Adófórum

Adózási és számviteli információk

eLJHATÁROLÓS, VAGY KÉSZLETRE VÉTEL

Számvitel

eLJHATÁROLÓS, VAGY KÉSZLETRE VÉTEL

HozzászólásSzerző: palmika » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok,

Az lenne a kérdésem, hogy egy szolgáltatónál, folyamatos szolgáltatás esetén a decemberi szolgáltatás kimenő számláját, és az alvállalkozó bejövő számláját hogy könyvelitek? Készletre veszitek, vagy elhatárolásba. A kimenő számla kelte 2010.01.08.Teljesítés és fizetési határidő: 2010.01.20, a bejövőé: 2010.01.14. kp-s számla.

Előre is köszi:

palmika

 

palmika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

eLJHATÁROLÓS, VAGY KÉSZLETRE VÉTEL

HozzászólásSzerző: nagyeva1980 » pén. jan. 22, 2010 10:37 am

Én szerintem elhatárolásként kell könyvelni.

Vic

nagyeva1980
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

eLJHATÁROLÓS, VAGY KÉSZLETRE VÉTEL

HozzászólásSzerző: validitas » pén. jan. 22, 2010 10:37 am

Szia Palmika!

Lekönyvelem a kimenő számlát rendesen Tvevő - Kbevétel ||Kfiz.áfa, majd áfát átvezetem 368...-ra (jan.havi áfa elsz.), a bejövő szla ugyanígy. 

Köv.évben az áfákat visszavezetem fizetendőre, levonhatóra. Így helyén lesz minden.

Üdv:Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

eLJHATÁROLÓS, VAGY KÉSZLETRE VÉTEL

HozzászólásSzerző: Budainé » pén. jan. 22, 2010 12:44 pm

Validitassal értek egyet.

A folyamatos szolgáltatások esetén a bejövő- és a kimenő számlákat is a valódi teljesítéskor könyveljük, ez esetben ugyanis a valós teljesítés és az ÁFA szerinti teljesítés eltér egymástól. Az ÁFA-t én is a 368-ra könyvelem, ahogyan Validitas írta. Természetesen attól függően T vagy K, hogy kimenő, v. bejövő számláról van szó.

A számlán szerepelnie kell a számvit. szerinti teljesítésnek is.

Üdv.: Budainé

 

Budainé
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

eLJHATÁROLÓS, VAGY KÉSZLETRE VÉTEL

HozzászólásSzerző: nagyeva1980 » pén. jan. 22, 2010 12:48 pm

Számvitelileg 2009-es , az áfa 2010-es lesz, ezért mondtam, hogy elhatárolásként kell könyvelni.

Könyvvizsgáló is így kérte tőlem.

Vic

nagyeva1980
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

eLJHATÁROLÓS, VAGY KÉSZLETRE VÉTEL

HozzászólásSzerző: validitas » pén. jan. 22, 2010 1:00 pm

Akkor sajna a könyvvizsgáló is rosszul kérte, és nem felel meg a számviteli törvénynek. Mert a kötelezettség vagy követelés nem az áfa-tv. szerinti teljesítés időpontjától áll fenn, nem is a számlán feltüntetett fizetési határidőtől. A követelést-kötelezettséget a tényleges, elfogadott teljesítés alapozza meg.És a beszámolónak a valódi követeléseket-kötelezettséget (mérlegkészítésig ismertté vált, elfogadott) kell tartalmaznia.

Azt határolom el, amiről még nem érkezett számla, illetve csak szerződés, kalkuláció, elfogadott árajánlat, ilyesmi áll rendelkezésre, de a beszámolóval lezárt évhez kapcsolódik.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

eLJHATÁROLÓS, VAGY KÉSZLETRE VÉTEL

HozzászólásSzerző: nagyeva1980 » pén. jan. 22, 2010 1:13 pm

"Azt határolom el, amiről még nem érkezett számla, illetve csak szerződés, kalkuláció, elfogadott árajánlat, ilyesmi áll rendelkezésre, de a beszámolóval lezárt évhez kapcsolódik", ezt mi másképp oldottuk meg, mert a könyvvizsgálónk ezt úgy értelmezi, hogy a mérlegkészítés időpontjáig ( 2010.05.31-ig ) ismertté vált- számlán megjelenő költség-bevételt elhatároljuk. Az áfája 2010-es áfa bevallásban szerepel, de a bevételi része egy 2009-es teljesítés ( és itt tér el az áfa és a számvvitel ).Igen az áfa a 368-ra megy-de én úgy értelmeztem, hogy  nem az áfa volt a lényeg kérdés feltevő kérdésében, mert nyilván nem az áfát fogja készletre venni, hanem a bevételi és költség részével mi legyen.

hát mi így szoktuk.... lehet, hogy nem jó....

"a decemberi szolgáltatás kimenő számláját, és az alvállalkozó bejövő számláját hogy könyvelitek? Készletre veszitek, vagy elhatárolásba."

bocsánat mindenkitől ha félreértettem .... és értetlen vagyok...

Vic

 

 

nagyeva1980
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

eLJHATÁROLÓS, VAGY KÉSZLETRE VÉTEL

HozzászólásSzerző: nagyeva1980 » pén. jan. 22, 2010 1:29 pm

1.) Bevételek aktív időbeli elhatárolása

Ha a tárgyévet megillető bevétel a mérleg fordulónapig követelésként nem számolható el, mert csak a mérleg fordulónapja után esedékes, de a mérleggel lezárt időszakot illeti meg, akkor a járó árbevételt, kamat- és egyéb bevételeket aktív időbeli elhatárolásként kell szerepeltetni a mérlegben.(pl. váltókamat, betéti kamat, járó bérleti díj)

nagyeva1980
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

eLJHATÁROLÓS, VAGY KÉSZLETRE VÉTEL

HozzászólásSzerző: madora100 » pén. jan. 22, 2010 1:37 pm

Semmi esetre sem elhatárolás a kérdésben feltett téma, ha a szerződésben nincs kikötve a teljesítés számlázásának későbbi időpontban történő lehetősége.   Elhatárolás akkor lenne, ha áthúzódó szolgáltatásról beszélnénk. Például a szerződés szerint január hónapban lenne módja a szállítónak a decemberi teljesítés számlázására, a következő évi január hónappal együtt (a szerződés ezt kimondottan tartalmazza)  Ekkor a szolgáltatás 2009 évben sem nem szállítóra, sem nem "nem számlázott szállítóra" kerülne lekönyvelésre, hanem időbeli elhatárolásról beszélünk. Egyik üzleti évről a másik üzleti évre áthúzódik a teljesítés, de az üzleti évekre jutó szolgáltatás értéke a vonatkozó szerződések alapján egyértelműen meghatározható. Vagy például ha a szerződés szerint a telefonszámla 2009.12.1o-2010.01.10. időintervallumra kerül számlázásra. Ekkor a 2009.12.o1-12.31. közötti időszakra el kell számolni a telefonköltséget a passzív időbeli elhatárolással szemben függetlenül attól, hogy kiszámlázták-e, mikor számlázták ki, mikor kell azt kiegyenlíteni.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

eLJHATÁROLÓS, VAGY KÉSZLETRE VÉTEL

HozzászólásSzerző: palmika » pén. jan. 22, 2010 1:43 pm

Sziasztok,

NEm gondoltam, hogy ez ilyen ellentmondásos téma.  Én is nagyeva könyvelési módját alkalmazom, ezért lepett meg, hogy az egyik új cégnél készletere van véve. De a véleményeitek alapján a készletre vétel szóba se jöhet. 

Az elhatárolásról, nekem is az a véleményem, hogy azon követeléseket és kötelezettségeket kell kimutatni, melyek a mérleg fordulónap után lettek nyilvántartásba véve, de a tárgyévet illetik.

palmika

palmika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Következő

Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 23 vendég