Adófórum

Adózási és számviteli információk

Nyílt végű pénzügyi lízing számviteli elszámolása

Számvitel

Nyílt végű pénzügyi lízing számviteli elszámolása

HozzászólásSzerző: pmelinda » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Segítségeteket szeretném kérni, hogy nyílt végű pénzügyi lízinggel lízingelünk egy lakást.

Megkaptuk a tőkeszámlát és az első törlesztésről a számlát.

Így könyvelném: A tőkeszámla:161/448, aktíválom, écs, törlesztések:tőke:448/454,454/38,árfolyam:87/454,454/38, kamat:87/454,454/38, ha a futamidő végén vagy közben átadom a (tulajdonjogot), akkor kivezetem az eszközeim közül, mint egy tárgyi eszköz értékesítést, és a lízingbeadótól kell kapnom egy jóváíró számlát, ha a futamidő közben elállok a lízing díj fizetésétől és átengedem másnak...kb..

A kérdésem: lehet e a 2-es áru, vagy 5-ös bérleti díjak között szerepeltetni a résztörlesztések számláit, illetve a tőkeszámlát nem lekönyvelni? Én ilyet nem olvastam. Áruként a lízingbeadó tartja nyílván. Sokat olvastam ezzel kapcsolatban, az adófórumon is, de ilyennel nem találkoztam.

Van valami állásfoglalásotok ezzel kapcsolatban?

Lehet-e olyan eszközt aktíválni ami nincs a tulajdonomban?

A tulajdonos nem szeretné sem aktíválni, mert ő szerinte nem lehet olyan eszközt aktíválni, ami nem a cég tulajdona (és szerinte ezen van a hangsúly), mert a futamidő végén vagy közben is dönthetek a tulajdonjogról, sem a hosszú lejáratú kötelezettségek között nyilvántartani, mert rontja a hitelképességet. De akkor hogy lehet lekönyvelni? A lakást valaki használja és értéke romlik. Mit tudok csinálni?

Ti mit tennétek?

Köszönöm a segítséget

Melinda

 

pmelinda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Nyílt végű pénzügyi lízing számviteli elszámolása

HozzászólásSzerző: HIDNA » pén. jún. 15, 2007 4:33 am

Szia! Bemásolok ide egy ezzel kapcsolatos cikket. Nyílt végű pénzügyi lízing Olyan ügylettípus, ahol a lízingbeadó a lízingbevevő által kiválasztott eszközt megvásárolja, majd határozott időtartamra díjfizetés ellenében lízingbevevő használatába adja. A futamidő végén a lízingbevevőt elővásárlási jog illeti meg.Jellemzői: A futamidő alatt a haszonszerzés joga a lízingbevevőt illeti meg. A lízingbevevő viseli a lízingtárgy használatából eredõ teljes kockázatot, kárveszélyt és költséget. A teljes megfizetett lízingdíj fedezi az eszköz beszerzési értékét, valamint a kamatokat. A lízingdíjak tõkerészére eső ÁFA összeget a teljes futamidő alatt, az egyes lízingdíjak tőkerészéhez kapcsolódva kell megfizetni. A lízingtárgyat a lízingbevevõ aktiválja és amortizálja. A lízingdíj tőke- és kamatrészre van megbontva, a tőketörlesztõ rész az adózott eredmény terhére számolandó el és csak a kamat képez költséget. A havi díjak tőkerésze 25% ÁFA-t tartalmaz, mely a díjak számlája alapján visszaigényelhető. Amennyiben a lízingbevevő él elővásárlási jogával, maradványérték megfizetésével szerezheti meg a lízingtárgy tulajdonjogát. Ebból is kiderül, hogy az eszköz a lízingelőnél van kimutatva. Klári
HIDNA
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Nyílt végű pénzügyi lízing számviteli elszámolása

HozzászólásSzerző: csedit007 » pén. jún. 15, 2007 6:22 am

Sziasztok!

Ha a lízingelt eszközt a lízingbe vevő amortizálja is, akkor a tőke törlesztést úgy számolja el, mintha csak egy hitelt törlesztene? Én úgy gondoltam, hogy kimutatja az eszközei között (mint például a bérelt eszközöket is, vagy a konszignációs készletet - a 0-s számla osztályban), de nem számol rá écs-t. És a tőke törlesztést számolja el költségként. A kamat, árf. elszámolása a fent leírtak szerint. És így az ÁFA is egyértelmű, hogya részletekhez kapcsolódva fizetendő ill. igényelhető visza.

????

Üdv:

Edit

csedit007
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég

cron