Adófórum

Adózási és számviteli információk

készpénz állomány pénztáranként????

Számvitel

készpénz állomány pénztáranként????

HozzászólásSzerző: bojci1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Elnézést, hogy még mindig itt tartok, de azt szeretném tisztázni, hogy a pénztár napi átlag záró állománya pénztáranként, vagy mindösszesen értendő-e? Vagyis Forint pénztár és valuta pénztár készpénz állomány együtt, vagy külön-külön értelmezendő? köszönöm!
bojci1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

készpénz állomány pénztáranként????

HozzászólásSzerző: szedlacsek » pén. aug. 28, 2009 11:48 am

Összesen értendő. Ha több telephelyen is van pénztárad, azok is összevonandók.
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

készpénz állomány pénztáranként????

HozzászólásSzerző: bojci1 » pén. aug. 28, 2009 12:08 pm

Köszönöm! Hát ettől féltem
bojci1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

készpénz állomány pénztáranként????

HozzászólásSzerző: garbo50 » pén. aug. 28, 2009 12:38 pm

Szia!

 

Ennyire nem egyértelmű szerintem, kérdés a szabályzatban hogyan van lefektetve, milyen az egymáshoz való viszonyuk, alá- fölé rendeltség van e  a pénztárak között, azaz az egyik a pénzkészletét átadja e a másiknak például naponta.

Én még körüljárnám ezt a kérdést.

 

Üdv.

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

készpénz állomány pénztáranként????

HozzászólásSzerző: kovalkata » pén. aug. 28, 2009 12:55 pm

Sziasztok!

Én is úgy tudom, hogy ha több pénztár van, azoknál összevontan értendő (sajnos). Ez a kérdés két előadáson is felmerült amin voltam, és mindenhol ezt erősítették meg az előadók.

Üdv. Kata 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

készpénz állomány pénztáranként????

HozzászólásSzerző: bojci1 » pén. aug. 28, 2009 4:25 pm

Mégegyszer köszönöm a válaszokat! Gondom az, hogy nem találok rá jogszabályt. Véleményem szerint a forint és a valuta pénztár semmilféle alá, fölé rendeltségi viszonyban nem áll. Mindkettőnek más a rendeltetése. Vajon egy belső szabályzattal kivédhető lehetne a nem összevont egyenleg?
bojci1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

készpénz állomány pénztáranként????

HozzászólásSzerző: szedlacsek » pén. aug. 28, 2009 4:47 pm

Az előző évi  bevétel - amihez viszonyítani kell a max. pénztárkészletet - sem pénztáranként van meghatározva, hanem a cég egészére...
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

készpénz állomány pénztáranként????

HozzászólásSzerző: melcsi62 » pén. aug. 28, 2009 5:00 pm

Szia!  Én sehol nem találtam arra utalást, hogy a valutapénztár az ne tartozna bele .., vagy hogy ez a pénztári állomány csak a magyar Ft-ra vonatkozna.

Beteszek egy értelmezést.., amiből szerintem az is következik, hogy a valuta pénztári egyenleg is játszik:

4/2009. Számviteli kérdés  A számviteli törvény 2009. január 1-jétől korlátozza a házipénztárban tartható készpénz átlagos mennyiségét. Vállalkozásunknak több telephelye van, amely telephelyeken pénztárt üzemeltetünk. A készpénzállomány havonta számított napi átlagának maximális mértékére vonatkozó előírást telephelyi pénztárakra külön-külön kell alkalmazni, vagy azt a vállalkozás egészére kell alkalmazni?


A 2000. évi C. törvény 14. §-a (9) bekezdésének előírása szerint 2009-től a napi készpénz záró állományának naptári hónaponként számított átlaga - kivéve, ha külön jogszabály eltérően rendelkezik - nem haladhatja meg az előző üzleti év - éves szintre számított - összes bevételének 1,2 százalékát, illetve ha az előző üzleti év összes bevételének 1,2 százaléka nem éri el az 500 ezer forintot, akkor az 500 ezer forintot. A 2000. évi C. törvény hivatkozott előírása a vállalkozás átlagos napi készpénz záró állományára vonatkozóan tartalmaz korlátozó előírást, nem a házipénztárt szabályozza. Ebből következően a törvényben meghatározott maximális mértéket a vállalkozás egészére kell alkalmazni (nem telephelyenként külön-külön).
A számítás alapjául is a vállalkozás összes bevételét kell figyelembe venni, nem a telephelyenkénti bevételt. Az összes bevétel magában foglalja az értékesítés nettó árbevételét, az egyéb bevételeket, a pénzügyi műveletek bevételeit és a rendkívüli bevételeket. Az összes bevétel alatt nem csak a készpénzben teljesült bevételeket kell figyelembe venni.
Amennyiben a vállalkozásnál több telephelyen van pénztár, akkor a telephelyi pénztárak záró készpénzállománya összeadódik, és ezen összeget kell a törvényben meghatározott mértékhez viszonyítani.
[2000. évi C. törvény 14. § (9)]

-------

Tovább gondolva: az összes bevétel magában foglalja a valutás bevételeket is, ..  Az USD-t, stb. nem Ft pénzeszközt sem muszály készpénzben tartani, ugyanúgy tartható devizaszámlán, mint ahogy a Ft a HUF bankszámlán.


nem tudom segít-e... Üdv.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

készpénz állomány pénztáranként????

HozzászólásSzerző: bojci1 » szomb. aug. 29, 2009 3:31 pm

Köszönöm, most már kétség serm fér a dologhoz! Hálás vagyok, hogy ennyi időt szakítottál rám!
bojci1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

készpénz állomány pénztáranként????

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szomb. aug. 29, 2009 3:50 pm

Szívesen. Üdv.
melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Következő

Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég