Adófórum

Adózási és számviteli információk

Befektetési arany számviteli elszámolása

Számvitel

Befektetési arany számviteli elszámolása

HozzászólásSzerző: ducheniko » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Befektetési céllal vásárolt aranyat a vállalkozás könyveiben hol mutatja ki a befektetett eszközökön belül? Illetve tudtok-e valamilyen társasági adómentességi szabályt a befektetési arannyal kapcsolatosan?

Segítségeteket előre is köszönöm.

Enikő

ducheniko
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Befektetési arany számviteli elszámolása

HozzászólásSzerző: Rozalinda » vas. nov. 07, 2010 8:40 am

Örülök neki, hogy  neked ilyen problémád lett. Ebből látszik dübörög a gazdaság.

Nem ugy, mint mifelénk.  Itt nem hogy befektetési arany  nincs,  de befektetési forint sem.  

Csak a sok adósság, meg a hitel átütemezés okoz problémát.

Rozalinda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Befektetési arany számviteli elszámolása

HozzászólásSzerző: madora100 » vas. nov. 07, 2010 10:59 am

Enikő!

A számviteli levelekben találtam egy hasonló kérdést. Bemásolom a válasszal együtt.

Kérdés: Mely mérlegtételben kell kimutatni a befektetési céllal vásárolt aranytömb értékét? (A vásárlás célja a nemzetközi pénzügyi válság miatti kockázatok mérséklése volt.) Milyen értékelési szabályok vonatkoznak a mérlegfordulónapon meglévő aranytömbre? Milyen nyilvántartást kell vezetni a vásárolt aranytömbről?
(A kérdéshez tartozó tárgyszavak: aranytömb, befektetés)

Mivel a számviteli törvény nem minősíti sajátos eszköznek az aranytömböt, így azt az általános szabályok szerint kell az eszközök közé besorolni. Bár a beszerzés befektetési céllal történt, nem lehet azt befektetett eszközként kimutatni, mivel nem felel meg az Szt. 24. §-ának (1) bekezdésében megfogalmazott követelménynek, nem az a rendeltetése, hogy a tevékenységet, a működést tartósan, legalább egy éven túl szolgálja.

Az aranytömbök vásárlásának a célja valójában az, hogy azokat később, lehetőleg a bekerülési értéknél magasabb értéken, jellemzően változatlan formában értékesítsék. Ebből már következik, hogy az aranytömböket a vásárolt készletek között, áruként kell kimutatni, áruként kell nyilvántartani. Így az aranytömbök mérleg-fordulónapi értékelését az Szt. 56. §-ának (1) bekezdésében foglaltak figyelembevételével kell elvégezni. (Értékvesztés elszámolható, ha a feltételek teljesülnek, felértékelni nem szabad!)

Ha az aranytömbök beszerzése deviza ellenében történt, akkor sem tekinthető külföldi pénzértékre szóló befektetett pénzügyi eszköznek, illetve pénzeszköznek. Így a forintra átszámított bekerülési érték akkor sem változhat, ha a beszerzéskor ellenértékként kifizetett deviza árfolyama változik.

Itt hívjuk fel a figyelmet arra, hogy az Áfa-tv. külön fejezetben foglalkozik a befektetési aranyra vonatkozó különös szabályokkal. A 243. § részletezi a nyilvántartással kapcsolatos követelményeket. Ez az előírás is a befektetési arany nyitó készletéről, az abban bekövetkezett változások bemutatásáról, záró készletről kér adatokat.

 

 

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 21 vendég