Adófórum

Adózási és számviteli információk

Naplófőkönyv || részletező nyilvántartások

Számvitel

Naplófőkönyv || részletező nyilvántartások

HozzászólásSzerző: Barbie001 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Az SZJA törvény rögzíti, hogy az alapnyilvántartás (pl. pénztárkönyv, naplófőkönyv) mellett milyen részletező nyilvántartást kell vezetni. Érdekesség, hogy 2011-ben még ezek között volt az ÁFA kimutatás (analitika) is, most már ez sincs ott a részletező nyilvántartások között. Tehát ma már egy pénztárkönyv vagy naplófőkönyv programnak nem is kéne ez alapján tudnia ÁFA analitikát lehúzni, ami azért érdekes...

A lényeg, hogy az SZJA törvény a részletező nyilvántartásokra vonatkozó minden egyes pontjában azzal kezdi a mondatot, hogy a "a magánszemély" így, úgy....

Más törvényben (pl. Számviteli törvény) részletező nyilvántartásra vonatkozó írást nem találni, csak az SZJA törvényben szerepel ilyen részletesen, ami a fentiek alapján csak és kizárólag magánszemélyre vonatkozik, ide értve az egyéni vállalkozót és az őstermelőt is.

Nos ezek alapján, ha társasháznak, társadalmi szervezetnek, alapítványnak, stb. (tehát nem magánszemélynek!) végzek egyszeres könyvelést (naplófőkönyvben), akkor ezek alapján jól látom-e, hogy az alapnyilvántartáson (naplófőkönyv) kívül az ég világon semmilyen részletező nyilvántartást nem kell vezetnem (amit az SZJA törvény tételes felsorol)

Konkrétan:
- A vevőkkel (megrendelőkkel) szembeni követelések nyilvántartása
- A szállítókkal szembeni tartozások nyilvántartása
- Tárgyi eszközök, nem anyagi javak nyilvántartása
- A beruházási és felújítási költség-nyilvántartás
- Értékpapírok, értékpapírra vonatkozó jogok nyilvántartása
- Munkabérek, más személyi jellegű kifizetések és a vállalkozói kivét nyilvántartása
- Gépjármű-használati nyilvántartás (útnyilvántartás)
- Hitelbe vagy bizományba történő értékesítésre átadott, átvett áruk nyilvántartása
- Egyéb követelések, kötelezettségek nyilvántartása
- Selejtezési nyilvántartás
- Leltár
- Alvállalkozói nyilvántartás
- Szigorú számadású nyomtatványok nyilvántartása

Ismételten hangsúlyozom, hogy ez tételes felsorolás mind magánszemélyekre vonatkozik, sőt a magánszemély a részletező nyilvántartások közül csak azokat köteles vezetni, amelyek az adóköteles jövedelmének megállapításához szükségesek (pl a Szigorú számadású nyomtatványok nyilvántartásának nincs köze az adóköteles jövedelemhez...)

Várnám a hozzászólásokat, hogy Ti hogy látjátok!
Barbie001
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:28 am

Naplófőkönyv || részletező nyilvántartások

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » szer. júl. 10, 2013 7:45 am

Szia!

Áfa nyilvántartás szükséges, ezt ha nem is írja elő az Szja tv, az Áfa tv tartalmazza:
180. § (1) A 179. § (1) bekezdésében meghatározott személy, szervezet köteles folyamatos, megfelelően részletezett és rendszerezett nyilvántartást vezetni az adóról, amely a jogalap és az összegszerűség tekintetében egyaránt alkalmas az e törvényben szabályozott jogok gyakorlásának és kötelezettségek teljesítésének ellenőrzésére.
Tehát aki áfa fizetésre kötelezett, és/vagy levonási joga van, köteles erről az adónemről nyilvántartás vezetésére.

Az egyszeres könyvvitelben sem az eredmény, sem a mérleg nem határozható meg pontosan kiegészítő nyilvántartások nélkül.
Talán emlékszel még a tanulmányaidból a könyvvitel keretében tanultakra.

1., Szintetikus könyvelés, összevontan, értékben tartalmazza az adatokat (főkönyvi könyvelés)
2., analitikus könyvelés, más néven részletező nyilvántartások, mennyiségben és/vagy értékben is nyilvántart.
Pl: TE értékcsökkenés könyvelése, a főkönyvben összevontan eszközcsoportonként (nem könyveljük pl külön csak a nyomtatót, vagy szgépet, hanem összevonjuk, az adott főkönyvi számhoz tartozókat), egyszeresben úgyszintén az analitikából nyerjük ki az összevont adatot az eredmény megállapításához.

A Számviteli tv sem a kettős sem az egyszeres könyvvitelhez nem határozza meg tételesen a kiegészítő nyilvántartások körét, de úgy írja, kötelező mindazon kiegészítő nyilvántartások vezetése amelyek az Egyszerűsített beszámoló elkészítéséhez szükségesek, és kellően alátámasztják azt.
99.§
(3) Az egyszerűsített mérleget és az eredménylevezetést a tételek e törvény szerinti sorrendjében, bizonylatokkal alátámasztott, szabályszerűen vezetett egyszeres könyvvitel (a pénzforgalmi könyvvitel, illetve az eszközökről és a forrásokról vezetett részletező nyilvántartások, a leltárak) adatai alapján, világos és áttekinthető formában kell összeállítani.
162. § (1) Az egyszeres könyvvitelt vezető gazdálkodó a kezelésében, a használatában, illetve a tulajdonában lévő pénzeszközökről és azok forrásairól, továbbá a pénzforgalmi gazdasági műveletekről, a pénzforgalmi műveletekhez közvetve kapcsolódó, de tényleges pénzmozgást nem eredményező végleges vagyonváltozásokról, nem pénzben kiegyenlített bevételekről, ráfordításokról olyan könyvviteli nyilvántartást (pénzforgalmi könyvvitel) köteles vezetni, amely ezen eszközökben és forrásokban bekövetkezett változásokat a valóságnak megfelelően, folyamatosan, áttekinthetően mutatja. E könyvviteli nyilvántartáshoz kapcsolódóan az egyszerűsített beszámoló összeállításához szükséges, hogy a gazdálkodó az eszközökről, a forrásokról részletező nyilvántartásokat is a valóságnak megfelelően és folyamatosan vezessen.

(2) A pénzeszközökről és azok forrásairól, valamint az azokban beállott változásokról vezetett könyvviteli nyilvántartási kötelezettségnek naplófőkönyv vagy más, a követelményeknek megfelelő nyilvántartás vezetésével lehet eleget tenni. Az alkalmazott nyilvántartási rendszernek olyannak kell lennie, amely a teljes üzleti pénzforgalmat, a pénzforgalomhoz kapcsolódó, de pénzmozgással nem járó vagyon- és eredményváltozásokat az elszámolások egyezőségét biztosító formában mutatja ki.

(3) A könyvvezetés folyamatosságáért és helyességéért a gazdálkodó képviseletére jogosult személy a felelős.

Tehát fogadd el, hogy naplófőkönyv vezetése esetén sem lehet kikerülni az analitikát, nem beszélve pl arról, hogy egyszeresben elkülönítetten kell kimutatni a pénzmozgással járó és nem járó tételeket(pl bevételek).
tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Naplófőkönyv || részletező nyilvántartások

HozzászólásSzerző: unimog » szer. szept. 18, 2013 7:42 pm

Te magad adod meg a választ a kérdésben:)"csak az SZJA törvényben szerepel ilyen részletesen, ami a fentiek alapján csak és kizárólag magánszemélyre vonatkozik"
Azért részletez így az szja törvény, mert a magánszemély nem alanya a számviteli törvénynek, és valahol mégiscsak le kell írni mit vezessen.
Minden egyéb, általad is felsorolt társaság a számviteli törvény elvei szerint kell hogy nyilvántartásait vezesse.
Hogy egy ev kötelezettségeinek megállapításához kell-e közvetlenül a szigorú számadású nyilvántartás az elég érdekes kérdés. Tény, hogy büntetnek a hiánya miatt. Talán nagyobb összegnél érdemes lenne bepróbálkozni bíróságon.
De az áfa analitikát, amit a törvény nem ír elő, valóban nem kérhetik hiánypótlásban magánszemélytől. De ha akarják kigyűjtik a pénztárkönyvből, csak többet kell dolgozzanak vele. Engem ev áfa ellenőrzésekor
!megkértek!, hogy vigyek.
unimog
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég