Adófórum

Adózási és számviteli információk

már megint cégautó adó

Számvitel

már megint cégautó adó

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Tettem fel már ezügyben kérdést, és ott arra jutottunk, hogy bérelt autónál - mivel a tulaj marad a bérbeadó - nincs cégautó adó. Viszont most olvasom az Adókódex Autózás és adózásban:

"Ha a személygépkocsit külföldről bérlik, és így számolnak el költséget utána, úgy ezek a járművek is a cégautó adó tárgyát képezik,"

Ti hallottatok már erről? Nálam Szlovákiából bérlik, s nem tudom, hogy itt számít-e az, hogy eus vagy külföld, mint az áfában.

Válaszokat köszönöm, Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

már megint cégautó adó

HozzászólásSzerző: melcsi62 » csüt. nov. 05, 2009 4:17 pm

Szia!

Cégautóadó – jelentős eltérésnél célirányos vizsgálat is lehetséges2009.05.25.

"Mint ismeretes cégautó adót a szervezetek (nem magánszemélyek) tulajdonában álló személygépkocsi, illetve a magánszemélyek tulajdonában álló személygépkocsi – ha arra költséget számoltak el - után kell fizetni. Cégautó adót akkor is kell fizetni az arra kötelezetteknek, ha az autó rendszáma külföldi, mert az adófizetés szempontjából közömbös, hogy a személygépkocsit külföldön vagy belföldön vették nyilvántartásba, és nincs jelentősége annak sem, hogy a személygépkocsit a forgalomból kivonták. "

A tv-ből:

17/B. § (1) Az adó alanya a személygépkocsi hatósági nyilvántartás szerinti tulajdonosa. Több tulajdonos esetén a tulajdonostársak tulajdoni hányadaik arányában adóalanyok. Pénzügyi lízingbe adott, hatósági nyilvántartásba bejegyzett személygépkocsi esetén az adó alanya a lízingbe vevő.

(2) A hatósági nyilvántartásban nem szereplő személygépkocsi esetén az adó alanya az a személy vagy szervezet, aki vagy amely a személygépkocsi után költséget számol el.

-------------------------

(4) A hatósági nyilvántartásban nem szereplő személygépkocsi után az adókötelezettség annak a hónapnak az 1. napján keletkezik, amelyet megelőző hónapban a személygépkocsi után költséget számoltak el.

-----------Szerintem ebből a szempontból lényegtelen, hogy milyen külföld..

Üdv.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

már megint cégautó adó

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. nov. 05, 2009 4:25 pm

Szia Melcsi!

Hatósági nyilvántartásban szerepel, mert magyar rendszámot kapott. Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

már megint cégautó adó

HozzászólásSzerző: Nyerkiné » csüt. nov. 05, 2009 4:27 pm

Szia Kata!

Ide lemásolom, amit erről tájékoztatásként kaptam. Szerintem többek között  azért is vezették be ezt a törvényt, hogy aki azért vásárolt külföldön autót, hogy a reg.adót kikerülje, azért még fizessem cégautó adót.

 

"Az adó alanya – főszabály szerint – a személygépkocsi hatósági nyilvántartás szerinti tulajdonosa

- Pénzügyi lízingbe adott személygépkocsi esetén azadó alanya a lízingbe vevő

-Ha a gépjármő magyar járművekről vezetett  hatósági nyilvántartásban nem szerepel, akkor az adó alanya az a személy vagy szervezet, aki vagy amely a személygépkocsi után költséget számol el.

Ki fizet?

- Külföldről bérelt szgk. esetén a belföldi használó fizet, ha költséget számol el."

Györgyi

 

 

Nyerkiné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

már megint cégautó adó

HozzászólásSzerző: Nyerkiné » csüt. nov. 05, 2009 4:30 pm

Amíg én szerkesztettem a válaszm, addig már meg is kaptad. A lényeg ebben az szerintem, hogy aki egy gépkocsi után költséget számol el, kivéve kiküldetési rendelvényre, normán belül, annak a cégautó adót meg kell fizetni

Nyerkiné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

már megint cégautó adó

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » csüt. nov. 05, 2009 4:35 pm

-         A külföldi rendszámú személygépkocsi esetén az a használó (ez lehet a tulajdonos is) személy, szervezet kötelezett az adófizetésre, aki/amely, ha a számv. törvény hatálya alá tartozik: költséget, ráfordítást, illetve, ha az Szja-törvény hatálya alá tartozó magánszemély: tételes költségelszámolással költséget, értékcsökkenési leírást számol el a személygépkocsi után.

-         Külföldi rendszámú személygépkocsi esetében az adókötelezettség annak a hónapnak az első napján kezdődik, amelyet megelőző hónapban a személygépkocsi után költségelszámolás történt, és annak a hónapnak az utolsó napján szűnik meg, amelyben a személygépkocsi után (a tulajdonos vagy a használó) utoljára számolt el költséget.

 

K.Judit

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

már megint cégautó adó

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. nov. 05, 2009 4:45 pm

Sziasztok!

De magyar rendszámú az autó, magyar okmányirodában állították ki a forglamiját. Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

már megint cégautó adó

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » csüt. nov. 05, 2009 4:51 pm

Ha nem a cég tulajdona és számolnak el rá költséget, akkor adóköteles. Szerintem mindegy, hogy milyen a rendszáma.

KJ.

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

már megint cégautó adó

HozzászólásSzerző: Nyerkiné » csüt. nov. 05, 2009 4:54 pm

Kata!

Ezt az egészet én személy szerint a következők szerint értelmezem /lehet, azonban, hogy egy nagyot tévedek, de/: vitatható esetekben, pl, hogy a gépkocsi ugyan magyar, de a tulajdonos nem magyar adófizető állampolgár, abban az esetben az fizet, aki Magyarországon adófizetésre kötelezhető, ráadásul magyar adófizető számol el erre költséget, ekkor szerintem, de csakis énszerintem a cégednek kell megfizetni az adót.

Györgyi

Nyerkiné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

már megint cégautó adó

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » csüt. nov. 05, 2009 4:55 pm

Személygépkocsi utáni költségnek, ráfordításnak a személygépkocsi üzemeltetésével közvetlenül összefüggő jellemzően előforduló költségek (személygépkocsi-költségek):

- az üzemanyag-, kenőanyagköltség,

- az éven belül elhasználódó alkatrészek költsége,

- a javítás, karbantartás díja,

- a lízingdíj, bérleti díj,

- az értékcsökkenési leírás,

- a kötelező felelősségbiztosítási és a casco díja,

- a gépjárműadó.

Ezen személygépkocsi-költségeknek a számviteli szabályok szerint, illetve a személyi jövedelemadózás szabályi szerint történő elszámolása következtében keletkezik cégautóadó-fizetési kötelezettség.

 

Adó 2009/6-7

 

Ha ilyen költségeket számolnak el a személygépkocsira, akkor adót kell fizetni.

 K.Judit

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Következő

Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég