Adófórum

Adózási és számviteli információk

Ha link a könyvelő, mit tehetünk?

Számvitel

Ha link a könyvelő, mit tehetünk?

HozzászólásSzerző: pimpa1 » pén. máj. 15, 2009 11:33 am

Szia, persze, hogy nem volt köztük írásos szerződés, és semmilyen formában nem éri el a könyvelőjét. Szóval nem nagyon ugrálhat a vállalkozó. Nekem is van olyan cégem, aki saját ügyfélkaput csinált, pontosan abból eredendően, hogy ha váltani akar, akkor egyszerűbb legyen. Egyébiránt én még ügyfélkapu használati engedélyt is aláírattam velük.
pimpa1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Ha link a könyvelő, mit tehetünk?

HozzászólásSzerző: pimpa1 » pén. máj. 15, 2009 11:39 am

Ha már valaki vállalkozik, annak minimum tudnia kell, hogy valami kimutatásnak lennie kell. Ha nem is főkönyvi kivonatnak nevezi,vagy mérlegnek, de akkor kérdezzen rá a könyvelőjétől. Sokan azt hiszik,hogy annyi elég, ha van egy könyvelője,és neki már semmivel nem kell törődnie. Nekem is volt olyan ügyfelem, hogy folyton piszkálni kellett, hogy áfabevallás van, dolgozhattam utolsó nap mint a hülye, aztán háborgott, hogy k.sokat kell fizetnie. Jah, kérem, száz éve vállalkozó, már tudhatta volna, hogy működik a rendszer.
pimpa1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Ha link a könyvelő, mit tehetünk?

HozzászólásSzerző: pimpa1 » pén. máj. 15, 2009 11:46 am

Én is vettem már úgy céget, hogy 3évre visszamenőleg kellett lekönyvelnem mindent, mert semmi, de semmi nem volt megcsinálva, se a könyvelés, sem a bevallások. Leírtam jegyzőkönyvbe, de ügyvéddel nem írattam alá, a vállalkozóval igen.
pimpa1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Ha link a könyvelő, mit tehetünk?

HozzászólásSzerző: olahneedit » pén. máj. 15, 2009 1:21 pm

Sziasztok!

Érdekes dolgokat soroltok itt fel sorban. Elgondolkodtató.

Kapásból az jutott az eszembe, hogy azért "van az a pénz" amiért egy valamire való könyvelő precízen rendbe tudja tenni a dolgokat. Igaz, hogy ehez partner is kell. A képviselőnek tudatában kell lennie annak, hogy mennyibe is fájna neki az, ha "homokba dugja a fejét".

Eltünt az anyag: Hát igen, regisztrálni lehet az ügyfélkapun, és akkor már adottak a leadott bevallások. Nyílván megvannak a kimenő számlák tőpéldányai, számlatömbök, pénztárgép tekercsek, memória, stb. Cégbírósági papírok kérhetőek, bérszámfejtés végeredménye is bizonyára van a cégnél, különben mi alapján fizetett? Arra azért a legutolsó és legkisebb társaság is figyel, hgoy legyen mit aláiratnia a dolgozóival. Nyufignak egy levél, egy telefon, mivel vannak elmaradva, stb. Ipa úgyszintén.

Beszállítók: Nyílván átlátható, hgoy a cég kitől vásárol rendszeresen, megkeresések, számlaegyeztetések, számlamásolatok adott esetben. K. sok munkával, de erre is pontot lehet tenni.

Banki kivonatok, kemény pénzért az is van,ha kell. Export- import, na erről momentőm gőzöm sincs, de nyílván sokpéldányos iratokról lehet szó.

És igen, legalább kétemberes munka, mert kell egy, aki nap mint nap ezzel foglalkozik a vállalkozás székhelyén - legalább lesz a munkának elismerése - és kell egy, aki fogja a kezét, tehát az ész.

No és persze kell egy körültekintő szerződés minderre. Végül is elhatározás kérdése. A képviselő akarja-e mindezt, vagy nem. Ha nem, akkor nincs miről beszélni, menjen oda, ahol majd hajlandóak a " homokba dugni a fejüket".

Üdv: Edit

olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Ha link a könyvelő, mit tehetünk?

HozzászólásSzerző: tom1970 » vas. máj. 17, 2009 5:20 pm

Sziasztok!

Én is ebben a cipőben járok, csak éppen a mások oldalon vállalkozóként. Augusztusban váltottam könyvelőt és mostanra bizonyossá vált, hogy szakszerűtlen, nemtőrödöm, hanyag stb. az új ember is.

Hónapokon keresztül rágódtunk a faktoring könyvelés korrekt megoldásán. Emiatt nem is vizsgálta a könyvvizsgáló sem a többi dolgot. Még külső segítséget is adtam neki, más könyvelőket hívtam hétvégenként kitisztázni, külön embert állítottam a vevőkkel való egyeztetésre, számlatörténet, bónusz, marketing ktg, kompenzáló levelek, avizók stb begyűjtésére. Mégis totális a káosz. Kimutat nekem 76 mFt vevőkövetelést dec. 31-én és nem tűnik neki fel, hogy egy 290 mFt-os árbevételű cégnél a zömmel 60 napra fizető vevők és az év végi szezonalitást figyelembe véve sem lehet jó az eredmény. Aztán kigyűjti, hogy 2009-ben 28 mFt-ot fizettek ki az előző évi számlákból a vevők, mi 48 mFt vevői egyenlítést találunk még 2008-ban a faktorforgalmi kivonatokban és mégse esik le neki, 26 mFt lehet a helyes szám. Azóta a többi dolog is kiderült. Szerintem még vizsgán sem mehetne át ilyen ismeretekkel.

Azért az előző sem volt piskóta. Ő arra hivatkozott, hogy az engedményezés miatt /faktoring/ azonnal, az előleg folyósítása előtt, kvázi attól függetlenül le kell könyvelni az engedményezést. Függetlenül attól, hogy a számla beérkezett-e a faktorhoz, túlléptük-e a globális /ránk vonatkozó/ vagy lokális /vevőre vonatkozó/ limitet stb. És amikor megkérdeztem, hogy ilyen módszer mellett honnan tudom, hogy mennyi a vevőktől még várható pénz, akkor csak nézett rám..

Kínomban már én próbáltam megtalálni a helyes kontírozást. Fel is tettem ide kérdésnek. Még hozzászólás sincs!!!

Ne csodálkozzon senki, ha sokan úgy találják, hogy a könyvelő a vállalkozó által fizetett APEH munkatárs. Csak az a fontos, hogy a bevallások kész legyenek. Az, hogy esetleg vmi információt is ki lehessen nyerni a könyvelésből, az elérhetetlen vágyálom.

Egyébként meg az a barom vállalkozó abban a balga tudatban van, hogy mérlegképes könyvelői végzettséggel, PM regisztrációval stb. konyít vmit a könyvelő a dolgokhoz. Kb. olyan ez, mint amikor befekszik vki a sebész kése alá. Reméli, hogy jól képzett, lelkiismeretes sebész az illető, nem pedig felscser, esetleg hentes.

Én most ott tartok, hogy fogalmunk sincs, hogy mi alapján adott be bevallásokat a drága. Mi is XML fájlokat töltünk vissza az ABEV-be. Hiába kérem, nem jön ki tételesen átadni, hogy mit csinált.

Már ott tartok, hogy beperlem, minden pénzt visszakövetelek tőle, megpróbálom visszavonatni a PM regisztrációs számát, "ajánló levelet" írok könyvelt cégeinek stb.

Ja és a szerződés. Mi az hogy, ha nincs szerződés, akkor nincs mit számon kérni. Az lehet, hogy nincsenek a bevallások kinyomtatva és aláírva, hogy nincsenek bizonylatok felkönyvelve, internetes kalkulátorral készíti a bérszámfejtést, hogy költségeket, ráfordítások rossz helyre könyvel, ötletszerűen pontoz össze tételeket stb. 

Szerintem igenis köteles szakszerűen és pontosan dolgozni. Hol a határ, ha éppen nincs szerződés? Akkor lehet össze-vissza dolgozni? Minek kell hibátlannak lennie? Semminek? Csak a pénz jár neki?

Ennyit a hülye vállalkozókról meg a könyvelőkről.

 

 

 

 

tom1970
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Ha link a könyvelő, mit tehetünk?

HozzászólásSzerző: nyár » vas. máj. 17, 2009 6:00 pm

Szia Tom1970!

Talán ennyire rossz könyvelőt nem foghatál ki. Lehet, hogy ahhoz a területhet, tevékenységhez kevés az ismerete. Mi az hogy nincs szerződés?  Számlát sem ad?

Ha ennyire nem vagy megelégedve vele, akkor miért nem váltottál? Soha nem késő!

Üdv.: Ica

nyár
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Ha link a könyvelő, mit tehetünk?

HozzászólásSzerző: luella51 » vas. máj. 17, 2009 6:38 pm

Szia Tom1970!

290 milliós árbevételnél, már a cég alkalmazhatna egy könyvelőt, aki csak azzal az egy céggel foglalkozik, hisz ez már  könyvízsgáló kötelezett és a könyvízsgáló biztos ad segítséget. Ilyen nagy árbevételnél általában könyvízsgálóval  rendelkező könyvelő irodát kellene megbizni, és ott számla nélkül nincs is könyvelés. Mivel a könyvelő is ugy olyan ember mint egy vállalkozó, tévedhet, viszont a büntetést is a könyvelő iroda fizeti, ha véletlenül rosszul adja le az anyagot az apeh felé.

 

Sajnos sok olyan vállalkozó is van, aki lekönyvelteti az anyagot, és fizetni  sajnos nem fizet, hivatkozik

arra, hogy kis türelmet és csak azt veszi észre az ember el telt egy év és nem fizet, közölve, hogy könyvelő vált és az majd visszamenőlegesen újra lekönyveli. 

 

Szedlacsek  hozzászolónak meg talán annyit, az "ócsó'könyvelésről, hogyXI kerületbenlakó

 könyvelő 20 ezer forintot kér egy egyéni vállalkozó fodrásztól, természetesen számlása és közben szerencsétlen vállalkozót azzal a  szöveggel, hogy keveset keresett

négy órásra jelenti az 58ason az apeh felé,

Erre úgy derült fény, hogy egy kicsit sokaltam , hogy egy fodrász egyéni vállalkozótól 20 ezer ft/hó könyvelési dijat kér, mondtam hogy nyisson ügyfélkaput és mély megdöbbenésemre láttam, hogy négy órára volt egész évre lejelentve,+ 370 ezer tulfizetése van a  vállalkozónak.

20 ezerét egy kicsit jobban is dolgozhatna. Ennyit a drága könyvelőkről, de tudnék még itt mondani olyat, hogy 50 ezr fortin bt könyvelés és mérleg nem volt leadva egy sem a cégbiróság és az ipa se lett leadva. 

És ami a legborzasztobb hiába jelented fel és szerződés van, a biróság nagyon nehezen foglalkozik vele, és ráadásul polgári per, mert az apehot nem érdekli.

 

Ugy ahogy a vizszerelő. lakatos, orvos, úgy könyvelők között is van selejtes, de ez nem a pénz függvénye, mert  a maszek orvos és lakatos vagy vizszerelő is el kéri az árat rendesen, attól még sajnos végezhet selejtes munkát.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

luella51
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Ha link a könyvelő, mit tehetünk?

HozzászólásSzerző: M.Éva » hétf. máj. 18, 2009 2:49 am

SZIA TOM1970!

Csak egy kételyt szeretnék eloszlatni a hozzászólásodban.A faktoring témáról van szó!

Ha faktoráltatsz, akkor a cégednél is kell egy ember, aki számontartja, hogy a vevőiddel hogyan is állsz!Ugyanis számvitelileg a faktorált számlákat ki kell vezetni a vevődről a faktor cég felé.A pénzzel már nem a vevőd tartozik, hanem a faktor cég!Ezt általában a vállalkozók nem akarják megérteni, mert nekik kényelmes lenne, ha a bérkönyvelő végezné el ezt a sziszifuszi, de már nem a könyveléssel kapcsolatos munkát is.A másik dolog,kevés faktor cég ad áttekinthető kimutatást.Sajnos sokszor találkozom olyannal, hogy amikor a vevő nem fizet- visszavesz pénzt, pedig nekik a vevőktől kellene behajtani- ez lenne az engedményezés lényege! Sok faktor cég sima hitelezést végez - faktorálásnak nevezve a gyereket, és ezeket a "turmix" szerződéseket a vállalkozók írják alá úgy, hogy sokszor nem is tudják, a jövőre nézve mi lesz ebből a könyvelési tétel -és nekik milyen kimutatásokat kellene vezetni, hogy átlássák a dolgokat!

A könyvelésbe az kerül ami számvitelileg oda való, a sok analítikus dolgot a vállalkozásnál kell vezetni.Ezért is célszerű a nagyobb cégeknek saját könyvelőt alkalmazni, aki helyben átlátja a cég működését, látja mit tud a könyvelésből kimutatni- s átlátja mit kell egyéb módon vezetni, mert sok sajátos dolog van cégenként.

A bérkönyvelőnek az elején el kellene mesélni, hogy milyen kimutatások, információk kellenek a vezetőnek rendszeresen- a könyvelő programot az induláskor arra paraméterezi be, s közölni is tudja, hogy melyek nem oldhatóak meg a programból.Sok ügyfélből még azt is alig lehet kihúzni, hogy hogyan működik,pontosan mit is csinál- ehhez milyen belső bizonylatokat használ, stb.

Nem a könyvelőket akartam védeni, a jó könyvelők meg tudják magukat védeni, csak a párbeszéd fontosságára akarom felhívni a figyelmet, illetve szeretném, ha minél több vállalkozó venné a fáradságot, hogy alap szinten informálódna a vállalkozás adózási, számviteli kérdéseiben.

Üdv:Éva

M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Ha link a könyvelő, mit tehetünk?

HozzászólásSzerző: pimpa1 » hétf. máj. 18, 2009 4:24 am

Sziasztok! Örülök,hogy vállalkozó is hozzászólt a témához. Az éremnek két oldala van, mint tudjuk.

Relatív, hogy mit nevezünk olcsó könyvelésnek. Én átlag áron dolgozom, saját -megvásárolt programmal-amihez bérszámfejtés is tartozik. Napi szinten kapcsolatban vagyok az ügyfeleimmel, mert mindig van kérdésük. Emailben folyamatosan tájékoztatom őket, hiszen meddig tart egy tvn.-nek utána nézni. Azt hiszik ötperc, de egy komplikált ügy hosszabb ideig is eltarthat. Aztán jönnek a plusszos kérések, ide rohanjak, oda rohanjak. Elég sok időt elvesz, amit a vállalkozó nem tud, még éjfélkor is dolgozom sokszor. Ha a kisujjadat nyújtod, az egész karodat akarják. Ha megpendítem az emelést, vagy egy plusz ügyre külön díjat számolok fel, jönnek a szabadkozások. Látom a könyvelésüket, mégis azt mondják nem megy jól. Van, aki félévet csúszik a díjjal, és akkor sem az egész hátralékot fizeti ki. Én megcsinálom az anyagukat, mert muszáj, mert a felelősség az enyém is. Őket meg nem érdekli. "ott a könyvelő, majd szól, ha van valami" vagy." Azért fizetem a könyvelőt".

Az alapszintű informálódásról csak annyit, hogy találkoztam "okos " vállalkozóval. Tanult 1 évet számvitelt, (felületesen) és máris azt hiszi, érti a könyvelők dolgát. Tudja, hogy van eszköz meg forrás oldal, meg akasztófa. :)

pimpa1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Ha link a könyvelő, mit tehetünk?

HozzászólásSzerző: MonokiM » hétf. máj. 18, 2009 5:05 am

Szia Tom!

Én találtam itt a szakmai fórumon faktorálással kapcsolatos kérdést, illetve válaszokat, hátha segít:

http://www.adoforum.hu/szakmai_forum/tema/11815

Üdv.: Margit

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

ElőzőKövetkező

Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 18 vendég

cron