérelt cégautó tgk vagy szgk?

HozzászólásSzerző: validitas » szer. júl. 25, 2007 1:38 pm

Szia!

A csuda vinné el, mire megírtam, kikerestem,hivatkoztam, elszállt az egész, és a többiek már megírták a javát. SZJA tv.3.§ 45.pont: személygépkocsi fogalma.

Jó lenne ismerni a VTSZ számát. Ha személygépkocsi, nem vonhatja le az üzemanyag, és szervízktg.áfáját, a bérleti díjét igen, ha nincs magánhasználat. Ha van, akkor csak az üzleti arányában vonhatja le.

Ha tehergépkocsi, akkor az áfák levonhatók.Személygépkocsinál útnyilvántartás, tehernél menetlevél vezetése kötelező.

Ezt feltétlenül olvasd el:

http://www.apeh.hu/adoinfo/szja/gepjaru_m.html

Üdv: Böbe 

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Bérelt cégautó tgk vagy szgk?

HozzászólásSzerző: stamasi » szer. júl. 25, 2007 1:39 pm

Igen a menetlevelet vagy útnyilvántartást is lehet v. vezetni, mivel szgk.-nak minősül ezek szerint, ha megnézted az szja-ban amit írtam?
stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Bérelt cégautó tgk vagy szgk?

HozzászólásSzerző: stamasi » szer. júl. 25, 2007 2:12 pm

Egyetértek Böbével, hogy a gázolaj és a szervizktg. áfá-ja nem vonható le (áfa tv. 33 §. c, f, pont). A bérleti díj áfa levonható egészben a magánhasználat kizárásával.

Üdv. stamasi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Bérelt cégautó tgk vagy szgk?

HozzászólásSzerző: ABAKUSZ-49 » szer. júl. 25, 2007 3:29 pm

Én vitatkoznék Stamásival. Az SZJA tv.3.§45.szerint:"Személygépkocsinak minősül továbbá az a vegyes használatú, 2500 kg‑ot meg nem haladó megengedett együttes tömegű, olyan gépjármű (nagy rakodóterű személygépkocsi), amelynek rakodótere gyárilag kialakítva kettőnél több utas szállítására alkalmas, de kézzel egyszerűen oldható ülésrögzítése révén a felhasználás szerinti terhek szállítására bármikor átalakítható a válaszfal mögötti rakodótér, ideértve azt az esetet is, ha az ülés eltávolítására visszafordíthatatlan műszaki átalakítással került sor."  Az SZJA tv. 3. §. 45. pontját betű szerint idéztem.  Tehát ha gyárilag  a rakodótérben nincs  és soha nem is volt  2-nél több utas szállítására lehetőség , akkor teherautó. Arról nincs szó, hogy a vezetőfülkében hány utast lehet szállítani. Ha ebben igazam van, akkor  a többi nem kérdés.

Zsike (ABAKUSZ-49 Kft.) 

 

ABAKUSZ-49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Bérelt cégautó tgk vagy szgk?

HozzászólásSzerző: stamasi » szer. júl. 25, 2007 4:52 pm

Szia!

Nem láttam még soha ilyen tipusú autót, azért kértem Hannát,  hogy nézze meg ő is az szja. tv-ben  a szgk-ra vonatkozó leírást, mert abból, amit írt arra következtettem, hogy szkg-nak minősül, de odaírtam a paragrafust, hogy meg tudja ő is nézni, talán ő többet tud a gk.adatairól.

Üdv. stamasi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Következő

Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 8 vendég

cron