Adófórum

Adózási és számviteli információk

Támogatásból vásárolt tárgyi eszköz

Számvitel

Támogatásból vásárolt tárgyi eszköz

HozzászólásSzerző: AFT1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok,

Következő esetben kérném a segítségeteket.

Vállalkozóvá válást elősegítő támogatásból szerszámokat és tárgyi eszközt vásároltunk. Bemutatott számla ellenében utólag utalták a nettó érték 80%. A kérdésem, hogy a kapott támogatást hová könyvelem? Az összes eszközt 161-re könyveltem, a kisértékűeket 572-re, a nagyobb eszközöknek időarányossan 571-re könyvelem az écs-t? Van ezen kívül még teendő a támogatással?

Köszönöm

szandi

 

AFT1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Támogatásból vásárolt tárgyi eszköz

HozzászólásSzerző: MonokiM » csüt. dec. 09, 2010 3:14 pm

Szia!

Az egyéb bevételbe kell könyvelni (9634 Költségek, ráfordítások ellentételezésére kapott támogatás, juttatás). Analitikus nyilvántartásban vezetheted a felhasznált támogatást, összevetve az elszámolt költséggel, ráfordítással. Üdv.: Margit

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Támogatásból vásárolt tárgyi eszköz

HozzászólásSzerző: kovacs.attilane » csüt. dec. 09, 2010 5:21 pm

Szerintem a költségek ellentételezésére kapott támogatást rendkívüli bevételbe kell könyvelni, de ennél fontosabb az, hogy rögtön el is kell határolni, és a költségek felmerülésének ütemében kell feloldani az elhatárolást. Benne van a számviteli törvényben, de kapásból nem tudom, hogy hol.

Ildikó

kovacs.attilane
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Támogatásból vásárolt tárgyi eszköz

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » csüt. dec. 09, 2010 8:33 pm

Nem rendkívüli bevétel, hanem 96-os. De valóban el kell határolni, és az évente elszámolt écs-vel arányosan kell feloldani.

azt még nézd meg a támogatási szerződésben, hogy nincs-e külön rendelkezés a számviteli elszámolással kapcsolatban (mit, hogyan, hova lehet elszámolni).

Ildi, ha a kapott támogatást a 98-asban számolod el -rendkívüli bevételként-, a hozzá kapcsolódó écs-vel pedig az üzemi eredményt csökkented, az nem lesz túl jó!

Andi

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Támogatásból vásárolt tárgyi eszköz

HozzászólásSzerző: kovacs.attilane » pén. dec. 10, 2010 6:28 am

(4) A rendkívüli bevételek között kell elszámolni, de halasztott bevételként időbelileg el kell határolni:

a) az elengedett kötelezettség összegét akkor, ha az beszerzett eszközhöz kapcsolódik;

b) a fejlesztési célra - visszafizetési kötelezettség nélkül - kapott, pénzügyileg rendezett támogatás véglegesen átvett pénzeszközök összegét;

c) a térítés nélkül átvett eszközök, továbbá az ajándékként, a hagyatékként kapott, a többletként fellelt eszközök piaci - illetve jogszabály eltérő rendelkezése esetén a jogszabály szerinti - értékét;

d) a tartozásátvállalás során harmadik személy által - ellentételezés nélkül - átvállalt kötelezettség szerződés (megállapodás) szerinti összegét, ha az beszerzett eszközhöz kapcsolódik.

(5) Rendkívüli bevételként kell kimutatni a (4) bekezdés szerint halasztott bevételként elszámolt, időbelileg elhatárolt összegből a 45. § (2) bekezdése szerint a kapcsolódó költségek, ráfordítások ellentételezésére megszüntetett összeget

 

SZÁMVITELI TRV 86§

kovacs.attilane
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Támogatásból vásárolt tárgyi eszköz

HozzászólásSzerző: MonokiM » hétf. dec. 13, 2010 10:53 am

Szia!

Akkor a 77. § (3) b.pont mire vonatkozik?

"b) a költségek (a ráfordítások) ellentételezésére - visszafizetési kötelezettség nélkül - az adóhatóságtól, jogszabály által meghatározott szervezettől megkapott, illetve az üzleti évhez kapcsolódóan a mérlegkészítés időpontjáig - a vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően - igényelt (járó) támogatás, juttatás összegét;"

Ezt nem akadékoskodásból írom, hanem tényleg tudni szeretném az egyéb bevételre és a rendkívüli bevételre vonatkozó paragrafusok közötti különbséget. Üdv.: Margit

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Támogatásból vásárolt tárgyi eszköz

HozzászólásSzerző: Mzita » hétf. dec. 13, 2010 11:05 am

Ez engem is érdekelne hogy rendkívüli vagy 96-os! Nekem a könyvvizsgálónk azt mondta hogy 96-os, de most vettem át egy céget ahol 98-asba van könyvelve. És év elején az egész még elhatárolt összeget átkönyvelte az előző könyvelő 98-asba és év végén ami maradt(nyitó-adott évi écs) azt vitte el időbeli elhatárolásba, ez ugye így nem jó? Időbeli elhatároláson tartom és év végén könyvelem át rendkívüli/egyéb bevételbe az écséként elszámolt összeget, nem? Egész évben ott volt a főkönyvi kivonaton 43 mó Ft rendkívüli bevétel! Havonta kér a bank főkönyvi kivonatot ha úgy vesszük 43 mó Ft-tal nagyobb eredményt jeleztek a bank felé a valóságosnál!
Mzita
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Támogatásból vásárolt tárgyi eszköz

HozzászólásSzerző: kovacs.attilane » hétf. dec. 13, 2010 11:34 am

Szerintem a fejlesztési célú támogatásokat kell rendkívülibe tenni, tehát amiből tárgyi eszközt vásároltunk. A gázolajtámogatást meg pl a 96-osba.

I

kovacs.attilane
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Támogatásból vásárolt tárgyi eszköz

HozzászólásSzerző: MonokiM » hétf. dec. 13, 2010 1:39 pm

Szerintem továbbra is egyéb bevétel. De ha a rendkívülire kerül, akkor a számviteli törvény 86.§. (4) bekezdésének előírása szerint halasztott bevételként időbelileg el kell határolni a támogatás összegét. Ennek az összegnek a feloldása pedig akkor és olyan mértékben történik, amilyen mértékű költséget az adott eszközzel kapcsolatban elszámoltunk.

Tehát egyáltalán nem maradhat így összeg a rendkívüli bevételen már az elejétől kezdve.

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Támogatásból vásárolt tárgyi eszköz

HozzászólásSzerző: kovacs.attilane » hétf. dec. 13, 2010 5:03 pm

Persze, de amikor feloldod az elhatárolást, akkor visszakerül a 98-ba

I.

kovacs.attilane
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Következő

Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 17 vendég

cron