Adófórum

Adózási és számviteli információk

Alanyi adómentes tárgyi eszköz Áfája

Számvitel

Alanyi adómentes tárgyi eszköz Áfája

HozzászólásSzerző: boamada » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Tisztelt szakértő, fórumozók!

Alanyi adómentesre váltottam 2010-ben. Gondom a tárgyi eszköz beszerzés Áfájával van. 90000 netto ||Áfa egyszerre leírható, ha igaz.(?) Áfa nem számít a beszerzési értékbe. Így 100.000.- alatti. Vagy ha nem igényelhetem vissza az Áfát, más szabály van?

Hogy kell a legegyszerűbben könyvelni azonnal költségként ?

 

boamada
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

Alanyi adómentes tárgyi eszköz Áfája

HozzászólásSzerző: zspotorke » pén. okt. 22, 2010 8:09 pm

Szia!

Az ÁFA csak ott nem része a beszerzési értéknek, ahol levonható. Az alanyi mentes vállalkozás bruttó beszerzési értéken könyveli a beszerzéseit, így a tárgyi eszközeit is.  Ha tehát az eszköz pont 100 eFt akkor az nem mondható "alattinak".  (aki vonhat ÁFÁ-t annál ugyanez az eszköz 100 e alattinak minősül)

Kétféleképpem lehet könyvelni az egyszeres könyvvitelben a tárgyi eszköz vásárlását - de miután Te a legegyszerűbbet kérdezed: ha kisértékű ( tehát beszerzéskor egyösszegben leírható eszköznek) minősül(ne) akkor : Termelési-kezelési költség és bank/pénztár kiadás.

P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Alanyi adómentes tárgyi eszköz Áfája

HozzászólásSzerző: boamada » pén. okt. 22, 2010 8:34 pm

Kefves zsuzsa!

 

Örülök, hogy válaszoltál!

 

Azt elfelejtettem írni, hogy kettős könyvvitel, mert egy kis házi bt. Kezdetektől Áfás volt, de 2010-től  Áfa-körből kijelentkeztem. Így Áfa-mentesen kicsit több megrendelés lett, lehetett venni laptopot. Ezek szerint elkalkuláltam magam az árral, olcsóbbat kellett volna venni, így amortizálhatom a kedvezményes 50-50 %-al.

Kettős könyvvitelben mit javasolsz?

Üdvözlettel

boamada

boamada
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

Alanyi adómentes tárgyi eszköz Áfája

HozzászólásSzerző: zspotorke » pén. okt. 22, 2010 9:20 pm

A TAO a  200 eFt alatti és a 33% leírási kulcs alá besorolt eszközökre is megengedi alkalmazni a számvitel szerinti leírást. (1.sz. melléklet ha jól emlékszem 5.pontja)  Ha szem előtt tartjuk, hogy akkor tárgyi eszköz egy eszköz, ha egy éven túli az "elhasználódása" és figyelembe veszük azt is, hogy ugyanezen pontban nincs leírva az évek közötti egyenló mértékű elszámolási kötelezettség, akkor véleményem szerint akár 90-10%-os leírás is lehetséges ha 2 év elhasználódás mellett döntünk. Természetesen a beszerzés évében alkalmazni kell az időarányosítást. A döntést pedig rögzíteni szükséges a számviteli-politikánkban is.

 

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Alanyi adómentes tárgyi eszköz Áfája

HozzászólásSzerző: boamada » pén. okt. 22, 2010 9:31 pm

Az ötlet jó, figyelembe véve, hogy  a műszaki cikkek az egy év garancia után úgyis megadják magukat.

Apeh barátunk nem sérelmezi ezt az ötletet?

 

Letöltöttem egy ingyenes tárgyi eszköz programot, de küzdök vele,mert nem vagyok könyvelő, csak egy kíváncsi beltag. Az normális, hogy megadom neki a 90000nettót, bejelöltem, hogy bruttó beszerzési értéken könyvelje és 112500 beruházás, Forr.passz. 22500, előzetesen felsz. Áfa 22500 jelenik meg a főkönyvben?

boamada
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

Alanyi adómentes tárgyi eszköz Áfája

HozzászólásSzerző: zspotorke » pén. okt. 22, 2010 9:41 pm

APEH csak akkor sérelmezheti ha a számviteli politikátoktól eltérően kezelitek ezt a kérdést.  A TAO törvényben ott van ez a lehetőség - tehát teljesen törvényes!

Könyvelés: Neked ÁFA külön nem jelenhet meg, mert alanyi mentes vagy - tehát a bruttót kell megadnod !  Ennek kell a beruházás számlára kerülnie és innen kell majd aktíválni használatbevételkor.

A könyvelés így nézne ki: T Beruházás K szállító vagy pénztár = 112.500,- majd aktíválás: T gép,berendetés k beruházás = 112.500,-

Azért nem minden műszaki cikk adja meg magát ill. létezik egy garancia is, amit azért jó gazda módjára "illik" igénybevenni! Inkább az a gond velük, hogy gyorsan elavulnak, mert óriási léptekkel halad a fejlődésük.

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Alanyi adómentes tárgyi eszköz Áfája

HozzászólásSzerző: boamada » szomb. okt. 23, 2010 10:18 am

Kedves Zsuzsa!

Nagyon köszönöm segítőkészségedet.

Valószínűleg az a baj, hogy millióféle lehetőség van , amit be kell pipálni és ezek a programok "túl okosak" , próbáltam ugyan átállítani, hogy bruttó értéken vegye figyelembe, meg teljes újraszámolást is adtam neki,  de ragaszkodik az Áfa hülyeségéhez. Valahogy majd kiírtom, hiszen egyelőre csak "játszom" demo gyakorlóban.Azt hittem, milyen jó lesz, magam is nyilvántarthatom a tárgyi eszközeimet. ( meg ne kérdezd, hogy a könyvelő miért nem, mert ez egy hosszú történet...)

Lehet, hogy  kézzel kell majd figyelembevenni az amortizációt, mint eddig.

Az tiszta, hogy  a pénzkészletem csökken, de költségként csak az amortizáció vehető figyelembe

( időarányosan) Annak hogy kell megjelennie ? Tudom, hogy többféle kalkuláció van rá,  Ezzel is próbálkoztam, de nekem ez az idióta program nem hajlandó semmit megadni.

Ha jól tévedek, amit javasoltál , a degresszív módszer, mikor az eszköz élettartama alatt a leírás összege évről évre csökken.

Szóval, az a nyűgöm, hogy ahhoz, hogy jól jelenjen meg a főkönyvben/mérlegben, hogy kell megadni?

Biztos nagyon bárgyúnak tartasz, de az a fóbiám, hogy ha már én vagyok teljes vagyonommal felelős, akkor tisztába akarok mindennel kerülni.

Köszönöm

 

B. A.

boamada
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

Alanyi adómentes tárgyi eszköz Áfája

HozzászólásSzerző: Kiskovács » szomb. okt. 23, 2010 10:59 am

Szia boamada! "Ez az idióta program nem hajlandó semmit megadni" Erről jut eszembe az egyszeri gépírónő, aki munka közben felkiáltott: ez az írógép nem tud helyesen írni! A gép csak azt a műveletet hajtja végre, amit betáplálunk neki. Valami gond az alapadatok, törzsadatok bevitelénél van. Nézd meg, hogy a letöltött demo-hoz van-e használati útmutató és azt olvasd át alaposan, mert gyanítom, hogy a hiba nem a programban van. Másrészt: az már tisztázásra került az esetedben, hogy az ÁFÁ-val növelt bruttó beszerzési ár lesz a t.e. nyilvántartási bruttó beszerzési ára is. De amit látsz a programban "nettó érték"-et, az ebben az esetben nem egyenlő azzal, amit az ÁFA tv. szerinti nettó értéknek nevezünk. A tárgyi eszközök esetében nettó érték = az eredeti besz. ár csökkentve a korábban már költségként elszámolt értékcsökkenés összegével. Bocs, tovább nem ragozom, mert szerintem nem a te dolgod megtanulni a számviteli törvényt, a tárgyi eszközök kötelező egyezőségét a főkönyv /mérleg/ és az analitika között, az écs. elszámolásának módját, és annak rögzítését a számviteli politikában stb.

Ha nem vagy könyvelő és a könyvelőd nem tartja nyilván a t.e. analitikát, a legjobb amit tehetsz, hogy könyvelőt váltasz. Ha már fizetsz egy könyvelőt, azt azért teszed, hogy mindent, amit az adótörvények, ill. a számviteli törvény előír /=analitikák vezetése/ azt a te pénzedért csinálja meg, és ettől kezdve neked ne kelljen időt és fáradtságot pazarolnod ezekre a dolgokra. Üdv. Margó

Kiskovács
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Alanyi adómentes tárgyi eszköz Áfája

HozzászólásSzerző: boamada » szomb. okt. 23, 2010 11:17 am

Kedves Margó! Köszönöm a javaslatot, én is eljutottam erre a következtetésre.

Csak az a bajom, hogy nagyon sok hibát fedeztem fel a korábbi években, amit korrigálni kellett. Aggódom is miatta, de olyan alapvető hülyeségek voltak a korábbi években, hogy postaköltség pénztár bevételként lett lekönyvelve, meg egy csomó "félrerakott" ( nem általam, hanem a könyvelő trehányságából ) szla pl. fénymásolás nem lett lekönyvelve, stb. 

Most kicsit "önképzem" magam, mert nagyon sok bibi volt korábban. Sajnos minden az én káromra. Bár talán jó is, mert így legalább ha egyszer kapok egy ellenőrzést, azt legalább nem foghatják rám, hogy adóhiány , vagy ilyesmi.

Azon vergődöm most, hogy a nem létező szabályzatokat megalkossam ( persze azt sem kaptam meg ) a jelenlegi előírásoknak megfelelően, úgy, hogy az nekem is jó legyen és nem egy átvett marhaság legyen.

Kicsit tisztán szeretnék látni, ezért csatlakoztam a fórumhoz. Persze, nem a program a hibás, én is tudom.Csak jobb a lelkemnek, ha a saját hiányosságaimat ráfogom.

Viszont nagyon hasznos Zsuzsa segítsége is, ha még van energiája, várom a válaszát.

Üdvözlet minden segítőkész fórumozónak!

 

boamada

 

 

boamada
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

Alanyi adómentes tárgyi eszköz Áfája

HozzászólásSzerző: zspotorke » szomb. okt. 23, 2010 11:18 am

Az amortizáció a kettős könyvvitelben így néz ki: T 57 - K 11,12,13,149 Azaz a mérlegben az eszközök a tárgyévi amortizációval csökkentetten kerülnek kimutatásra, a számvitelben a számviteli politika alapján elszámolt értékcsökkenés pedig a tárgyévi eredményt csökkenti. Sajnos azt, hogy a progiban ezt hogy kell megadni nem tudom (én exelben csinálom) De talán ez így kezelhető megoldás lehet:  (nálad a bruttó = a nettóval)

1)      Abszolút összegű leírás Rövid élettartamú tárgyi eszközöknél alkalmazzuk vagy nettó érték alapján történő leírással kombinálva. Az élettartam alatt szétosztjuk a bruttó értéket a leírási időszakokra. Feladat:

3 évig használunk egy tárgyi eszközt. Bruttó értéke 920.000 Ft.

Megoldás:

Magunktól találjuk ki, hogy a vállalat pl. az 1. évben leír 400.000 Ft-ot, a 2. évben 300.000 Ft-ot, a 3. évben 220.000 Ft-ot.

 

Ide tartozik a kis értékű eszközök leírása egy összegben, ill. a 2 évig használatos eszközök 50-50%-os leírása is.

Mint már írtam is, az  eszközök értékcsökkenését a Számviteli politikában szabályozza az adott társaság. A könyvelő innen nyeri + a folyamatos konzultációból az információt. Egyébként pedig ha egy cég tulajdonosa átlátja a saját társaságát az jó dolog - mondhatnám, sőt mondom is, hogy a saját érdeke - tehát egyetértünk. A könyvelőben ehhez partnerre kell találnia ill. a könyvelő is csak akkor tud igazán jól dolgozni, ha a partnerkapcsolat folyamatos. Egyébként csak megy az események után...

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 22 vendég