Adófórum

Adózási és számviteli információk

faktorálás

Számvitel

faktorálás

HozzászólásSzerző: szildi11 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok Fórumozók!

Arra lennék kiváncsi,hogy ha vevő számlát faktoráltattok,hogyan könyvelitek?

Köszi:Szildi

szildi11
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

faktorálás

HozzászólásSzerző: HIDNA » csüt. máj. 17, 2007 2:10 pm

Szia! A vevő számlát előírom hagyományosan, T 311- K 91. Amikor a faktor intézet utal, rövid lejáratú hitelként előírom.T 384- k 45. A vevő kiegyenlítése után, ami természetesen a faktorhoz érkezik, a pénzintézet elszámolást készít. Ez alapján kiegyenlítem a vevőt a hitellel szemben. T 45- k 311. A pénzintézet által felszámított költségeket pedig a 87-re könyvelem. Üdv: Klári
HIDNA
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

faktorálás

HozzászólásSzerző: Böbebaba » csüt. máj. 17, 2007 2:29 pm

A számlát rendesen le kell könyvelni mint egyébként is, de ezt követően érkezni kell a faktor cégtől egy értesítésnek, hogy melyik számlát faktorálja és milyen összegben. Ezt könyvelni kell a 862-re mint értékesítés átruházott követelésre és a vevő szemben, hogy kifusson. Valamint elő kell írni a 368 -ra egyéb követelésként és rátenni a 962-re a 862-es párjára.

Majd ha a faktor cég elutalja az összeget akkor pedig a 368 követel odalára kell tenni, hogy az is szintén kifusson.

Valószinűleg kamatot és költséget is fog számlázni még a faktor cég azt is a 368-al szemben kell könyvelni, hogy az is kifusson nullára.

 

Baba 

Böbebaba
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

faktorálás

HozzászólásSzerző: M.Éva » csüt. máj. 17, 2007 3:26 pm

Nekem is vannak faktorálások, a problémám az, hogy a faktor cégek nem teszik a sorba a storno-kat, illetve a vevők (multik)ellenszámláit, amit ők levonnak.Az is probléma nálam, hogy nem bontják partnerre, ha egyáltalán küldenek valami kimutatást, utalnak, majd vissza-inkasszóznak, nem tudni,hogy mit.Én semmit sem tudok úgy könyvelni, ahogy kellene, ezért nem is adok tanácsot, irigylem, hogyha valakinek ez flottul megy!! Éva
M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

faktorálás

HozzászólásSzerző: Napraforgó » csüt. máj. 17, 2007 7:07 pm

Sziasztok! Én is hasonlóan könyvelem ahogyan HIDNA írta. Annyi kis különbséggel hogy a költségeket külön választom 87-re és 53-ra, továbbá egy lépéssel többet.  Bár az is lehet hogy más a faktor-elszámolása.

Még annyit, hogy korábban az XY faktor céggel volt kapcsolatunk (valószínű akivel HIDNÁ-nak), aki kítűnő heti bontású analitikát adott, továbbá tájékoztatott a könyvelési menetekről, de "ktg takarékosság" címen a főnökök átmentek másik pénzintézethez, akinek követhetetlen az  elszámolása, mert nem ad szoros sorszámozású elszámolást, hanem pl. 0012 az enyém  a 0013 pedig valaki más cégé, egyszóval POCSÉK. Sosem tudni elküldte-e minden elszámolását. Sok vitám volt velük.

Végül is maradtam a jól bevált régi könyvelési lépéseknél. Én így könyvelem (Áfá-val itt nem foglalozom):

1./számla  (egyértelműen)   T311   - k 912

2./Átvezetem (Vegyesen) T 3118 (faktorált számlák) - K 311

3./Előlegez a bank (kb.80%) : T 384 - K 456 (faktor hitel)

4./ Utal a vevő a banknak.(100%) (Vegyesen) : T 456 -K 3118

(ezt korábban a faktor elszámolásából könyveltem, de mivel hiányos volt az elszámolás, így a hom-bankon látható elkülönített számláról nyomtatom ki és könyvelem le. )

5./ Bank utalja a különbözetet (20%) : T384-  K 456

A 3118-at és a 456-ot is vevőnként vezetem (ugyanazt a végződést adom minden fk.számnál, pl. 311001-nek   a 3118001 és a 456001 a párja) . Azért vezetem a 3118-at, mert előfordulhat hogy tévedésből nem minden számla kerül át faktorálásra, vagy a faktor is kifelejti az elszámolásból.

Megjegyzem: nem könnyű, föleg ha több vevő és közöttük néhány külföldi is van.

Üdv:Napraforgó

 

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

faktorálás

HozzászólásSzerző: NErika » pén. máj. 18, 2007 5:21 am

Szia Szildi!

A többiek nagyon jól vázolták a tecnikát, csak egy tanács, hogy követeljél a faktor cégtől legalább havonta egyenleget, kivonatot egyeztetőt (stb) bármit amivel tudod a saját könyvelésedet kontrollálni. Év végén úgy is fogják küldeni (mert náluk tuti van könyvvizsgáló) ha havonta a kisebb eltérések tisztázásra kerültek akkor nem lehet majd gondod.

Igen nekem is volt ügyfelem aki XV céggel volt kapcsolatban és hetente kaptunk "kivonatot" aztán váltot másik faktor cégre, és semmi semmivel nem egyezett ((:: 

Miért hívják ezt az ügyletet faktornak azt nem tudom? Nem veszi meg a követelésemet ha a vevő nem fizet a Faktornak én bukok rajta, szóval sima hitel szerintem :))) 

Üdv Erika 

NErika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

faktorálás

HozzászólásSzerző: szildi11 » pén. máj. 18, 2007 5:58 am

Sziasztok!

Köszönöm a válaszokat a faktorálásról!Részemről úgy könyvelem,ahogy Böbebaba könyveli,annyi különbséggel,hogy az áfát /466-862;467-962/ beiktatom,mivel mikor átadom a vevő számlákat ,azok áfásak.Mi a véleményetek?

Üdv.:Szildi

szildi11
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

faktorálás

HozzászólásSzerző: Napraforgó » pén. máj. 18, 2007 12:23 pm

Szia! Ha több vevőt faktoráltok egy cégen belül, próbáljátok elérni a banknál (gondolom nem a hagyományos faktorcég), hogy külön alszámlát nyisson minden vevőnek, és erre "betekintést" engedjen. Én erről könyvelem "vegyesen"  CSAK a vevők utalásait (az oda-vissza játszásukat nem) a faktorhitelünkkel szemben. Másként képtelen lennék követni 8-10 belföldi és ugyanennyi külföldi vevőt.
Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

faktorálás

HozzászólásSzerző: Napraforgó » pén. máj. 18, 2007 6:58 pm

Szia Böbebaba! Tanulmányozgatom  a faktor könyvelésedet. Biztosan megvan a magyarázata amiért így könyveled, de nekem az az észrevételem, hogy így a 9-esre  2x  könyvelsz egy gazdasági eseményt, hiába van meg a 8-as párja, az csak az eredeményt teszi helyre, de az árbevétel mértéke  "feltupírozott".   Vagy rosszul gondolom? Üdv:Napraforgó
Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

faktorálás

HozzászólásSzerző: Napraforgó » szomb. máj. 19, 2007 7:43 pm

Szia! Az az érzésem, hogy valami nem stimmel. Lehet hogy a Te eseted az, amikor "tovább kellene számlázni a faktornak nulla %-os" Áfá-val?  DE EHHEZ EGY VD SZAKÉRTŐ SEGÍTSÉGE KELLENE!!!!. Mert lehet hogy tévedek. Vagy én könyvelek rosszul???  VÁRJ MÉG AZ ELFOGADÁSOKKAL!!!  Üdv
Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Következő

Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég