Adófórum

Adózási és számviteli információk

Deviza alapú könyvelés évvégi átértékelés

Számvitel

Deviza alapú könyvelés évvégi átértékelés

HozzászólásSzerző: sünci » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni, és eléggé sűrgős lenne.
Kaptam egy céget könyvelésre, mely a könyveit euróban vezeti. Ezzel még év közben el is vagyok. Azonban most a zárás során felmerül az év végi átértékelés kérdése. Bizonyos tételek (mint pl forintos bank, vevő, szállító) nem kérdésesek, és átértékelem őket. Azonban nem tudom eldönteni, és nem találtam rá egyértelmű utalást, hogy mi a helyzet az adókötelezettségekkel, követelésekkel. Tehát pl az áfa a könyvelésben euróban van, viszont a NAV folyószámlán forintban. Ezt most át kell értékelnem? És ha igen, akkor egyesével kéne néznem minden tételt, hogy melyik milyen devizában volt és az alapján átértékelni, vagy csak az egyenleget nézve?

Segítségeteket előre is köszönöm!
Sünci
sünci
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Deviza alapú könyvelés évvégi átértékelés

HozzászólásSzerző: kontrado2006 » hétf. ápr. 30, 2012 6:12 pm

Kedves Sünci!

Igen, szerintem át kell értékelned az adókötelezettségeket is. Miért lennének kivételek? Ha netán úgy alakulna, hogy 2012.-ben, amikor a Ft számláról az adókötelezettségeidet elutalod, addig az időpontig nincs mozgás a Ft-számlán, akkor az az árfolyam-differencia, amit dec.31.-gyel lekönyveltél, 2012.-ben az ellenkező előjellel fog megjelenni. (Nyilván pont annyit kell utalni, mint amennyi a NAV-fszlán szerepel.)Ha viszont volt mozgás, akkor a Szv.Pol.szerinti árfolyammal (átlag vagy FIFO) átszámolod az utalt forintot EURO-ra, és azt viszonyítod a dec.31.-i átértékelt árfolyamhoz. A kérdésednek azt a részét, hogy egyesével kell-e mindent nézned, nem teljesen értem (nem tudom, mire gondolsz), de pl. ha egy adott vevő felé vannak CHF-ben, USD-ben, GBP-ben, vagy akármilyen más devizában nyilvántartott követeléseid, akkor az adott vevő összes HUF-s, CHF-s, USD-s, GBP-s, vagy éppen akármilyen devizás követeléseit összesítve (pl. szumma CHF=szumma EURO) értékeled át a dec.31.-i EURO árfolyamra.

Üdv.: Sanyi
kontrado2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég

cron