Adófórum

Adózási és számviteli információk

GYED, Bt beltagság

Számvitel

GYED, Bt beltagság

HozzászólásSzerző: KWJ » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Üdv!

 

Segítséget kérnék, mit ajánljak a GYED-en lévő kismamának,

- aki 1-2 éve már nem tevékenykedő, de folyamatosan fenntartott Bt-ben beltag;

- akinek a férje a Bt kültagja, akinek ugyanaz a végzettsége, tehát jogosultak mind a ketten a tevékenység végzésére (tanítás)

- aki a Bt-ből kivenni pénzt egyenlőre kb. még egy éven keresztül nem szándékozik (se osztalékkal, se fizetéssel stb) (csak felfuttatná egyenlőre)

- akinek a gyermeke még nincs 1 éves (tehát a GYES-re való áttérés sem megoldás)

- aki a GYED-től elesni nem szeretne (mert akkor bevétele nem lenne, hisz a Bt-ből jövedelemre szert nem tesz)

de szeretne legálisan tanítani, tehát a Bt-n keresztül.

Mit kellene tennie, hogy a GYED is maradjon és taníthasson is a Bt-n keresztül?

Tulajdonképpen ingyen dolgozik, tehát ha a férje ír alá minden szerződést (bérleti szerz., tanulókkal stb), akkor a kismama, mint segítő családtagként ingyen közreműködő, nem fosztható meg a GYED-től. Jól gondolom?

Más megoldás esetleg?

 

Köszönöm a válaszokat előre is.

kwj

KWJ
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

GYED, Bt beltagság

HozzászólásSzerző: bea57 » szer. aug. 26, 2009 11:47 am

Szia kwj!

Ha nem vesz ki keresetet a kismama, akkor nem is keletkezik jövedelme, szerintem csinálja nyugodtan, legfeljebb minimális óraszámban

Üdv: bea

bea57
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

GYED, Bt beltagság

HozzászólásSzerző: szedlacsek » szer. aug. 26, 2009 12:03 pm

Azért ez nem annyira egyszerű.... Mert ha nem is vesz ki a Bt-ből jövedelmet, attól még személyesen ő látja el a feladatot...

 

Ha például a vállalkozó állítása szerint személyesen nem folytatta a vállalkozói tevékenységét, de a költségei között vállalkozói kivétet elszámolt, úgy a vállalkozás személyes folytatásának ténye külön bizonyítás nélkül is megvalósultnak tekinthető, és analóg módon érvényes ez, ha a társas vállalkozó részére a személyes közreműködés ellenértékeként díjazást fizettek.

Kivét, illetve díjazás elszámolás hiányában is megvalósulhat a vállalkozói tevékenység személyes folytatása, ha azt az ellenőrzést végző hatóság az ellenőrzése során megállapítja.

 

http://www.adoforum.hu/szakmai_forum/tema/4030/gyed-mellett-egyeni-vallalkozas-latrehozasa?wa=ADO0908

 

szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

GYED, Bt beltagság

HozzászólásSzerző: kaloczy » szer. aug. 26, 2009 4:23 pm

Szia kwj!

Akár meg is csinálhatod, lehet, hogy nem találnak rajta fogást, ha éppen belefutsz egy ellenőrzésbe. (Aminek a valószínűségét én 10 % alattinak tartom.)

De akkor is tudj róla: ez bizony TB-csalás.Akár tudják bizonyítani, akár nem.

Zsuzsa

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

GYED, Bt beltagság

HozzászólásSzerző: KWJ » csüt. aug. 27, 2009 6:35 am

Köszönöm a válaszokat!

 

 szedlacsek, úgy érted, hogy amennyiben egy APEH ellenőr egy óráján megjelenik és meglátja, hogy a kismama kiállítja az óra után a Bt számláját a diáknak, akkor azt úgy értelmezi, hogy a pénzt a kismama kapja fizetésként, ergo GYED-re nem jogosult, sőt, bírságolandó??? Ez így nem helytálló, hisz a Bt kapja a bevétet, a kismama kivétet nem számol el, fizetést a Bt-től nem kap, a személyes díjazása 0 forint. Én azért mertem volna a fentiekben leírt verziót ajánlani neki, mert ő pénzt nem lát ebből a tevékenységéből, ő csak a férjének segít ingyen és bérmentve. Különben pedig a férje sem vesz ki pénzt a Bt-ből, csak maximum a tevékenységhez szükséges felszereléseket ill. autóhasználatot számolja el költségként.

Mi a véleményed?

kaloczy, mivel itt nem nagy bevételről van szó, max 100e/hóról, ami után rendesen adózik a Bt, remélem nem lesz ellenőrzés.

Szerinted akkor inkább ellenezzem a tervüket? Nagyon a szívemre venném, ha ettől a szerencsétlen kismamától egy pár hónap múlva mondjuk elvennék a GYED-ét visszamenőleg is. A célja nem az adócsalás, hanem a legalizáltság, éppen ezért kérdez engem, én pedig titeket. Ha rezeg a léc a GYED-e alatt, inkább bele sem vág szerintem (és én sem csinálnám a könyvelést).

Köszi,

kwj

 

KWJ
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

GYED, Bt beltagság

HozzászólásSzerző: szedlacsek » csüt. aug. 27, 2009 6:45 am

Nemcsak az órán bukhat le, hanem akár évekkel később, egy APEH-ellenőrzés során is. Ahol pl. azt kérdezik, hogy ki termelte meg a Bt bevtelét, amíg abeltag GYED-en volt, a kültagnak meg nincs jogosítványa ilyen tevékenységre...
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

GYED, Bt beltagság

HozzászólásSzerző: KWJ » csüt. aug. 27, 2009 7:55 am

Szia!

 

Mint írtam, a férje, a kültag teljesen ugyanolyan joggal tud tanítani, mint ő. Tehát a válasz adott lenne a jövőben.

Engem inkább a jelen izgat, mint a jövő ilyen szempontból.

Te inkább azt ajánlanád nekik, hogy várják ki, míg a gyermek 1 éves lesz és térjen át a gyes-re? Vagy mondja vissza a gyedet és termeljen annyi bevételt, hogy megérje? (mondjunk ez nonsense egy ilyen kezdő vállalkozásnál szerintem)

 

Köszi,

kwj

KWJ
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

GYED, Bt beltagság

HozzászólásSzerző: szedlacsek » csüt. aug. 27, 2009 7:58 am

Akkor így szódával elmegy....

 

A naplót ki írja alá? :)

szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

GYED, Bt beltagság

HozzászólásSzerző: kaloczy » csüt. aug. 27, 2009 8:10 am

kwj!  Te is nagyon jól tudod,hogy erre a kérdésre jó, minden szempontból kedvező válasz nincs :-(((

Az Eb törvény ominózus pontja így szól:

Nem jár gyermekgondozási díj, ha

a) a jogosult bármilyen jogviszonyban díjazás - ide nem értve a ... - ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységet személyesen folytat.   

(Ami kimaradt .... az a szerzői jogokkal kapcsolatos, itt nem releváns.)

Én azt mondom, ebbe a megfogalmazásba az is belefér, sajnos, hogy a díjazás nem neki személy szerint, hanem a BT-nek jár, amink Ő tagja :-((((

Na, ez elég hülyére sikeredett. Szóval ha ezt a mondatot boncolgatjuk, így is lehet értelmezni: a kismama az oktatást díjazásért végzi, amit

1.)ugyan nem ő, hanem a Bt kap, de a munkát díjazásért végezte !!!

2.) ő a bt-vel jogviszonyban van, tehát kerekre lehet zárni a kérdést :-((((

 

Egy percig nem állítom, hogy egy esetlges ellenőrzésnél az ellenőr is így fog gondolkodni,  de ez is benne lehet a pakliban.

Dönteni Nektek kell, abszolut jó megoldás szerintem nincs.

Zsuzsa

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

GYED, Bt beltagság

HozzászólásSzerző: zspotorke » csüt. aug. 27, 2009 8:12 am

Gondolod van napló??

Ha van (vagy bárhol megjelenik a név, aláírás, egyén azonosító adat)  akkor még szódával sem megy el!

P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 26 vendég