Adófórum

Adózási és számviteli információk

Kezdő vállalkozás vesztesége

Számvitel

Kezdő vállalkozás vesztesége

HozzászólásSzerző: k_katica81 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Egy 2008-ban 2 millió Ft jegyzett tőkével alakult kettős könyvvitelt vezető Kft. 2008 évi eredménye kb. 4 millió Ft veszteség, több mint 2 millió Ft tagi hitel van a cégben dec.31-én. Milyen jogkövetkezményei lehetnek ennek és van-e valamilyen teendője az ügyvezetőnek. Fő tevékenység kereskedelmi áruk értékesítése. A 2008-as mérleg alapján a termékékrtékesítésből származó árbevétel összességében kb. 10%-kal alacsonyabb, mint az eladott áruk beszerzési értéke. Ebben az esetben az iparűzési adó 0 lesz? Mit tudok ezzel én mint könyvelő tenni és engem milyen felelősség terhel?

Segítségeteket köszönöm:

Kata

k_katica81
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Kezdő vállalkozás vesztesége

HozzászólásSzerző: Nyerkiné » csüt. máj. 21, 2009 4:14 am

Szia!

Azt nem értem az egészből, hogy az ELÁBÉ nagyobb, mint az árbevétel. A beszerzési ár alatt adták el a termékeket? Ezt az ELÁBÉ dolgot még egyszer nézd át. Kérdezd meg tőlük, hogy milyen árréssel dolgoznak és a bevételből vissza tudod számolni az ELÁBÉ-t. A maradéknak a 2-esbe a készletek közé kell kerülni. Ebben az esetben a különbség után az IPA nem lesz nulla. Természetesen ettől még lehet 0, ha az 51-esedbe annyi ktg. el van számolva, ami az adóalapot 0-ra vagy minuszba viszi.

A tagi kölcsön egy kezdő vállalkozásnál megmagyarázható, hiszen általában kereskedelmi cégeknél a kezdőtőke kevés arra, hogy egy normális árukészletet felhalmozzanak. A tagi kölcsönt a határozatok könyvébe egy taggyűlési jkv. keretében írjátok be. Ebből probléma nem lehet.

 

Nyerkiné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Kezdő vállalkozás vesztesége

HozzászólásSzerző: gyorkosolga » csüt. máj. 21, 2009 4:23 am

.

gyorkosolga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Kezdő vállalkozás vesztesége

HozzászólásSzerző: zspotorke » csüt. máj. 21, 2009 5:22 am

Szia Kata!

Az nehezen elképzelhető, hogy egy kereskedő cégnek decemberben nincs készlete. Ahogy Olgi is mondja, leltározni kellett volna (szabályzat!!!) és a leltárértéket vissza kell vezetni a készletek közé. A haszonkulcs segítségével nagyjából el tudod dönteni, hogy helyes érték-e amit kaptál/kapnod kellett volna. Egyébként szerintem lehet az elábé magasabb, mint az árbevétel, gondolj csak a leértékelésekre, árengedményekre, stb - de ez inkább termékenként igaz. Összességében azért általában a haszonért dolgozik egy vállalkozó.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Kezdő vállalkozás vesztesége

HozzászólásSzerző: k_katica81 » csüt. máj. 21, 2009 5:39 am

Sziasztok!

Köszönöm válaszaitokat. A leltár dec.31-i értékének 2-es számlaosztályba való visszavezetése után ez a kép amit írtam.  Tudom, hogy így összességében beszerzési ár altt értékesített, ami ha minden bejövő számla hiteles, megbízható, valós és minden rendesen ki lett számlázva és az évvégi leltár is valós, akkor lehetetlen. Ez idegesít engem. De ezt a vállalkozó nem érti, őt csak az érdekli, hogy minimális áfát kelljen fizetni és minimális kp. legyen a pénztárban. Eddig lát. Excel táblából kinyomtattam az összes bejövő, kimenő számlát, és már aláírattam a vállalkozóval egy nyilatkozatot, hogy valós gazdasági eseményeket tükröz minden számla, leltárat aláírta, és majd még aláíratok velük egy teljességi nyilatkozatot is. Ebben az esetben engem terhelhet-e valamilyen felelősség?

Üdv:Kata

 

k_katica81
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Kezdő vállalkozás vesztesége

HozzászólásSzerző: zspotorke » csüt. máj. 21, 2009 6:06 am

Szia!

Tagi hitel mindent megmagyarás a Te esetedben, mert amikor az értékesítést elfelejtik adminisztrálni akkor általában kevés a fizetendő áfa és kialakul az áltad is vázolt kép. Hát Ő tudja... A TAO-ban rákérdeznek a tagi hitelre is.

Ha van időd és össze tudnád egyeztetni a bejövő és kimenő számlákon szereplő adatokat ellenőrizható lenne a készlet és kézzelfogható érvekkel talán meggyőzhetnéd, de ez sok számlánál szinte végrehajthatatlan. Készletnyilvántató programmal viszont megoldható lenne. Na mindegy a vállalkozód tudja mit csinál...

Amit tudnod kell, hogy azért egy esetleges revizióból a könyvelő sem tud kimaradni ill. van egy, a pénzmosásról szóló törvényben rögzített kötelezettségünk is...

P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég

cron