Adófórum

Adózási és számviteli információk

Passzív időbeli elhatárolás rezsi esetén

Számvitel

Passzív időbeli elhatárolás rezsi esetén

HozzászólásSzerző: bebebe » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

 

Egy gazdasági társaság 2008. 12. 15. – 2009. 01. 15. időszakra vonatkozóan kap egy telefonszámlát, amelyben nincsen elkülönítve, hogy mennyi költség a 2008. évi és mennyi a 2009. évi. Van-e értelme annak, hogy napra időarányosan számítsuk ki az összegeket, vagy nincsen, mert nem lehet tudni, hogy melyik időszakban mennyit telefonáltak el. Az tuti, hogy nem egyenletes a telefonálás üteme. Melyik elv a fontosabb? Az időbeli elhatárolás elve, és mindenképpen számoljak el valamennyit 2008-ra belőle, vagy pl. az óvatosság elve, amely alapján nem biztos, hogy el mernék számolni egy költséget, ami nem biztos, hogy olyan összegben terheli az adott évet, mint amit kiszámolok. Habár ezt az elvet a következő évben is megsértem azzal, ha az egészet ott számolom el. Szóval szerintetek mi a helyes eljárás? A bérleti díj, a biztosítás és pl. egy újság előfizetés esetén az arányosítás mindenképpen szóba jöhet, de mi a helyzet a telefonnal a vízzel, a gázzal, az árammal, ha nem bontják meg évenként?

 

Üdv,

 

bebebe

bebebe
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Passzív időbeli elhatárolás rezsi esetén

HozzászólásSzerző: kovalkata » pén. jún. 26, 2009 7:10 am

Szia!

Én csak a gyakorlati tapasztalataimat tudom mondani. Általában sokan nem foglalkoznak vele, főleg ha nem nagy összegű. Én bevallom, rendes vagyok, és a napok arányában arányosítani szoktam. Persze vannak olyan költségek, melyeknél már én sem szőrözök, 2-3 ezer forintos tételeknél. Az én könyvvizsgálóm a Te esetedre biztos azt mondaná nem szükséges, hacsak nem valami nagyobb összegű számláról van szó.

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Passzív időbeli elhatárolás rezsi esetén

HozzászólásSzerző: validitas » pén. jún. 26, 2009 7:23 am

Szia Bebebe!

Az említett elveken túl még ott van a költség-haszon elve is, és itt csatlakozom Kata véleményéhez, ezt az elvet is szem előtt tartva, ha nem jelentős, nem nagy összegű a számla, nem vacakolok vele. Ugyanez a könyvvizsgálók véleménye is. Pl. ahol az éves költség 500 mill.Ft, ott nem "rúg labdába" 50-100 eFt. Főleg, ha egy csomó többletmunkával (arányosítgatás, el-visszahatárolás, bizonylatolás, rögzítés) jár.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Passzív időbeli elhatárolás rezsi esetén

HozzászólásSzerző: bebebe » pén. jún. 26, 2009 8:24 am

Sziasztok!

Köszönöm az eddigi válaszokat!

A kérdésem elsősorban azonban az lenne, hogy szabad-e arányosításba bocsátkozni egyáltalán, amikor nem tudhatom, hogy mekkora rész terheli az egyik és a másik évet. Mert ezekben az esetekben a fogyasztás/szolgáltatás igénybevétel nem egyenletes. Habár mi mást tennék, mert az meg tuti, hogy mindkét időszakra kell osztani valamekkora részt.

Üdv,

bebebe

bebebe
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Passzív időbeli elhatárolás rezsi esetén

HozzászólásSzerző: validitas » pén. jún. 26, 2009 9:20 am

Nem feltétlenül szükséges időarányosan megosztani. Lehet úgy is, hogy a korábbi számlák alapján - mivel azok is nyilván két időszakot érintettek - egy táblázatban levezeted, hogy átlag a teljes költség hány %-a jutott egyik időszakra, ill. a másikra.

Végülis elhatárolni nem csak pontos összeget lehet, hanem kellőképpen levezetett, számítással, egyéb dokumentációval alátámasztott költséget is.

A számviteli törvény ennyit ír róla:

(2) Az olyan gazdasági események kihatásait, amelyek két vagy több üzleti évet is érintenek, az adott időszak bevételei és költségei között olyan arányban kell elszámolni, ahogyan az az alapul szolgáló időszak és az elszámolási időszak között megoszlik (az időbeli elhatárolás elve).

 

 

Az arány kiszámításának módját nem írja elő, azt a vállalkozásnak kell a számíviteli politikájában/számlarendjében rögzítenie. A törvény tehát itt a kell szót használja, de az számviteli alapelveket egymással összhangban kell alkalmazni, a szükséges döntéseket a számviteli politikában, ill. a számlarendben kellő indoklással rögzíteni. Ha ez rendben van, az adóhatóság sem tud belekötni a megosztás vagy meg nem osztás kérdésébe.

 

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 18 vendég