Adófórum

Adózási és számviteli információk

Értékesités nettó érték alatti áron

Számvitel

Értékesités nettó érték alatti áron

HozzászólásSzerző: nbubba » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Ha egy tgk. a könyv szerinti nettó értéknél alacsonyabb áron került értékesitésre akkor azt hogyan könyvelem?

nbubba
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Értékesités nettó érték alatti áron

HozzászólásSzerző: Moneszka1 » szer. máj. 13, 2009 3:42 pm

Adott évi könyvelésnél simán könyveled 961-re. A bruttó értéket és écs-t pedig kivezeted. Az évvégén lesz vele dolgod, mert adó alap növelő tétel lesz. ( 861- 861*10%)-961= adóalap növelő tétel.

Monesz

 

Moneszka1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Értékesités nettó érték alatti áron

HozzászólásSzerző: nbubba » szer. máj. 13, 2009 5:56 pm

Szia!

Köszi a segitséget, eggyúttal tovább értetlenkednék: miért ez a számitási mód? Ezt hol találom a társ.adó törvényben?

 

nbubba
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Értékesités nettó érték alatti áron

HozzászólásSzerző: nbubba » csüt. máj. 14, 2009 10:17 am

Sziasztok!

Ez tényleg igy van?????

 

nbubba
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Értékesités nettó érték alatti áron

HozzászólásSzerző: melcsi62 » csüt. máj. 14, 2009 10:41 am

Szia!  elég "laza" a kérdés megfogalmazása, röviden azt lehet rá válaszolni, hogy ugyanúgy könyveled, mintha akár nyilvántartási ár felett adta volna el a cég.

Az eladásról kiállított számlát:  96 tárgyieszköz értékesítés K nettó összeg, 467  fizetendő ÁFA K, és tartozik a vevő, vagy a pénztár.  Az eszköz kivetezetése:  K 1..-es járművek a t.eszköz bruttó értékvel, T a 86 ért.tárgyieszközök nyilv.tart.értéke,  aztán a 1.9 járművek écs-je T / és követel az értékestíett te-zök nyilvántartási értéke  ezen eszköz eddig felhalmozott sztv szerinti écs-jével.

Az értékesítést megelőzően az értékesítés napjáig a tervszerinti écs-t a kivezetés előtt el kell számolni écs-ként

57.. écs T/  1..9 járművek écs-je  K

A társasági adós lecsapódása a dolognak:  az SZTV szerinti écs az növelő, ugyanúgy az SZTV szerinti kivezetett nettó érték is,    a tao.tv. szerint elszámolható écs  és a tao tv. szerinti kivezetett nettó érték az csökkentő.

Eredményre gyakorolt hatása veszteséges, hiszen az eladott tárgyieszközök egyéb bevétel kevesebb lesz mint az egyéb ráfordításként jelentkező SZTV szerinti nettó érték...  Az érdekessége akkor lenne a dolognak, ha piaci érték alatt történt az értékesítés, s esetleg még ráadásul nem független félnek..

Szerintem... üdv.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Értékesités nettó érték alatti áron

HozzászólásSzerző: nbubba » csüt. máj. 14, 2009 10:59 am

Szia!

Köszönöm hogy segitesz.

Szerintem (bár nem vagyok autó kereskedő) valamivel a piaci érték alatt adták el, de teljesen független félnek ujsághirdetésből. A könyv szerinti értéke 1.224e, ebből a maradványérték 1000e, és 725e Ft értékesitették. Ez egy négy éves Citroen kisteher volt, szerintem (most pont ilyeneket nézegetek saját részre csak azért tudom nagyjából) ilyen áron a 8-10 év körüliek futnak.

Szerinted ilyenkor mi a helyzet a TAO szempontjából?

Előre is köszi

nbubba
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Értékesités nettó érték alatti áron

HozzászólásSzerző: biarnei » csüt. máj. 14, 2009 11:16 am

Sziasztok!

Én is Melcsi-vel értek egyet. Tao alapot csökkentem a Tao.sz.écs|| 86-on levő teszköz értékesítéskori kivezetett nettó értékkel, valamint növelem az Sztv.sz. écs|| 86. A különbség adja a veszteséget, vagy nyereséget.

A piaci értéket sok minden befolyásolja. Lehet kutogatni az interneten, akár a Citroen honlapján, hogy mi az aktuális értéke egy ilyen gépjárműnek. Már hallottam olyanról, hogy a könyv szerinti érték alatti érétkesítéskor arra hivatkoztak, hogy kopottak a gumik, sok a km benne... Itt már kimeríthetetlen az eladó hivatkozásai. Volt olyan eset is, hogy volt papírja a vállalkozónak egy gkkereskedőtől, hogy mennyiért számítaná be az eladásra szánt járművet. Ennek függvényében adta el. Ezt a papírt pedig csatoltuk a számla, teszközkarton mellé.

Én nem láttam erre vonatkozóan semmit, hogy módosító tétel lenne a piaci érték alatti értékesítés.

Üdv Biarnei

 

 

biarnei
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Értékesités nettó érték alatti áron

HozzászólásSzerző: melcsi62 » csüt. máj. 14, 2009 11:47 am

Sziasztok!  Szerintem sem a tao.-nál van jelentősége, hanem az ÁFÁ-nál... (adó alapja)

Én minden ügyfelemnek azt szoktam tanácsolni, hogy mielőtt eladnák az autót, előtte kérjenek (felvásárlási) árajánlatot valamelyik autó kereskedőtől.., hogy mondjuk mennyit adnának az autóért.  Egy autónál, ahogy Bianei is írja nem csak a kora dönti el, hogy mennyit ér.. futott km, stb..., s az is belejátszhat az árba, hogy mondjuk sürgősen el kell adni, mert szükség van a kp-re, s a vevő azonnal kap fizet, vagy csak részletekben,stb. Ha 4 éves az autó, akkor gyakorlatilag a lineáris kulccsal a tao-s nyilvántartási értéke már csak a bekerülési érték 20%-a körül van..., az SZTV szerinti is annyi lenne, ha nem lenne maradványérték... 

hát lehet, hogy rosszul képeztétek a maradványértéket..a tervezett használati lejárati idő végére kalkulált piaci-forgalmi érték képzésnél  nem számoltatok a nagy gazdasági válsággal... 

 Az is igaz, hogy a 2008. évi beszámoló készítésekor rendelkezésre álló információk alapján, ha a könyvszerinti érték magasabb, mint az ismert piaci érték, akkor terven felüli écs-t kell elszámolni a számviteli belső szabályzat alapján, ami rendelkezik arról, hogy mikor kell terven felüli écs-t elszámolni... ha tartósan és jelentősen magasabb a könyveszerinti érték az ismert piaci értéktől..., hogy mit tekint jelentősnek a vállalkozás, azt ő szabályozza.....  Nem tudom túl vagytok-e a beszámolón, esetleg még megfontolandó lenne az eszköz értékelését megnézni,   vagy esetleg valahonnan egy árajánlatot szerezni.. az esetleges támadási felület elkerülése céljából..  de ez már legyen a képviselő felelőssége, hogy miért annyiért, amennyiért...  a könyvelése attól még az, a tao is... az ÁFÁ-t meg meg kellene nézni..

Üdv.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Értékesités nettó érték alatti áron

HozzászólásSzerző: Nyerkiné » szer. máj. 20, 2009 2:32 pm

A számla mellé lehet csatolni, mondjuk egy autószerelőtől úgynevezett "szakvéleményt", hogy az autó olyan hibával rendelkezik, melynek megjavítása az eladási ár és a piaci ár közötti különbözetet kiteszi.
Nyerkiné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 13 vendég