Adófórum

Adózási és számviteli információk

lízing szerződés felmondása

Számvitel

lízing szerződés felmondása

HozzászólásSzerző: toth.zs » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Nem tudja valaki véletlenül, hogy mi a teendő, hogyha 2008.12.12.-én a lízngbeadó cég azonnali hatályal felmondja a lízingszerződést egy tárgyi eszközre? Kivezetem a bruttó értéken, kivezetem a terv szerinti és a terven felüli écs-t egyéb ráfordításra és kész? Még soha nem találkoztam ilyesmivel. 

Előre is köszönöm.

Heni

toth.zs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

lízing szerződés felmondása

HozzászólásSzerző: BaraMa » hétf. ápr. 06, 2009 12:30 pm

Szia!

 

A lízinbeadónak helyesbítő számlát kell kibocsátania, ennek könyvelése:

Tartozik: 448. Lízingkötelezettség Követel: 161. Befejezetlen beruházás

Tartozik: 448. Lízingkötelezettség Követel: 4661. Beszerzés levonható ÁFÁ-ja 

Kapcsolódó tétel:

Tartozik: 161. Befejezetlen beruházás Követel: 131. Termelőberendezések 

Ha a korrigált bruttó érték - eddig elszámolt terv szerinti értékcsökkenés egyenlege > 0, akkor terven felüli értékcsökkenést kell elszámolni:

Tartozik: 866. Terven felüli értékcsökkenési leírás Követel: 138. Terven felüli écs.

Ha a korrigált bruttó érték - eddig elszámolt terv szerinti értékcsökkenés egyenlege negatív, akkor a tárgyévi értékcsökkenési leírással szemben kell 0-ra helyesbíteni a termelőeszköz nettó értékét.

Tartozik: 139. Terv sz. értékcsökkenés Követel: 571. Terv szerinti értékcsökkenés

A 131. és 139., 139. főkönyvi számlák összevezetésével kell az állományból kivezetni az eszközt. (mely összevontan már 0 egyenleget kell, hogy mutasson) 

A pénzügyi rendezésre vonatkozóan a Lízingszerződés tartalmazhat szabályokat. Ha az egyenleget pénzügyileg rendezni kell, akkor a bank jóváíráskor vagy terheléskor fut ki 0-ra a 448. főkönyv.

Ha nem kell pénzügyileg rendezni a lízingkülönbözetet, akkor az alábbi a megoldás: 

Ha a 448. Lízingkötelezettség számlán marad egyenleg - akkor előjeltől függően elengedett követelés, vagy elengedett kötelezettség lesz.

(tartozik: 881. Elengedett követelés Követel: 448. Lízingkötelezettség, vagy

 Tartozik: 448. Lízingkötelezettség Követel: 981. Elengedett kötelezettség)

2008.01.01-től figyelni kell már az illetékfizetési kötelezettségre annak, aki a 98. főkönyvre könyvel, tehát számára elengedik a kötelezettséget. 

 

 Remélem, segítettem.

BaraMa
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

lízing szerződés felmondása

HozzászólásSzerző: toth.zs » hétf. ápr. 06, 2009 4:04 pm

Köszönöm szépen!
toth.zs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 21 vendég