Oldal: 1 / 2

óvadék könyvelése

HozzászólásElküldve: csüt. ápr. 29, 2010 5:53 am
Szerző: kohnmari

A számviteli levelekből idézek:

"2612. Kaució (óvadék) elszámolása:

Pénzben adott kaució (óvadék) elszámolása:

- az átadónál: T 368 - K 384,  ha egy évnél hosszabb lejáratú: T 193 - K 384,

- az átvevőnél: T 384 - K 479,  ha egy évnél hosszabb lejáratú: T 384 - K 449.

A pénzben adott kauciónak (óvadéknak) az átadás-átvételkor nincs áfavonzata......"


óvadék könyvelése

HozzászólásElküldve: csüt. ápr. 29, 2010 8:05 am
Szerző: Szirony1

Szisztok!

Nekem ez a bérlés ovadéka valahogy nem igazán passzol de lehet valahol elmaradtam a dolgokban biztos óvadák az nem előleg vagy foglaló inkább, mert annak szerintem ÁFA kötelezettésge van szerintem.

 

üdv Zsolt


óvadék könyvelése

HozzászólásElküldve: csüt. ápr. 29, 2010 8:27 am
Szerző: Kiskovács
Bocsi hogy közbeszólok. Szerintem meg jó, mert a kaució nem más, mint pénzeszköz letétbe helyezése, mely teljes összegben visszajár, ha a bérlő úgy távozik a bérleményből, hogy semmi "sarat" nem hagy maga után. Az ÁFA akkor jön be neki, amikor rendesen fizeti a bérleménnyel kapcsolatos rezsi-számlákat. Ha pedig tartozást maga után hagyva költözik ki, a tulaj a visszatartott kaució összegéből fizeti ki a közüzemi számlákat. Margó

óvadék könyvelése

HozzászólásElküldve: csüt. ápr. 29, 2010 8:38 am
Szerző: palmika

Sziasztok, áfa szempontjából a szerződésben foglaltakat kell vizsgálni. Ha ki van kötve, hogy a foglaló, óvadék mire tudható be, akkor arra kell figyelni, hogy ha a későbbiekben a bérleti díjba betudható, és persze az a díj áfás, akkor áfás a foglaló, ha csak kárra, esetleges tartozások kiegyenlítésére akkor nem áfás. Olyan szerződéssel is találkoztam, ahol semmi nem volt kikötve, ott a ptk szerinti értelmezést kell alapul venni, mely szerint nem áfás.

Könyvelése: valódi foglaló (ptk szerint) a fent leírtak alapján

áfás foglaló ( ami inkább előleg)  előlegre.

üdv: palmika


óvadék könyvelése

HozzászólásElküldve: csüt. ápr. 29, 2010 8:48 am
Szerző: Bakosné
Elsővel és harmadikkal értek egyet. Hogy később minek lesz betudva, az most még nem derül ki. Mi alapján lenne ÁFÁ-s? Kaucióról nem adhatnak számlát. Amíg nem lesz felhasználva valaminek a fedezetére, addig csak ott van a pénz követelésként.

óvadék könyvelése

HozzászólásElküldve: csüt. ápr. 29, 2010 9:07 am
Szerző: palmika

Én is így gondoltam, és jártam is el, egészen tavaly decemberig, amikor visszaküldtem egy áfás kaució számlát. Erre a partner adótanácsadója felhívott, és közöltem hogy "szerződés szerint a kaució a 2011-2012 díjjak tartalmazza, további díjfizetés nem lesz, magyarul ez egy előleg. Viszont a szerződési szabadságból adódóan, a felek olyan szövegezést alkotnak, ami nekik megfelel, és ha nem definiálják külön az egyes fogalmakat, akkor a törvények által adott meghatározást kell használni, viszont ha ők azt mondják, hogy ez a foglaló előlegként viselkedik, akkor igen is áfás. Van egy APEH tájékoztató is, majd megkeresem. " Szépen ki lettem oktatva...

palmika


óvadék könyvelése

HozzászólásElküldve: csüt. ápr. 29, 2010 9:21 am
Szerző: palmika

Áfa tv59. par ha a teljesítést megelőzően olyan kifizetés történik, mely szerződés szerint betudható a leendő kötelezettséggel szemben (előleg fizetés), összeget úgy kell tekinteni, mely a fizetendő adót is tartalmazza.A törvény csak egyszerüsítés végett nevezi előleg fizetésnek, a szerződés más szót is hasznmálhat rá.

 


óvadék könyvelése

HozzászólásElküldve: csüt. ápr. 29, 2010 10:30 am
Szerző: Bakosné

Palmika köszönjük, hogy megosztottad velünk a tapasztalataidat. Ilyen szerződés kötése esetén persze igazad van.

Üdv. Márti


óvadék könyvelése

HozzászólásElküldve: csüt. ápr. 29, 2010 1:43 pm
Szerző: Szirony1
Kössz palmika ezért voltak nekem kételyeim