Adófórum

Adózási és számviteli információk

Ingatlanépítés számviteli elszámolása.

Számvitel

Ingatlanépítés számviteli elszámolása.

HozzászólásSzerző: gabmar » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Kérdésem: szerintetek hogyan kell elszámolni egy ingatlanforgalmazó cégnél azt, ha építtet egy házat? A telket, az összes anyagot hozzá ő veszi meg , de egy másik cég az építő. Munkadíjat is elszámol ezért. A felépült ház szintén az ő ingatlana lesz, és ez a cég fogja értékesíteni is. Nekem van róla elképzelésem, de kíváncsi lennék, hogy másvalaki hogyan könyvelné ezeket a tételeket. Előre is köszönöm!

gabmar
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Ingatlanépítés számviteli elszámolása.

HozzászólásSzerző: stamasi » vas. júl. 01, 2007 2:34 pm

Szia gabmar!

Ha jól értem a kérdésed akkor én így könyvelném:

Telek T161-455 (466-455), Anyag T161-K455, Építési munkadíj T161-K454, Aktíválás T12-K161, Értékesítés az építőnek: T31-K96, Könyv szerinti érték kivezetés T86-K12, Üdv. stamasi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Ingatlanépítés számviteli elszámolása.

HozzászólásSzerző: kati1012 » vas. júl. 01, 2007 3:08 pm

Sziasztok!

 

Az ingatlanforgalmazónál az ingatlan áruként funkcionál, a nyilvántartása tényleges beszerzési áron történik, amelybe minden olyan tétel beleszámit amely az előállitása, beszerzése érdekében felmerült.

kati1012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Ingatlanépítés számviteli elszámolása.

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » vas. júl. 01, 2007 7:53 pm

Sziasztok!

Teljesen más az elképzelésem, ugyanis ezt az ingatlant továbbértékesítési céllal építik, saját termelésű árut, készletet állít elő. Ilyen esetben mindenképpen a forgóeszközök között kötelező kimutatni.(Ingatlan, telek, kapcsolódó vagyoni értékű jogok itt mind ÁRU.) A következőképpen oldanám meg:

Telek: T 2(telek) (466)-K 4 vagy 38

Költségek elszámolása: T 5 (466)-K 4 vagy 38

Munkadíj: T 528(466)-K 4(38) /528:bérmunka, nem alváll. díj!!!!!!!!/

Bérköltségek stb elszámolása ahogy szoktuk

Ha elkészült, készletre kell venni; a beruházáshoz kapcsolódó költségekről mindenképpen vezessetek nyilvántartást, mert utólag már nagyon nehéz lesz megállapítani az előállítási költséget, és ha engedi a könyvelőprogram külön gyűjtőt is nyithatsz neki.

Készletre vétel: T2(épület)-K 581

Értékcsökkenést nem, csak értékvesztést számolhatsz el rá, mivel nem tárgyi eszköz!!!!

Értékesítéskor a készlet előállítási ktge, a telek elábéje fogja az eredményt csökkenteni /T311/K911(467) és T581/K2(épület), T814/K2(telek)/.

Úgy kell eljárnod, mint minden saját term. készletnél, csak egy kicsit nagyobb áruféleségeket gyártasz.

Csak annyit fűznék még hozzá, ha tárgyi eszközt hoznál létre, a telket és az épületet külön fkvi számokon kell nyilvántartani (TELEK és ÉPÜLET külön!), ui. a teleknek nincs écsje, és ekkor viszont az 582-őt használjuk a 161-gyel szemben.

Én biztosan így oldanám meg!

Üdv: Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Ingatlanépítés számviteli elszámolása.

HozzászólásSzerző: mona79 » hétf. júl. 02, 2007 7:37 am

Szaisztok. Egyetértek az előttem szólóval,ha értékesítésre szánja az ingatlanat akkor Saját termelésű készlet és ha megvásárolják ki kell vezetni. üdv
mona79
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 20 vendég

cron