Adófórum

Adózási és számviteli információk

cégautó adó kísérleti jármű esetén

Számvitel

cégautó adó kísérleti jármű esetén

HozzászólásSzerző: antiloop98 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Tisztelt Fórumozók!

A következő kérdésem lenne.
Egy környezetvédelmi közhasznú alapítvány bio-üzemanyag kutatásokat és teszteket folyatat a saját tulajdonában álló személygépjárművén. A gépjármű ideiglenesen ki van vonva a forgalomból (a kísérletek magánterületen (gyártelepen) zajlanak, a személygépjármű közúti forgalomban nem vesz részt).A probléma és a kérdés, hogy a forgalomból törtnő ideiglenes kivonást max 6 hónapra lehet kérni, utána automatikusan forgalomba helyeződik a személygépjármű, amire nem figyeltünk időben, és volt kb. 1 hónapot forgalomba "helyeződve" a jármű míg újra ki nem vonattuk ideiglenesen a forgalomból. A kérdés az lenne, hogy erre a forgalomba visszaállt időszakra kell-e cégautó adót fizetni? A személygépjárműre természetesen számoltunk el költségeket (alkatrészek, üzemanyag) ezeket mind és kizárólag kísérleti kutatási célokból, semmilyen más célra nem használjuk ezt a kísérleti gépjárművet.

Előre is köszönöm!

antiloop98
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

cégautó adó kísérleti jármű esetén

HozzászólásSzerző: lapkontir » kedd márc. 30, 2010 2:23 pm

Szia!

 

Rossz hírem van, mellékelem az Apeh okos kiskönyvének kérdés- válasz linkjét cégautó ügyben,

azt írja hogy akkor is kell nem magánszemélynek cégautó adót fizetnie, ha ideiglenesen kivonják a forgalomból!

 

http://www.apeh.hu/gyik/cegautoado#faq_5292439

 

a 18. kérdés!

 

Üdv 

lapkontir
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

cégautó adó kísérleti jármű esetén

HozzászólásSzerző: validitas » kedd márc. 30, 2010 2:41 pm

A gépjárműadóról szóló 1991.évi LXXXII. törvény 17/A §-a értelmében adóköteles (többek között) az a személygépkocsi, amely nem magánszemély tulajdonában van. A 17/B §:a cégautó adó alanya a gépjármű tulajdonosa.

Azaz a cégautó adó fizetése nem függ attól, hogy ki van-e vonva a forgalomból. Ha az alapítvány tulajdonában van, és nem tartozik a 17/D §-ban lévő mentességek alá (a kérdéses gk. nem tartozik oda), akkor a cégautó adót mindaddig meg kell fizetni, amíg az alapítvány tulajdonában van.

A forgalomból való kivonásnak a gépjárműadónál van jelentősége, de alapítvány egyébként sem fizet gépjárműadót az 5.§ rendelkezésének megfelelően.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

cégautó adó kísérleti jármű esetén

HozzászólásSzerző: antiloop98 » kedd márc. 30, 2010 5:47 pm

Köszönöm a válaszokat, ezt teljes megdöbbenéssel olvasom, ezt egyszerűen nem akarom elhinni. Egy használaton kívüli személygépjárműre hogy a ..... gondolják hogy arra is fizetni kell cégautóadót???? Éppen azért lett kivonva a forgalomból az autó és nem tudtuk a menetdinamikai teszteket elvégezni mert nincs fedezet a havi 15000 Ft-os cégautóadóra, de ezgyben azt is jelenti hogy visszamenőlegesen 150.000-ret nem is tud kifizetni az alapítvány illetve illetve akkor be is csődöl jelen állás szerintmert ezzel egyáltalán nem számoltunk, mert ilyen szerintem épelméjű embernek eszébe sem jut, hogy egy hasnzálaton kívüli gépjárműre is cégautó adót kell fizetni... Azt sajnos komolyan írtam hogy ha ezt visszamenőlegesen ki kell fizetni akkor fizetésképtelenné válik az alapítvány, arról nem is beszélve hogy az kutatási programunkat fel kell függeszteni. Ezt egyszerűen nem akarom elhinni. Van esetleg ötletetek hogy mit lehetne tenni a jelenlegi helyzetben? Tavaly februárban vette az alapítvány az autót 14 hónapja van a birtokában ez közel 200.000 Ft cégautóadót jelent amit nem tud előtermeteni és gyakorlatilag 2 év működés után becsődölünk :((((. Ezt egyszerűen nem akarom elhinni, hogy így rendelkezik a jogszabály :((((.
antiloop98
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

cégautó adó kísérleti jármű esetén

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » kedd márc. 30, 2010 6:31 pm

A törvény nem tesz különbséget azt illetően, hogy a gépkocsik rendszámmal rendelkeznek-e, vagy sem, mivel a cégautóadó fizetési kötelezettséget a hatósági nyilvántartásban nem szereplő (tehát forgalmi rendszám nélküli) személygépkocsikra is érvényesíti, a tv. 17/B. § (2) bekezdése alapján, mely szerint az adó alanya:
17/B. § (2) A hatósági nyilvántartásban nem szereplő személygépkocsi esetén az adó alanya az a személy vagy szervezet, aki vagy amely a személygépkocsi után költséget számol el.

ADÓ szaklapból ollóztam.

Más lenne a helyzet, ha nem az alapítvány lenne a tulajdonos, mert akkor  kiküldetési rendelvénnyel adómentesen használható lenne.

K.Judit

 

 

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

cégautó adó kísérleti jármű esetén

HozzászólásSzerző: validitas » szer. márc. 31, 2010 7:48 am

Szia!

Az a baj a jogszabályokkal, hogy a jogalkotó egy csomó dologra nem is gondol, és nincs rendesen előkészítve sokszor a jogszabály - értem ezalatt a különféle szervezetekkel való egyeztetést, véleményeztetést.

Azt tudom csak mondani, hogy forduljatok a PM-hez, nekik írjátok meg a helyzetet és akár kérjetek - a törvénymódosítás mellett - felmentést a cégautó adó alól. Persze indokolni kell rendesen, akár a kutatási programot is csatolhatjátok hozzá.

Azt is lehet kérni, hogy amennyiben a felmentést a PM nem látja járható útnak, segítsenek abban, hogy támogatás formájában megkapjátok a cégautó adó összegét.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

cégautó adó kísérleti jármű esetén

HozzászólásSzerző: validitas » szer. márc. 31, 2010 7:54 am

Szia Judit!

A tesztelés sztem nem tekinthető kiküldetésnek, ezért ez nem járható út, sajnos.

Üdv: Böbe


validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

cégautó adó kísérleti jármű esetén

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » szer. márc. 31, 2010 7:59 am

Szia Böbe !

Nem figyeltem a tesztelésre , persze arra nincs kiküldetés !

KJ.

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

cégautó adó kísérleti jármű esetén

HozzászólásSzerző: antiloop98 » szer. márc. 31, 2010 12:26 pm

köszönöm a segítséget mindenkinek! Közben én is nézelődtem, hogy lehetne menteni a helyzetet és  láttam hogy útnyilvántartás esetén nem kell cégautóadó, úgyhgoy azt gondoltam ki hogy visszamenőlegesen elkészítjük, nem tudom hogy néz ki még egy ilyen nyilvántartás illetve hogy ezt le kellett-e volna-e jelenteni már valahová, de gyakroaltilag null km-rre állítjuk ki minden oldalát. validitasnak köszönöm az ötletét, csak az a baj hogy én nem szívesen bíznám ezt a dolgot a bürökrácia jóindulatára  hogy így fogalmazzak ami nem létezik, sajnos tapasztalat alapján manapság a közigazgatási szervek azt fújják csak ami a tv-ben le van írva. Nomeg ez hóapokig eltartana és végül egy nemleges döntéss esetén mégtöbbet kellene fizetni mégtöbb büntettéssel. Az a szomoró a mai világban hogy a becsületes út gyakoraltilag járhatatlan ez akaratlanul is a kényszer kiskapuzásra ösztönzi az embert.

antiloop98
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

cégautó adó kísérleti jármű esetén

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » szer. márc. 31, 2010 12:33 pm

Hol olvastad, hogy az útnyilvántartás mentesít a cégautó adó alól? Ez nem így van!

Üdv.Nelly

 

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Következő

Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 19 vendég