Adófórum

Adózási és számviteli információk

pótbefizetés visszafizetése

Számvitel

pótbefizetés visszafizetése

HozzászólásSzerző: satasata1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Egy Kft-ről van szó, kettős könyvelés. Az alábbi táblázatban az elmúlt évek saját tőke változásait részleteztem.

2001-ben a saját tőke a jegyzett tőke alá csökkent, ezért 2002-ben a két tulajdonos pótbefizetést teljesített, ez szerepel a lekötött tartalékban.

 

 

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

 

SAJÁT TŐKE

561

3.104

3.249

3.803

4.592

3.655

3.764

3.914

411

JEGYZETT TŐKE

 

3.000

3.000

3.000

3.000

3.000

3.000

3.000

3.000

412

TŐKETARTALÉK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

413

EREDMÉNYTARTALÉK

 

-1.782

-2.439

-2.296

-2.151

-1.597

-808

-1.744

-1.636

414

LEKÖTÖTT TARTALÉK

 

 

2.400

2.400

2.400

2.400

2.400

2.400

2.400

417

ÉRTÉKELÉSI TARTALÉK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

419

MÉRLEG SZERINTI EREDMÉNY

 

-657

143

145

554

789

-937

108

150

 

Kérdésem a következő:

2008. év végén a Kft. a tulajdonosoknak visszafizet 700 e Ft-ot, ezzel csökkentve a lekötött tartalékot. Van-e ezzel a tranzakcióval kapcsolatban bármilyen kapcsolódó előírás? Taggyűlési határozat elegendő, vagy bejelentési kötelezettség alá esik? A bejelentési kötelezettség terheli-e mivel a lekötött tartalék is a saját tőke része, vagy mivel pótbefizetésről van szó ez más elbírálás alá esik?

Mivel adózott pénzből történt a pótbefizetés, a visszafizetés nem jövedelem, ezért nem terheli semmilyen adó, járulék stb.?

Jól gondolom, hogy ezt minden további nélkül meg lehet tenni?

satasata1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

pótbefizetés visszafizetése

HozzászólásSzerző: thzs » vas. márc. 15, 2009 6:35 am

Szia Satasata!

A hatályos Gt. érvényes előírásai:

120. § (1) A társasági szerződés feljogosíthatja a taggyűlést arra, hogy a veszteségek fedezésére pótbefizetési kötelezettséget írjon elő a tagok számára. A szerződésben meg kell határozni azt a legmagasabb összeget, amelynek befizetésére a tag kötelezhető, továbbá a pótbeftzetés teljesítésének módját, gyakoriságát, ütemezését, valamint a visszafizetés rendjét. A pótbefizetés összege a tag törzsbetétjét nem növeli.

 (2) A pótbefizetési kötelezettséget - ha a társasági szerződés ettől eltérően nem rendelkezik - a törzsbetétek arányában kell meghatározni és teljesíteni. A pótbefizetés a törzsbetétek teljes befizetése előtt is előírható.

(3) A pótbefizetés késedelmes teljesítése vagy teljesítésének elmulasztása esetén a 14. § és a 138. § rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni, azzal az eltéréssel, hogy az üzletrész vételárából le kell vonni a nem teljesített pótbefizetés összegét, amely a társaságot illeti meg.

(4) A veszteség pótlásához nem szükséges pótbefizetéseket a - visszafizetés időpontjában a tagjegyzékben (150. §) szereplő - tagok részére vissza kell fizetni, a visszafizetésre csak a törzsbetétek teljes befizetése után kerülhet sor. Nem kell visszafizetni a saját üzletrészre jutó pótbefizetést.

(A pótbefizetés tartalmilag a tag által rendelkezésre bocsátott kölcsön, azzal azonban, hogy ez nem a polgári jogi kölcsönszerződés szabályai szerint kerül elbírálásra, hanem tipikusan társasági jogi intézmény. A pótbefizetés összege egyébként a tagnak a törzsbetétjét nem növeli, kifejezett rendeltetése a veszteségek fedezete. Erre akkor is sor kerülhet, ha a törzsbetétek teljes egészében még nem lettek befizetve. A pótbefizetés magából a szóból is eredően pénzbeli teljesítést jelent. A veszteség pótlásához nem szükséges pótbefizetéseket haladéktalanul vissza kell fizetni a tagoknak, de a visszafizetésre csak akkor kerülhet sor, ha a törzsbetéteket már teljes egészében szolgáltatták. A visszafizetés igénylésére azok a tagok jogosultak, akik a visszafizetés időpontjában a tagjegyzékben tagként szerepelnek. Ha időközben a társaság saját üzletrészt szerzett volna meg, abban az esetben az erre az üzletrészre jutó pótbefizetést nem kell visszafizetni.)

 

131. § (1) A társaság saját tőkéjéből a tagok javára, azok tagsági jogviszonyára figyelemmel kifizetést a társaság fennállása során kizárólag az e törvényben meghatározott esetekben és - a törzstőke leszállításának esetét kivéve - csak a számviteli törvényben meghatározott feltételek teljesülése esetén, a tárgyévi adózott eredményből, illetve a szabad eredménytartalékkal kiegészített tárgyévi adózott eredményből teljesíthet. Nem kerülhet sor kifizetésre, ha a társaságnak a számviteli törvény szerint helyesbített saját tőkéje nem éri el vagy a kifizetés következtében nem érné el a társaság törzstőkéjét.

 

 (3) Az ügyvezetőnek írásban nyilatkoznia kell a taggyűlésnek arról, hogy a kifizetés nem veszélyezteti a társaság fizetőképességét, illetve a hitelezők érdekeinek érvényesülését. A nyilatkozat megtételének elmulasztásával történő kifizetéssel, illetve valótlan nyilatkozat tételével okozott károkért az ügyvezető a vezető tisztségviselőkre vonatkozó általános rendelkezések szerint felel. Az ügyvezető köteles a nyilatkozatot 30 napon belül a cégbírósághoz benyújtani. A bejelentés nem jár illetékfizetési és közzétételi kötelezettséggel.

(4) Azokat a kifizetéseket, melyeket az (1) és (3) bekezdés rendelkezései ellenére teljesítettek, a társaság részére vissza kell fizetni, feltéve, hogy a társaság bizonyítja a tag rosszhiszeműségét.

 

Ezek szerint a társasági szerződésnek rendelkeznie kell a pótbefizetés visszafizetésének rendjéről is. Az általad bevágott saját tőke elemek szerint a 2007.évi beszámoló elfogadása után valóban visszafizethető volt 700 EFt nagyságú pótbefizetés, de kérdés, hogy a visszafizetésről a társasági szerződés, ill. a pótbefizetést elrendelő taggyűlési határozat hogyan rendelkezett.

A Gt. bevágott 131. § előírásaiból adódóan véleményem szerint a pótbefizetés visszafizetését nem kell a cégbíróságnak jelenteni, mivel ez nem az adózott eredményből, eredménytartalékból való kifizetést jelent a tagok javára.

Amennyiben - valamilyen oknál fogva - a társasági szerződésben nincs a pótbefizetés visszafizetésének rendjéről szó, és a pótbefizetés elrendeléséről szóló taggyűlési határozatban úgy határozták meg, hogy a veszteségek fedezetéhez már nem szükséges pótbefizetés visszafizethető a visszafizetés időpontja szerinti tagok részére, akkor véleményem szerint a visszafizetés a cégbírósághoz történő bejelentés nélkül és természetesen mindenféle járulék és adó nélkül visszafizethető.

A pótbefizetés részbeni visszafizetésről ajánlott egy taggyűlési határozattal is rendelkezni a taggyűlés keretében.

Zs.

 

thzs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

pótbefizetés visszafizetése

HozzászólásSzerző: satasata1 » vas. márc. 15, 2009 9:00 am

Szia!

1.

Szerinted  a pótbefizetés visszafizetése nem értelmezhető úgy, miszerint:

131. § (1) A társaság saját tőkéjéből a tagok javára, azok tagsági jogviszonyára figyelemmel történő kifizetés ?

 A pótbefizetés kezelése szempontjából a 120. §-ban leírtakat tekinthetjük meghatározónak, a  131. § -sal nincs összefüggés?

2.

Természetesen a társasági szerződésben nem esik szó a pótbefizetésről.

Véleményed szerint elegendő a taggyűlési határozat a pótbefizetés visszafizetéséhez, nem kell a társasági szerződést emiatt módosítani?

A 120. § (4) bekezdése megvalósul, a feltételek fennállnak, de a visszafizetés rendje nincs szabályozva a  120. § (1) bekezdésnek megfelelően.

Mivel nem a tagok befizetési kötelezettségéről van szó, hanem a visszafizetésről, el lehet tekinteni a társasági szerződés módosításától?

 Sata

 

satasata1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

pótbefizetés visszafizetése

HozzászólásSzerző: thzs » vas. márc. 15, 2009 9:37 am

Szia Sata!

Bevágom a régi Gt. előírásait:

A 2006. jún. 30-ig hatályos 1997. évi CXLIV. Törvény a gazdasági társaságokról 123. § (2) bekezdése szerint:

 Szükség szerint rendelkezik a társasági szerződés a következőkről:

a) a nem pénzbeli betétekről és azok értékéről;

b) a tagokat terhelő egyéb vagyoni értékű szolgáltatásokról (mellékszolgáltatás), azok feltételeiről és a mellékszolgáltatás nem vagy nem megfelelő teljesítése esetén fizetendő kötbér mértékéről;

c) a taggyűlés feljogosításáról pótbefizetés előírására és feltételeinek meghatározásáról;

 

132. § (1) A társasági szerződés feljogosíthatja a taggyűlést arra, hogy a veszteségek fedezésére pótbefizetési kötelezettséget írjon elő a tagok számára. A szerződésben meg kell határozni azt a legmagasabb összeget, amelynek befizetésére a tag kötelezhető, továbbá a pótbefizetés teljesítésének módját, gyakoriságát és ütemezését. A pótbefizetés összege a tag törzsbetétjét nem növeli.

(2) A pótbefizetési kötelezettséget - ha a társasági szerződés ettől eltérően nem rendelkezik - a törzsbetétek arányában kell meghatározni és teljesíteni. A pótbefizetés a törzsbetétek teljes befizetése előtt is előírható.

(3) A pótbefizetés késedelmes teljesítése vagy teljesítésének elmulasztása esetén a 13. § és a 130. § rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni, azzal az eltéréssel, hogy az üzletrész vételárából le kell vonni a nem teljesített pótbefizetés összegét, amely a társaságot illeti meg.

(4) A veszteség pótlásához nem szükséges pótbefizetéseket a tagok részére vissza kell fizetni, a visszafizetésre csak a törzsbetétek teljes befizetése után kerülhet sor.

 

152. § (1) A taggyűlést - ha e törvény vagy a társasági szerződés másként nem rendelkezik - az ügyvezető hívja össze.

(2) E törvényben vagy a társasági szerződésben meghatározott eseteken felül a taggyűlést akkor is össze kell hívni, ha az a társaság érdekében egyébként szükséges. Haladéktalanul össze kell hívni a taggyűlést a szükséges intézkedések megtétele végett ha a társaság mérlegéből, könyvviteli nyilvántartásából kitűnik, hogy a saját tőke veszteség folytán a törzstőke felére, illetve a 124. § (4) bekezdésében megjelölt érték alá csökkent, valamint, ha a társaság fizetéseit beszüntette és vagyona a tartozásokat nem fedezi.

(3) A (2) bekezdésben megjelölt esetekben a tagoknak határozniuk kell a pótbefizetés előírásáról, vagy ha ennek lehetőségét a társasági szerződés nem tartalmazza a törzstőke más módon való biztosításáról vagy a törzstőke leszállításáról, illetve a társaságnak közkereseti vagy betéti társasággá történő átalakulásáról, ezek hiányában a társaság megszüntetéséről.

 

Mind a régi Gt. mind az új Gt. (2006.évi IV.tv.) a taggyűlés hatáskörébe utalja a  pótbefizetés elrendelését és visszatérítését.

 

Fentiek szerint, ha a társaságnál a társasági szerződés nem adott lehetőséget a pótbefizetés intézményének alkalmazására, akkor a taggyűlés nem is rendelkezhetett volna erről. Először a társ.szerződést kellett volna módosítani. Mivel a tagok befizetése az általam is idézett régi Gt. 152.§-a alapján történt, de formailag, jogilag nem pótbefizetés, szerintem  nem lehetett volna a lekötött tartalékba könyvelni. Ezt a befizetést helyesen egy tagoktól kapott - minden bizonnyal kamatmentes - kölcsönnek lehet kezelni. Az ilyen tétel visszafizetése a jelenleg hatályos Gt. előírásai szerint abban az esetben, ha a vállalkozásnál nincs likviditási probléma, és nem állt olyan helyzet elő, amely az ügyvezetőt a hitelezők érdekeinek elsődleges figyelembe vételét megalapozza, véleményem szerint mindenféle formai követelményt mellőzve lehetséges.

 

Látható azonban, hogy mivel nincs megfelelően, jogilag alátámasztva a tagok általi befizetés, ezért a saját tőke nem éri el a Gt. által kívánt szintet. A tagoknak tehát mindenképpen, az idézett jogszabály hely szerint intézkedni kell a saját tőke kívánt nagyságának biztosítása érdekében. Ez lehetséges a társ.szerződés módosítása után a tagoktól kapott kölcsön visszafizetése, és pótbefizetésként való újra befizetése útján is.

 

Zs.

 

 

 

thzs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

pótbefizetés visszafizetése

HozzászólásSzerző: satasata1 » vas. márc. 15, 2009 3:25 pm

Szia Zs.

 

Sajnos igazad van. 

Azonban Te is tudod, hogy a társasági szerződés módosítása pénzbe kerül. Elkerülhető-e az általad felvázolt út, ha figyelembe vesszük, hogy a pótbefizetés elrendelése ill. könyvelése 2002-ben történt, így az APEH elévülés miatt elvileg nem vizsgálhatja.(?)

Tehát marad a tőketartalékban mint pótbefizetés.

És így ha csak a visszafizetés a kérdés, az előző levelemben feltett kérdésemre mi a válszod?

satasata1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

pótbefizetés visszafizetése

HozzászólásSzerző: thzs » vas. márc. 15, 2009 4:14 pm

Szia Sata!

Ha az a kérdésed, hogy a lekötött tartalékban lévő 2.400 EFt-ból a veszteség fedezéséhez már nem szükséges összeg taggyűlési határozattal visszafizethető-e, akkor azt mondom, hogy mivel ez a 2.400 EFt formailag nem pótbefizetés, ezért ez ilyen formán visszafizethető, a cégbíróságnak nem kell nyilatkozni.

Az, hogy a befizetése már egy adóellenőrzés esetén elévült időszakban történt, még nem jelenti azt, hogy nem lényeges az, hogy a tagok által rendelkezésre adott összeg megfelelő helyen van-e a mérlegben. Ha nincs könyvvizsgálója a cégnek, nincs hitele, nincs lényeges kötelezettsége, akkor minden bizonnyal kisebb a kockázata annak, hogy a Gt. és a számviteli tv. előírásai nem kerültek betartásra. 

(Nem fontolják meg a tulajdonosok, hogy a jegyzett tőkét 500 EFt-ra szállítsák le? )

Zs.

thzs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég

cron