Adófórum

Adózási és számviteli információk

Utánvétes számla postaköltség könyvelése

Számvitel

Utánvétes számla postaköltség könyvelése

HozzászólásSzerző: eysan1986 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!
Postai úton adunk fel csomagokat, utánvétellel. A számla kelte megegyezik a teljesítés napjával, a fizetési határidő 8 nap. A csomagba mindig beletesszük a számlát.
Pl. 3000 Ft értékben adunk fel csomagot, a postai díj 1000 Ft. A számlánk 3000 Ft-ról szól. Úgy csináljuk, hogy a postai díjat a vevő fizesse. Mi a postai díjat a feladáskor kifizetjük. Erről van postaköltség szl. (T524-K381), ha a postás hozza a 3000+1000 Ft-t, akkor az 1000 Ft hova kell könyvelnem? Eddig én mindig egyéb bevételek közé tettem és nem a postaköltséget minuszoltam le. Jól csinálom így?

Köszi, Eysan
eysan1986
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:28 am

Utánvétes számla postaköltség könyvelése

HozzászólásSzerző: Bakosné » szer. máj. 08, 2013 11:03 am

Szerintem nem. A postaköltség közvetített szolgáltatás, amit a kiállított számládban szerepeltetni kell. ÁFA tekintetében osztozik a termék sorsában.
Így a csomagba csak a saját számládat teszed, a postaköltségről kapott számla pedig a feladó nevére kiállítva, költségszámla. Nincs egyéb bevétel.
Márti
Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Utánvétes számla postaköltség könyvelése

HozzászólásSzerző: ASC » szer. máj. 08, 2013 11:56 am

Szia,
nem. Én is úgy csinálom, ahogy Márti leírta.
A számlámon szerepel a feladott termék, majd külön sorban postai csomagfeladás díja. Továbbá, hogy a számla értéke közvetített szolgáltatást tartalmaz. A számlát postázni szoktam, mert a saját munkám megkönnyítése érdekében a megjegyzéseknél fel szoktam tüntetni a költségszámla számát /géppel számlázok, ezért nem tudom a termékkel küldeni/.
Nálam az alaptermék ÁFA-s, ezért a postai feladás is.

A könyvelés is külön főkönyvi számlákra történik.
Havonta/n.évente v. évente elég ránézni a 912-re és a 815-re. Ha minden kiszámlázásra került, akkor meg kell egyezniük.
Számviteli politikától függően használhatod elsődlegesen a 271-et is és csak év végén rakod át a kiszámlázott tételeket 815-re.

Árbevétel
alaptermék 311-911,467
szállítás díja 311-912,467

Postai feladás díja
postaköltség 815,466-381

vagy
postaköltség 271,466-381
és év végén 815-271

Más kérdés a fizetési mód. Van aki utólag, banki átutalással fizet, kisebb vevők pedig postai utánvéttel egyenlítik ki a számlát.
Kiegyenlítés
postai utánvét 381-311
banki átutalás 384-311


Üdv.
ASC
ASC
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

Utánvétes számla postaköltség könyvelése

HozzászólásSzerző: eysan1986 » szer. máj. 08, 2013 12:12 pm

Sziasztok!
Köszi, akkor eddig rosszul csináltam, mert egy számlára sem írtam rá a szállítási díjat, ugyanis amikor a postára kerül, akkor már le van zárva a doboz. És a díjak is különbözőek, tehát még előre kikalkulálni sem tudom. Küldjek új számlákat vagy hogyan?
Könyveket értékesítünk, akkor a postaköltségre is rá kellene tennem az 5% áfát?

Volt olyan eset is, hogy nem kértük a vevőtől, hogy fizesse ki a postaköltséget, ő mégis fizetett pluszba 1800 Ft-t. Ezt akkor milyen számlára könyveljem?

Köszönöm, Eysan
eysan1986
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:28 am

Utánvétes számla postaköltség könyvelése

HozzászólásSzerző: ASC » szer. máj. 08, 2013 1:52 pm

Szia!
Én ezért nem küldöm az áruval együtt számlát.
Megvárom, hogy a kezemben legyen a Posta számlája és azt változatlanul számlázom tovább a vevőnek. De nálunk nagyságrendileg magasabb áruértékről és súlyról van szó és a közöttünk létrejött írásos szerződésben rögzítve van, hogy felár nélkül kerül továbbszámlázásra a postai csomagfeladás költsége /csomagfeladás, mert az áru súlya 20-30 kg/doboz között van/.

Közvetített szolgáltatásnál általában - és így az áthárított postaköltségnél is - a továbbszámlázott összeg a két fél megállapodásán múlik, lehet kevesebb is, lehet több is, vagy ugyanannyi, mint az eredeti számlázott érték, tehát szabadon eldöntheted, hogy a postai szolgáltatás továbbszámlázásáért mennyit kérsz.

Úgy látom, nálad ebbe az árba már nem fér bele még a számla postázásának a költsége is.
Mivel nem tudod előre kalkulálni a postai díjat, azt javaslom, hogy dolgozz fix tarifával.
Nézd meg, hogy tavaly mennyi volt a postai feladások költsége és hány darab könyvet adtál el. Egy vevő általában hány könyvet vásárolt. A legnagyobb számban előforduló verzió közelítse a valós postaköltséget, ettől || - irányban térj el X Ft-tal darabonként.
Vagy nézd meg más könyves webáruház szállítási feltételeit.
Ezt illik feltüntetni a honlapodon is a vásárlási és/vagy szállítási feltételek között.

Az ÁFA csak akkor 5%, ha a tőled rendelt és általad elküldött minden termék ÁFA-ja 5%, ha van benne magasabb ÁFA kulcsú termék is, akkor 27% az ÁFA.

Hogy mit csinálj?
Azt már látod, hogy a jövőben hogyan kezeld.
Jó kérdés, hogy mit teszel az elmúlt időszakkal.
Szerintem ezt attól is függ:
Ez a vállalkozás fő tevékenysége?
Milyen nagyságrendről van szó, milyen vállalkozási formában csinálod?
Mióta követed ezt a gyakorlatot?
Az ÁFA bevallásod milyen gyakoriságú?
Mert felveti az ÁFA / TA / HIPA bevallások önellenőrzését, némi ÁFA-t is be kellene fizetni...

Üdv.
ASC


ASC
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

Utánvétes számla postaköltség könyvelése

HozzászólásSzerző: eysan1986 » szer. máj. 08, 2013 2:02 pm

Szia!
Köszönöm, összesen négy darab számláról van szó, 25.000 Ft értékben, nem ez a vállalkozás főtevékenysége. A könyvelése oké. Úgy gondoltam, hogy ezért most utólag készítek a feladás teljesítési dátumával számlát és elküldöm az érintetteknek.
Tehát pl. könyv értéke 3000 Ft, kiszámláztam 05.07., teljesítés: 05.07., fizetési h: 05.15.
A posta költséget továbbszámlázom, ekkor dátumok hogyan vannak?
És ha mi a postán fizettünk 1000 Ft-t, akkor azt hogyan számlázom tovább? Mert ha a vevő fizet nekünk 1000 Ft-t, akkor úgy veszem hogy az 1000 Ft már áfával növelt érték, tehát a 105%, kiszámlázok a vevőnek 952 Ft+48 Ft. Így igaz pár forintot bukunk rajta, de ez helyes megoldás lenne?
Köszi, Eysan
eysan1986
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:28 am

Utánvétes számla postaköltség könyvelése

HozzászólásSzerző: ASC » csüt. máj. 09, 2013 7:55 am

Szia!
De jó, csak néhány esetről van szó.
Ha már elküldted a számlát, akkor egyszerűen készítesz egy új számlát csak a postaköltségről:
Kiállítás dátuma: amikor kiállítod / pl. a mai nap 05.09.
Teljesítés: 05.07.
Fizetési határidő: 05.15.
A vevő által már kifizetett postaköltségeket mindenképp bruttónak kell venni. Ha 1000 Ft-ot fizetett a vevő, akkor az 105%, igen 952Ft+48Ft ÁFA.

Ahogy korábban is írtam, tőled függ, hogy a jövőben mennyi postaköltséget számlázol tovább, a lényeg az, hogy egységesen kezeld mindenkinél és a vevő tájékoztatva legyen róla.
Ha a postaköltséget bruttónak veszed, akkor mindig bukni fogod az ÁFA-t.
De rá is teheted az ÁFA-t, akkor 1000Ft+50FT ÁFA.
Nálam ez azért nem okoz gondot, mert a csomagfeladás a postánál sem ÁFA mentes, arról mindig 27%-os ÁFA tartalmú számlát kapok a postától.

Üdv.
ASC
ASC
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

Utánvétes számla postaköltség könyvelése

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » csüt. máj. 09, 2013 8:12 am

ASC!
Te áfás számlát kapsz a postadíjról a postától?

Postai feladás díja
postaköltség 815,466-381
vagy
postaköltség 271,466-381
és év végén 815-271
???????
tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Utánvétes számla postaköltség könyvelése

HozzászólásSzerző: ASC » csüt. máj. 09, 2013 3:38 pm

Szia Kornélia!

Igen áfás számlát kapok, mert a Posta nem csak áfamentes tevékenységet végez.
Amit én feladok, az meghaladja a 2kg-ot így nem áfamentes levél, hanem
Start Plusz csomag. A postai csomagszállítás díja, kvázi olyan mint egy fuvarköltség és azt 27%-os ÁFA-val számlázza ki a Posta /ahogy a képeslapokat, vagy a BKK bérletet/.

Bocs, ha nem egyértelmű a kontírozás.
Az előző hozzászólásokban nem sima postaköltségről beszéltünk, hanem olyan Postai feladási díjról, amit közvetített szolgáltatásként továbbszámlázunk a vevőnek.
Ebben az esetben, attól függően, hogy csomagként vagy levélben megy az áru, vagy van ÁFA vagy nincs.
Az pedig számviteli politika kérdése, hogy azonnal 81-be könyveljük vagy 271-be és onnan vezetjük át a 81-be, amikor ténylegesen kiszámláztuk/vagy év végén.

Remélem így már világos.

Üdv.
ASC
ASC
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

Utánvétes számla postaköltség könyvelése

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » csüt. máj. 09, 2013 4:51 pm

Köszi! Csak az az áfa (levonható) nem volt világos,
a többi teljesen oké!
tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Következő

Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég

cron