Adófórum

Adózási és számviteli információk

Tőke apport könyvelése

Számvitel

Tőke apport könyvelése

HozzászólásSzerző: zsoltiabeka » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Az a kérdés, hogy mire kell figyelni, és hogyan kell könyvelni a pénz töke apportra cserélésénél és fordítva?

1. Hogyan könyveljük az apportot bevitelkor?
2. Hogyan változik a tőke értéke, ha apport van pl. értékcsökkenési leírással idővel 0-ra fut?
3. Hogyan lehet az apportot ismét pénz tőkére cserélni, kivezetni?
4. Keletkezhet e adó valahol a cserénél?
5. Milyen bizonylatok szükségesek mindehez?

előre is köszi
zsoltiabeka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:38 am

Tőke apport könyvelése

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. okt. 09, 2014 4:59 pm

Kedves Kérdező!

Te szakmabeli vagy? Mert a kérdésekből nem úgy tűnik. Annyit tudnék tanácsolni, hogy keress fel egy könyvelőt vagy adótanácsadót.

Üdv
validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Tőke apport könyvelése

HozzászólásSzerző: zsoltiabeka » csüt. okt. 09, 2014 6:27 pm

Kedves Validitas!

Nos, lelkes amatör vagyok, aki szeret mérlegelni, több véleményt meghallgatni...Nem kizárt h a válaszodat megérteném, ha lennél olyan jó, h érdemben is hozzászólsz a kérdésemhez..esetleg kijavítanád, h a megnevezett szakemberektől legalább helyesen kérdezni tudjak.

Mi a legfőbb gond a kérdéssel?

üdv
zsoltiabeka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:38 am

Tőke apport könyvelése

HozzászólásSzerző: mazsi5 » pén. okt. 10, 2014 9:39 am

Kedves zsoltiabeka!

Örülök, hogy lelkes amatőrként érdeklődsz a szakma iránt. De legelőször is, ha pld.-gazdasági társaságról beszélünk, ahogy a (Kft-nél "törzsbetétek összessége a jegyzett tőke"/vagyoni hozzájárulás állhat pénzbeli és nem pénzbeli (apport) vagyoni hozzájárulásból.., akkor először azzal kellene tisztában lenned, hogy mi is az a vagyoni hozzájárulás.. törzsbetét, társasági részesedés, stb.. társasági formánként..

S ha ezzel picit tisztában leszel, akkor rájössz, hogy értelmetlen kérdéseket teszel fel.. pld-ul: "Hogyan lehet az apportot ismét pénz tőkére cserélni, kivezetni?"

Írok egy példát hozzá: Ha valamely tag mondjuk apport nyújtását vállalta, s az az apport a cégnél éppen áru.., akkor a cég azt az árut igyekszik minél hamarabb eladni.. attól, hogy eladja az apportként megszerzett árut, attól a vagyoni hozzájárulása= törzsbetétje, a cég jegyzett tőkéje még ugyanannyi..

Ha a kapott apport, mondjuk a cégnél tárgyieszköznek minősül (befektetett eszköz) amire a használatbavételtől számítva écs kerül kerül elszámolásra a cégnél.., ha nullára amortizálódik a tárgyieszköz könyvszerinti értéke, a "jegyzett tőke" attól még változatlan.., így a tag törzsbetétje is változatlan..

Nem is ragozom tovább ... Üdv.
mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Tőke apport könyvelése

HozzászólásSzerző: validitas » pén. okt. 10, 2014 1:47 pm

Mivel lelkes amatőr vagy, ezért hosszasabban el kellene magyarázni a fogalmakat, megértetni a jegyzett tőke fogalmát, megjelenési formáját és felhasználását, stb.

Egy szakmabelinek ilyeneket nem kell elmagyarázni, mert ezt tanulta, tudja. Ezért javasoltam, hogy fordulj szakemberhez, mert hosszadalmas magyarázatokra ez a fórum nem alkalmas.

Ez egy szakmai fórum, ahol szakemberek beszélik meg a szakmai kérdéseket, a nehezen értelmezhető vagy éppen sokféleképpen értelmezhető, rosszul megírt jogszabályokat - amiből annyi van, mint égen a csillag :-))
validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Tőke apport könyvelése

HozzászólásSzerző: zsoltiabeka » pén. okt. 10, 2014 5:46 pm

Köszi a válaszokat...lelkes amatör vagyok, de gyorsan tanulok...:)

Tényleg hibás a kérdés, a válasz rá, h apportot bevinni csak alapításkor, vagy tőkeemeléskor lehet. A fogalmak 90% val tisztában vagyok, ugyh bátran használhatjátok előttem::) Én a saját tőke alakulása miatt fejeztem ki aggódalmamat, mivel ha az a jegyzett tőke alá esik pl. az ÉCS miatt, akkor a jegyzett tőkét le kell csökkenteni és ha a jegyzett tőke 3 millió alá esik gazdasági formát kell váltani. pl. ezt kéne elkerülni

Szóval a kérdés az, h ha az eszköz apport kifut, és kéne fedezett a jegyzett tőkének, de nincs pénz, akkor eszközt hogyan lehet odatenni. De ezek szerint csak tőkeleszállítással, majd újraemeléssel lehet apportot betenni? Kérdés, h ezt egy éven belül is el lehet végezni úgy h a gazdasági forma megmaradjon? pl taggyülés megszavazza a csökkentést, majd az emelést stb. Az apport bevitelt milyen bizonylat alapján lehet könyvelni...van mintája valakinek?

Mint nagy múltu számviteli szakembereknek, mi a véleményetek? Tapasztalat?

köszi, h foglalkoztok velem::)
zsoltiabeka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:38 am

Tőke apport könyvelése

HozzászólásSzerző: mazsi5 » hétf. okt. 13, 2014 11:58 am

Szia! Mi az, hogy kifut az apport???!

Azt írod, hogy gyorsan tanulsz... Írtam neked egy példát az apporttal kapcsolatban és azt is leírtam, hogy ha az apport olyan tárgyieszköz az apportot kapó cégnél, amire a rendeltetésszerű használatbavételtől értékcsökkenést számol el a cég.., az értékcsökkenés nincs közvetlen kapcsolatban a vagyoni betéttel/jegyzett tőkével.. Ha az apportba kapott árut eladja a cég, az árát pedig elkölti mondjuk bérre,stb... az nem jelenti azt, hogy a korábban apportot adó tagnak újból vagyoni hozzájárulást kellene teljesíteni, mert az az áru apport már nincs meg..

Jelenleg az új Ptk. (korábban a GT) rendelkezik arról, hogy tőkeleszállításnál mi mindennek kell eleget tenni és arról is, hogy a vagyoni hozzájárulás/jegyzett tőke emelésnél mik a feltételek.. De ezeknek semmi köze nincs ahhoz, hogy ha a cégnél már nincs ott a korábban kapott áru apport (mert nyilván eladta), vagy éppen olyan eszközöket kapott korábban apportba, aminek az egységre jutó bekerülési értéke 100 eFt alatt volt megállapítva/elfogadva.. és egyösszegű écs-vel a használatbavételkor azonnal értékcsökkenési leírással a könyvszerinti értéke nullává lett..

Korábban a Gt., Jelenleg az Új Ptk. tartalmazza, hogy kiknek, milyen felelőssége van azzal kapcsolatban, ha apport kerül a cégbe.. hogy apport érték az megfelelő értékben volt-e megállapítva,stb.

Javaslom tanulmányozd az új Ptk., (akár régi Gt-t.. is) .. Részemről ennyi, mert olyan dolgokról próbálsz értekezni, amiről finoman szólva is halvány lila.. fogalmad sincs. Üdv.
mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Tőke apport könyvelése

HozzászólásSzerző: MonokiM » csüt. feb. 19, 2015 5:05 pm

Az apportot úgy kell könyvelni, hogy:
Nyilvántartásba vétel a társasági szerződés alapján: T 161 - K 479
Aktiválás: T 1,2 - K 161
Cégjegyzékbe való bejegyzés napján: T 332 - K 411 (jegyzett tőke)
Rendező tétel: T 479 - K 332
Ebből látszik, hogy ezután az apportált dolog teljesen külön utat jár a 411 jegyzett tőkéhez képest.
Az 1-es értékcsökkenhet, a 2-est eladhatják, egyik esetben sem kell a 411-re könyvelgetni. Az marad a társasági szerződésben megszabott értéken.
MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég