Adófórum

Adózási és számviteli információk

Naplófőkönyv vezetése

Számvitel

Naplófőkönyv vezetése

HozzászólásSzerző: TZsóka » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

 

 Alapítvány könyveléséhez tudtom szerint elég ha papíralapú naplófőkönyv vezetése is. Későbbiekben ha jól működik az alapítvány lehet hogy gépi programot is beszerzünk. Én még nem könyveltem alapítványt  csak egyéni vállalkozót, és a  kérdésem inkább a ráfordítások , költségek, pénzügyi eredmény kitöltésére vonatkozna. Pl megbízási szerződéssel elvégzett munka bevételét melyik oszlopba kell írni, vagy ha tárgyi eszközt veszünk,  vagy ha köszhasznú adományt adunk valakinek, és a pénzügyi eredmény változást sem igazán értem, nem tudom mennyire hasonlít pl az egyéni vállalkozókéra. Egyébként közhasznú alapítvány vagyunk. Bérfelosztás nincs, a bevételt visszaforgatjuk alapítványi célokra.

Nagyon megköszönném ha valaki tudna segíteni! 

TZsóka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Naplófőkönyv vezetése

HozzászólásSzerző: hari » vas. máj. 13, 2007 8:59 pm

Szia! Én is elég kezdő vagyok, és máris tudom h. nem is olyan egyszerű ez az egyszerüsitett könyvvezetés. Nagyon sok segitséget lehet találni egy-egy jó szakkönyvben. Én a Noviring kft kiadványát találtam . Adózási, számviteli szabályok, példatár cimmel.Példákat is lehet találni egy korábbi kiadványukban Naplófőkönyvvezetők kézikönyve /közhasznú és sima :Alapitvány, Társ.szerv stb /könyvelés az elejétől az eredménylevezetésig.Eligazitana éppen ezekben a kérdéseidben.

- ha valamilyen bevételed, ill ktsgégeid vannak mindig el kell tudni különiteni a könyvelésben h.célszerint, közhasznú v. vállalkozási célt szolgál.külön oszlopkban könyvelve ezeknek megfelelően a bevételeket és a ktsgeket is ugyanigy külön -külön oszlopkban , attól függően h. melyik bevétel érdekében merültek fel.. Aztán van egy közös oszlop is "Megosztás előtti ktsgek" amibe akkor könyvelünk ha a ktsgek mindegyik tevékenységet szolgálják.Ezt majd évvégén a vállalkozási és közhasznú bevételek arányában kell szétosztani. 

 -Tárgyi eszköz beszerzés, beruházás,felújitás a kiadások oszlopba kerülnek, olyan tételek amik nem lehetnek eredményelszámoláskor ktsgek.

-Az előzőknek megfelelően az eredménylevezetéseket is elkülönülten kell megállapitani, amit a bevallási nyomtatványon jól lehet követni. ha a vállalkozási tevékenységből eredmény lesz a Tsa-t ugyanúgy meg kell fizetni mint más esetekben, aztán a leadózott eredményt "forgathatod"vissza.Számitásakor kedvezményeket kell figyelembe vennie. Ha az összes bevételén belül/vállalk+közhasznú bevét/ a vállalkozási bevét nem éri el a 10%-ot de ha eléri-  és az 20 millió forint  alatt van, nincs adófizetési kötelezettsége. 

Mivel közhasznú a szervezet és esetleg van adománya /pénz+eszköz/ akkor meg korrekciót kell alkalmaznia Tsa fizetés esetén, az adomány meghatározott részére. 

Kiszámitása:a vállalkozási bevét-/minusz/10% kedvezmény: /osztva/a vállalkozási bevéttel=arányszámszámX az adománnyal.Ezt számitott támogatást adom a vállalkozási bevételhez majd a közhasznúakra érvényes kedvezménnyel 20%-al kell csökkenteni.Ez lesz a korrigált adóalap,amiből a véglegeset számoljuk, az adományrész figyelembevételnél kiszámitott  arányszámmal.

A végleges adóalapot aztán a mindenkori Tsa kulccsal számitva állapitod meg az adót ha van.Ezeket a tárgyévi eredményeket vezeted át a mérlegkimutatás oldalára, ami már lényegében megegyezik a korábbi ismereteiddel.

Indulásnak ennyit üdv. Szilvi

hari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Naplófőkönyv vezetése

HozzászólásSzerző: TZsóka » hétf. máj. 14, 2007 3:31 am

 Szia Szilvi!

Köszönöm hogy válaszoltál és megpróbálom beszerezni az ajánlott könyvet, biztosan  sok segítséget találok benne. Kérdezhetek addig egy konkrét dologra ? Vettünk egy bútort kizárólag adományozási céllal egy egyesületnek, ez pl melyik oszlopba kerül?

Az adózás részét azt értem, csak azt nem hogy a legutolsó oszlop "Pénzügyi eredmény" azt minden olyan sornál meg kell állapítani amikor természetesen érinti ugye?  

Köszönöm a segítséged, kellemes napot Neked!

 

Zsóka 

TZsóka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Naplófőkönyv vezetése

HozzászólásSzerző: hari » hétf. máj. 14, 2007 10:04 am

Szia!

Az az igazság h.mi eddig csak kaptunk -rá vagyunk nagyon szorulva - mi nem ajándékoztunk meg senkit sem. Csak a józan eszemre hivatkozva tudom leirni amit gondolok. Szerintem először is megvásárolod mint más esetben a T.e-t kiadás oszlopban. Az elnökség vagy akik nálatok kompetensek ebben, határozata alapján aztán el lehet ajándékozni akinek szántátok.No itt kellene okosabbnak lenni valakinek! Szerintem a nyilvántartási értékét majd a mérlegben mint écs-t kell "ráforditást jelentő eszközváltozásként évvégén elszámolnod, mivel écst nem könyvelünk naplófőkönyvben. És persze évközben a Te.kartonon ezt már jelezni.

Ha személy kapja az természetben juttatás, és az idevonatkozó Tsa tv.kell átnézni - ki kaphatja adó és járulékmentesen, és azt is h.saját dolgozó vagy idegen- attól függenek a járulékok.

ha áfa körösök vagytok /mi nem/ úgy tudom vagy a másik fél, vagy ti vállaljátok át. Ha ti, akkor az "áfa megfizetés időpontjában a ráforditásként érvényesithető kiadások körében kell elszámolni".  /ezt pl abból a bizonyos könyvből idéztem/

- A pénzügyi eredmény sort csakis évvégén használod záráskor Az adószámitásba beszámitó összes bevételek és u.igy. a ktsg-ek különbözetét irni attól függően h. melyik a nagyobb.

Ezt az eredményt majd a következő év elején a nyitáskor átvezeted a tőkeváltozásra is, a pénzügyi eredménnyel szemben. ugyanarra az oldalára amilyen a pü.eredmény volt. Ha növ.volt a pü.eredmény, akkor növ.-be a tőkeváltozáson is, és igy göngyölődik évről évre.

Az adószámitásba nem beszámitó bevételek /pl egyéb bevételek:kerekités, / és a kiadások /pl eszközvásárlások/ oszlopok különbsége pedig a Tőkeváltozások oszlop megfelelőjébe irod.

Én igy csinálnám üdv Szilvi

hari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég

cron