Oldal: 1 / 1

Letíltás könyvelése

HozzászólásElküldve: csüt. jan. 01, 1970 1:00 am
Szerző: birojani

T. Fórumozók!

Olyan problémám lenne, hogy van egy cégem, akinek tartozik egyik ügyfele. Most derült ki (1 éve könyvelem ezt a céget), hogy 2002 óta ez az ügyfél nem fizette ki a számláit. A csavar a dologban, hogy mindig kp-s számlát állítottak ki a részére. Bevételezték a pénztárba, benne volt az éves eredményben is. Most a Bíróság el kezdte letiltani tőle a tartozást. Hogyan könyveljem le, hogy még egyszer ne legyen bevétel (egyszer már leadózta)?

 


Letíltás könyvelése

HozzászólásElküldve: pén. júl. 10, 2009 2:15 pm
Szerző: melcsi62

Szia!  Milyen kp-s számlát állított ki? Egyszerűsített kp fizetéses(azonnali), vagy a "három dátumos", ahol a fizetés módjánál az szerepel, hogy készpénzfizetés(lesz) a fizetés módja, de van fizetési határidő is a számlán, ami nem egyezik meg a számla keltével és teljesítés dátumával? 

Ha valójában azokban az időkben az nem volt kp-ban kiegyenlítve, akkor az akkori "kp befizetések" valótlanok voltak... ha azonnali kp kifzetett számlát adott ki,  ami azt jelenti, hogy a kifizetéssel egyidejűleg.. akkor milyen alapon követelte ez a cég, hogy a milyen számlák nincsenek kifizetve, főleg, hogy akkor nem szerepelhetett a vevő követelések listájában sem..

Nem írod, hogy milyen adózású ez a cég...  mert az, hogy egy vevő kifizeti a tartozását az önmagában nem olyan bevétel, amit adózni kellene...    Ha kettőst könyvel, akkor a számla szerinti bevétel a bevétel, akár kifizette a vevő, akár nem..  A pénztáregyenleg, pénztári forgalom viszont akkor teljesen biztos, hogy hamis, ha ténylegesen nem volt ilyen pénztári bevétel,  ha a pénztáregyenleg mégis stimmelt a tényleges pénzkészlettel, akkor meg pénztári többlet bevétel volt..

Ha bírósági döntés van arról, hogy azok a készpénzes ügyletek mégsem voltak készpénzes ügyletek.. akkor érdekes az egész visszamenőleges pénztár,  azok a kifizetések is, amelyek abból a bevételből lettek kifizetve/megvásárolva, amire a nem létező befizetések nyújtottak fedezetet. 

Szerintem több problémát vet fel az eset, mintsem csak azt, hogy az adott cégnek ne kelljen "kétszer" leadózni...

Üdv.


Letíltás könyvelése

HozzászólásElküldve: pén. júl. 10, 2009 2:32 pm
Szerző: M.Éva

Jó kérdések,bennem is felvetődtek.

De ha minden benne volt az eredményben, akkor csak úgy tudod technikailag megcsinálni, hogy erről íratsz egy jegyzőkönyvet és az alapján,amikor befolyik valamennyi összeg, a pénztárból kiadod egyéb követelésként a partnerrel szemben- majd gondolom a bankba utal,ott megjelenik a pénz.Ezzel a pénzeszközöd nem változik és az egyéb követelés is nulla.Ezt a tőketartozással megteheted.Amikor pedig a késedelmi kamatot utalja, az már a tárgyévi bevételed (9) lesz.

Üdv:Éva


Letíltás könyvelése

HozzászólásElküldve: pén. júl. 10, 2009 2:42 pm
Szerző: birojani
Persze csak a tőkével van ilyen gondom, a kamat, a perköltség természetesen már ez évi bevétel.

Letíltás könyvelése

HozzászólásElküldve: pén. júl. 10, 2009 3:06 pm
Szerző: M.Éva

azért javasoltam, amit írtam, mert így nem lesz hatása semmire, csak a valóságban is meg lesz a pénz, ami már papíron meg van.

Éva


Letíltás könyvelése

HozzászólásElküldve: pén. júl. 10, 2009 6:53 pm
Szerző: Napraforgó

Szia! A kérdésedre nem tudnék válaszolni, inkább Melcsi által kifejtett problémákat ismételném.

Hogyan lehet kiadni egy kp-s számlát, ha nincs fizetve? És a "kassza"? Hogyan tudta érvényesíteni a követelést?  Szerintem itt az Apeh is beléphet a képbe, és  több lehet  a bírság, mint az elmaradt bevétel... Továbbá 2002 óta hogy-hogy nem évült el?  Nagyon sántít valami... Üdv.


Letíltás könyvelése

HozzászólásElküldve: kedd júl. 28, 2009 5:14 am
Szerző: nagy.andrea2

Szia Erzsi!

 

Egyáltalán nem biztos, hogy elévült az a követelés. Ha volt per, akkor az biztos nem idén indult, mivel már van "ítélet". Az is lehet, hogy korábban küldtek fizetési felszólítást, ami szintén megszakítja az elévülést. Vagy egyszerűen csak fizetési meghagyás kibocsátását kérték a bíróságtól, aminek az adós nem mondott ellent, így jogerőre emelkedett (a bíróság nem vizsgálja magától azt, hogy elévült-e, jogos-e a követelés).

 

Andi