Adófórum

Adózási és számviteli információk

ingatlan tulajdonjoga kié?

Számvitel

ingatlan tulajdonjoga kié?

HozzászólásSzerző: witamin » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Fórumozók!


Egyik ügyfelem telket (beépítetlen földterületet) vásárolt magánszemélytől. Kft. a vevő. Szerződés szerint a vevő 1/1 arányban megvásárolta a területet, de még egy 3. személy javára (magánszemély) haszonélvezeti jogot alapítottak az ingatlanra 1/1 arányban. Később az apeh illetéket szabott ki az ügylet után oly módon, hogy a bekerülési értéket megosztotta és csak annak 60%-a után vetette ki az illetéket. Az illeték megállapítás levelében az apeh (akkor még az volt), az alapított haszonélvezeti jog forgalmi értékével csökkentette a teljes vételárat és ez lett a 40%, ami után a kft.-nek nem kellett illetéket fizetnie. Kérdésem az, hogy a vevő társaság kimutathatja-e a tárgyi eszközök között teljes értéken a földterületet vagy sem? Ügyfelem szerint nem, mert az apeh  előbb említett levelében megosztásra került a bekerülési érték és a vevő kft.-t csak a megosztás szerinti tulajdonrész illeti meg. Tehát csak a telek értékének 60% kerülhet a könyvelésbe. Ti mit gondoltok?


Üdv: Józsi 

witamin
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

ingatlan tulajdonjoga kié?

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » csüt. feb. 23, 2012 11:06 am

Szia!


Te most az illetéktörvényről beszélsz, az alapján helyesen vetették ki az illetéket. De a haszonélvezeti jog nem egyenlő a tulajdoni joggal!! Az ingatlan 100%-ban a Kft. tulajdona, de mivel a haszonélvezeti jog szerzése is illetékköteles, ezért csökkentették le a Kft által fizetendő illeték alapját.


Ez véleményem szerint nem igazán érinti a telek értékét sem, hiszen haszonélvezeti joggal terhelten is forgalomképes marad, és használható. Ha mégis úgy gondoljátok, hogy nem ér annyit a telek, akkor kérjetek szakértői értékbecslést, bár ha azt mondja az ügyfél, hogy szerinte ez a telek így nem is ér annyit... akkor ott felmerülhet a gondatlanság v. szándékosság miatti vagyonvesztés... hiszen a Kft teljes árat fizetett egy olyan telekért, ami szerinte nem is ér annyit. Egyáltalán mi indokolta a msz. haszonélvezeti jogát?


Andi  

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

ingatlan tulajdonjoga kié?

HozzászólásSzerző: witamin » csüt. feb. 23, 2012 11:42 am

Szia!


Először is köszönöm a válaszodat. Az illeték kivetéssel nincs is gondom, az rendben volt, csak a tárgyi eszközök leltározásakor a földterületet teljes vételi értéken szerepeltettem a leltárban. Erre mondták, hogy "hóhó ácsi", mert a kft. nem 100%-ban tulajdonos, nem lehet a teljes bekerülési értéken a leltárban, csak olyan mértékben, amennyi után az apeh az illetéket kivetette. Nahát erre hirtelen nem tudtam köpni-nyelni sem, ilyen érveléssel még nem találkoztam, csak most nem tudom, hogy én nem értek valamit jól vagy a másik fél. A telek sem vesztett semmit az értékéből, a haszonélvezeti jogot nem tudom igazán mi indokolta. Ez már vezetői döntés volt.


Üdv: Józsi

witamin
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

ingatlan tulajdonjoga kié?

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » csüt. feb. 23, 2012 12:24 pm

"Erre mondták, hogy "hóhó ácsi", mert a kft. nem 100%-ban tulajdonos,"


 


Már hogy ne lenne 100%-ban tulajdonos??? Teljesen más a tulajdoni és a haszonélvezeti jog. Az illetékre való hivatkozásuk sem jó. A számítás során nyilván a 100%-ra jutó értéket vették figyelembe, amiből levonták a haszonélvezetre jutó illetéket... mindezt azért, hogy ne kelljen duplán illetéket fizetni.


Szerintem a további viták elkerülése végett inkább vegyék elő a telek tulajdoni lapját, arról egyértelműen látszani fog, hogy ki a tulajdonos...


Számviteli tv. szerint is alapvetően az adásvételi szerződésben szereplő áron kell nyilvántartásban venni. Ha az eszköz piaci értéke ennél tartósan magasabb v. alacsonyabb, akkor kell átértékelni. De ehhez meg szakértői becslés kellene minimum.


 


Andi

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

ingatlan tulajdonjoga kié?

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » csüt. feb. 23, 2012 12:26 pm

Különben mutassanak olyan törvényt, ami azt írja, hogy az illeték kiszabásául vett összeggel kell nyilvántartásba venni az ingatlant... nincs ilyen, ez baromság.

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

ingatlan tulajdonjoga kié?

HozzászólásSzerző: ticus » csüt. feb. 23, 2012 8:29 pm

Egyetértek, az illeték alapját módosítja, ha haszonélvezeti joggal terhelt, de attól még a cég 100%-ban tulajdonos éa a bekerülési érték számítása nem változik (csak kevesebb illetéket kellett utána fizetni).

ticus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

ingatlan tulajdonjoga kié?

HozzászólásSzerző: witamin » csüt. feb. 23, 2012 11:16 pm

Köszönöm a válaszokat, azt hiszem valóban a tulajdoni lap lesz a perdöntő.


Üdv: Józsi

witamin
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 21 vendég

cron