Sziasztok!
Egy másik kérdezőnek a tagi kölcsönnel kapcsolatos kérdésére adott válaszaitokat olvasva merültek fel bennem a következő kérdések.
Sziasztok!
Egy másik kérdezőnek a tagi kölcsönnel kapcsolatos kérdésére adott válaszaitokat olvasva merültek fel bennem a következő kérdések.
Kedves Exeo!
Ha valamely cég az évek alatt folyamatos veszteségei miatt pumpálja be a tagi kölcsönt, az ahhoz vezet, hogy a cég saját tőke szerkezete nagyon leromlik. A GT pedig kifejezetten leírja, hogy a kritikus saját tőke esetében mik a teendők, nem lehet a cégben kritikus saját tőke. Ha a cég saját tőkéje a jegyzett tőke több mint fele alá csökken pl. kft-nél, akkor azonnali intézkedéseket kell tenni. Ilyenek lehetnek a pótbefizetés - amit társasági szerződésben szabályozni kell -, vagy a kft-nek vissza kell alakulnia Bt-vé - ezt nagyon sokan nem akarják! -, vagy le kell szállítani a jegyzett tőkét.
Üdv. Kata
Miért gondolkodnak azon, hogy azt onnan "eltüntessék"?
Azért mert
1. Néha akkor összeg a tagi kölcsön, hogy annak legális forrását nem tudja az érintett igazolni. A vagyonosodási vizsgálatokra való kiválasztások egyik legfontosabb paramétere a cégek adóbevallásában megjelölt nagyobb összegű ( a cég bevételéhez, saját tőkéjéhez képest) tagi kölcsön.
2. Általában az idióta, egységsugarú, joggingos, fekete BMW-s"vállalkozóknál" fordul elő, ahol erre van szükség a mérlegegyensúly biztosításához, mivel a forgalmuk jelentős hányadát feketén realizálják, közben még a kutyatápszert is elszámolják költségként.
Egyébként nem tájékozatlan vagy, hanem inkább szerencsés, hogy a 2. pontban leírt vállalkozói körhöz még nem volt szerencséd. Jó pár ilyentől megszabadultam már, mert nincs se időm, se kedvem tanúskodni járni a rendőrségre, ügyészségre, bíróságra. És még jó, ha ennyivel megússza egy könyvelő.
Szia Exeo!
A kisebb összegű még nem is nagy gond! De a nagyobb összegű! Persze relatív, mi számít nagyobbacska összegnek.
A tagi kölcsönt a bevallásban ( 29-es Társ.adóbev.) a tagokkal szembeni kötelezettséget egy külön soron kell kimutatni. Ki sem tölthető anélkül a bevallás, hogy legalább egy nullát be ne firkants! Ha nullát írsz, és van több milliós tagi a cégben egy jó nagyot hazudsz, ha pedig beírod, akkor nagyon nagy eséllyel pályázhatsz egy vagyonosodási vizsgálatra. A társaság tagját is fogják vizslatni, miből tellett neki, évekre visszamenőleg vizsgálgatják majd, rendelkezett-e ennyi legális jövedelemmel amiből kölcsönözni tudott.
Ha a tagi kölcsönt elengeded, az rendkívüli bevétel a társaságnál, ami a tao bevallásban és a beszámolóban úgyszintén megjelenik. A rendkívüli bevétel is sejteti, hogy itt valami ingyenes átadás történt (mert ált. ez a leggyakoribb rendkívüli esemény), ez szintúgy nagyon jó pályázat az ellenőrzésre való kiválasztásnak!
Üdv:Nelly
A tagi kölcsönök egy vizsgálat során kiemelten ellenőrzési pontot jelentenek. Volt-e a tagnak annyi bevallott jövedelme, amelyből folyósítani tudta a kölcsönt, stb. kérdések merülhetnek fel. Az adóhatóság kiemelt ellenőrzési területe azoknak a jelenségeknek a vizsgálata, amelyek nem tartoznak a vállalkozói tevékenységek szokásos, életszerű működési körébe. Ilyen figyelemfelhívó jelenség lehet, ha egy vállalkozás tartósan veszteségesen működik, és a veszteséget jellemzően a tagok, tulajdonosok finanszírozzák nagy összegű tagi kölcsön formájában. A hosszú ideig veszteségesen működő vállalkozás tagi kölcsönnel való megsegítése felvetheti az árbevétel eltitkolásának gyanúját, illetve kételyek merülnek fel a költségek elszámolásának helyességével kapcsolatban is.
A másik ilyen pont a napi kp. zárókészlet, illetve a pénztárállomány havi átlagának számítása miatt okoz gondot a kölcsön összege. Általában az a pénz nincs bent a kasszában, csak papíron létezik , s a megengedettnél magasabb záróállományokat okozhat.
Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég