Adófórum

Adózási és számviteli információk

Folyósítási jutalék devizában

Számvitel

Folyósítási jutalék devizában

HozzászólásSzerző: tepimail » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok! 

CHF alapú hitel törlesztését könyvelem. Az lenne a kérdésem, hogy a CHF-ben feltüntetett de forintba levont folyósítási jutalékot is a választott árfolyamon kell-e lekönyvelnem és kikorrigálni az árfolyamkülönbözettel, vagy a megfizetett összeg (a bank által leemelt árfolyamon) költség úgy ahogy van? A hitel kamatot is két lépésben kell lekönyvelni, egyszer a választott árfolyamon és az árf. különbözetet külön? Ugyan úgy ahogyan a tőke törlesztése történik?

köszönöm tepimail  

tepimail
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Folyósítási jutalék devizában

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. ápr. 30, 2009 8:08 am

Szia Tepimail!

Ha a költséget forintban vonták le, akkor azt kell könyvelni, a bank által leemelt árfolyamon. A hitelkamatot a törlesztéshez hasonlóan kell.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Folyósítási jutalék devizában

HozzászólásSzerző: tepimail » csüt. ápr. 30, 2009 8:19 am

Szia Böbe!

Megzavar, hogy a folyósítási jutalék is havonta fizetendő költség és CHF-ben is feltünteti a bank úgyan úgy mint a hiteltörlesztés illetve a kamat összegét. A hitel deviza alapú de forint elszámolású. 

köszönöm tepimail 

tepimail
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Folyósítási jutalék devizában

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. ápr. 30, 2009 8:27 am

Ha forintban vonják, akkor forintban kell könyvelni is, a bank által megadott összegben. Akár hitel, akár kamat, akár egyéb költség. Ha CHF-ben fizetik, csak akkor használhatsz más árfolyamot. De legalább így nem kell vacakolnod az árf.különbözettel:-))

Üdv: Böbe

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Folyósítási jutalék devizában

HozzászólásSzerző: tepimail » csüt. ápr. 30, 2009 8:51 am

Hát ez nagyon jó hír! Egy gonddal kevesebb, akkor nem gyötröm magam az árf. könyvelésével.

üdv:tepimail

tepimail
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Folyósítási jutalék devizában

HozzászólásSzerző: tepimail » pén. máj. 01, 2009 9:46 am

Szia Böbe!

Nem hagy nyugodni ez a hitel, kérlek segíts még egy kicsit. Nem értem, hogy ha törlesztés alatt nem kell árfolyamkülönbözetet számolnom akkor a futamidő végén mi lesz a túlfizetéssel? A bank CHF-ben vezeti a tartozást ami az én esetemben 8.300.000,- Ft és a folyósítás napján 52.290 CHF. A forint gyengesége miatt sokkal többet fogok vissszafizetni mint a kezdő hitelösszeg. Ha csak a tőketörlesztést könyvelem forintban és nem számolom el törlesztéskor az árfolyamkülönbözetet akkor nálam már kifut a tartozás forintban, miközben a banknál még lesz CHF tartozásom. Az árfolyamkülönbözetek miatt a futamidő végén hova könyvelem a "túlfizetést" amit még törlesztek majd a banknak? Igaz, hogy forintban kaptam és forintban törlesztem, de az elszámolás CHF-ben történik, valamit  még sem értek. 

üdv:tepimail

tepimail
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Folyósítási jutalék devizában

HozzászólásSzerző: validitas » szomb. máj. 02, 2009 3:18 pm

Akkor viszont - mivel a törlesztés forint, az annyi, amennyi - csak a fennmaradó hiteltartozást kell értékelned.SŰEz a CHF alapú forint hitel az állatorvosi ló szerintem, már megint csak azért találták ki a bankok, hogy jól megnyúzzák a hitelfelvevőket (meg átverjék!). Számviteli törvény ilyenről pl. nem is rendelkezik.

 Szerintem év végén értékelned kellett a hitelt - vezetni kell CHF-ben is, analítikusan - és ha az árfolyam tartósan megváltozik, akkor év közben is módosíthatod a nyilvántartási árfolyamot. T8..-K44.. az árf. veszteséget könyvelheted (hogy a törlesztésekkel ne menjen túlfizetésbe a hitelszla). Év végén meg újfent értékelni kell a kötelezettséget.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég

cron