Adófórum

Adózási és számviteli információk

Építőipar könyvelése

Számvitel

Építőipar könyvelése

HozzászólásSzerző: makrancoskata » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Egy építőipari céget vettem át, akik a munkát alvállalkozókkal végeztetik,építési engedély a cég nevére szól.

Anyagot saját maguk vásárolják , év közben hová kell könyvelni az alvállalkozókat,és hová az anyagköltséget, a

használatbavételi engedélyt 12.hónapban kapták meg, árbevétel eddíg előlegkifizetésként történt,áfásan számlázva

magánszemélyek nevére.

Sok anyagot néztem át,de a gyakorlati könyvelését szeretném megtudni,mert több variációt is olvastam.,és megzavartak.

Előre is köszönöm a segítséget!!!!

Kata

makrancoskata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Építőipar könyvelése

HozzászólásSzerző: vib2 » vas. márc. 08, 2009 11:57 am

Szia!

Anyagköltség 511-re alvállalkozó évközben 271-re könyvelendő.

Ha épitési hatósági engedélyköteles két áfás cég között forditott áfás, ha magánszemély nem áfás akkor egyenesen áfás.

vib2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Építőipar könyvelése

HozzászólásSzerző: makrancoskata » vas. márc. 08, 2009 12:09 pm

Köszi vib2!

Év végén a 271-ről könyvelem át a 8.-ba?...a teljes összeget átkönyvelhetem?

Köszönöm válaszod.

Kata

 

makrancoskata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Építőipar könyvelése

HozzászólásSzerző: vib2 » vas. márc. 08, 2009 3:34 pm

Szia!

Évvégén szoktuk átkönyvelni a 8-ba igazából csak azt kellene amit átadtak.

 

vib2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Építőipar könyvelése

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » vas. márc. 08, 2009 4:55 pm

Sziasztok!

Ezzel kapcsolatosan kissé más a meglátásom, Nem mindegy, hogy pusztán alvállalkozói teljesítményről beszélünk, vagy közvetített szolgáltatásról. A Számviteli tv. az alvállalkozó fogalmát nem határozza meg, a közvetített szolgáltatást pedig a következőképpen definiálja:

 3. §

(4) E törvény alkalmazásában

1. közvetített szolgáltatás: a gazdálkodó által saját nevében vásárolt és a harmadik személlyel (a megrendelővel) kötött szerződés alapján, a szerződésben rögzített módon részben vagy egészben, de változatlan formában továbbértékesített (továbbszámlázott) szolgáltatás; közvetített szolgáltatásnál a gazdálkodó vevője és nyújtója is a szolgáltatásnak, a gazdálkodó a vásárolt szolgáltatást részben vagy egészben közvetíti úgy, hogy a megrendelővel kötött szerződésből a közvetítés lehetősége, a számlából a közvetítés ténye, vagyis az, hogy a gazdálkodó nemcsak a saját, hanem az általa vásárolt szolgáltatást is értékesíti változatlan formában, de nem feltétlenül változatlan áron, egyértelműen megállapítható;

 Továbbá:

(7) E törvény alkalmazásában

1. igénybe vett szolgáltatás: minden olyan szolgáltatás, amely nem tartozik a közvetített szolgáltatás, illetve az egyéb szolgáltatás közé; különösen az utazásszervezés, a szállítás-rakodás, a raktározás, a csomagolás, a kölcsönzés, a bérlet, a bérmunka, az eszközök karbantartása, a postai és távközlési szolgáltatás, a mosás és vegytisztítás, a bizományi tevékenység, az ügyletszerzés, az oktatás és továbbképzés, a hirdetés, a reklám és propaganda, a piackutatás, a könyvkiadás, a lapkiadás, a szállodai szolgáltatás, a vendéglátás, a kutatás és kísérleti fejlesztés, a tervezés és lebonyolítás, a könyvvizsgálat, a könyvviteli szolgáltatás;

2. egyéb szolgáltatás: a pénzügyi, a befektetési, a biztosítóintézeti, a hatósági igazgatási, az egyéb hatósági szolgáltatás;

Példán keresztül: ha én mint építési fővállalkozó elvállalom egy ingatlan kivitelezői munkáit, egy ingatlant hozok létre -tegyük fel a szerződés feljogosít arra, hogy alvállalkozókat vegyek igénybe- tehát az egyes részmunkálatokat kiadom, ez még nem valószínű, hogy közvetített szolgáltatás lesz. Változatlan formában továbbértékesített szolgáltatás.....

Megveszem az anyagot, kiadom xy kft-nek a részmunkát, szerelje be a nyílászárókat, vagy egy másik alapot ás, szintén egy másik tetőt-fed (ez ekkor szerintem egy igénybevett szolgáltatás), az egész ingatlant én számlázom, az egyes rászmunkálatokat végezte más vállalkozó.

Más a helyzet abban az esetben, ha elvállalom egy épület nyílászáróinak a cseréjét, és úgy gondolom, hogy erre nincsenek meg sem a személyi sem pedig a tárgyi feltételeim, ezért alvállalkozót veszek igénybe, aki elvégzi ezeket a munkákat, majd számlázza nekem, én pedig változatlan formában továbbszámlázom (hozzáteszem, nem szükséges változatlan áron!!!!). Ekkor közvetített szolgáltatás.

Első esetben szerintem igénybevett szolgáltatásról ( T52), második esetben pedig közvetített szolgáltatásról beszélünk (T815, év végén amit nem számlázok ki: 271/815).

Ennek nagy jentősége van a minmum-vagy nyereségadó megállapításánál, mert az első esetben nem csökkentő tétel a második esetben pedig igen.

 

Viszont más a helyzet az iparűzési adónál: 1990. évi C tv.:

Értelmező rendelkezések

52. § E törvény alkalmazásában:

 40. közvetített szolgáltatások értéke: az adóalany által saját nevében vásárolt és a harmadik személlyel (a megrendelővel) írásban kötött szerződés alapján, a szerződésben rögzített módon részben vagy egészben, de változatlan formában továbbértékesített (továbbszámlázott) szolgáltatás értéke. Közvetített szolgáltatásnál az adóalany vevője és nyújtója is a szolgáltatásnak, az adóalany a vásárolt szolgáltatást részben vagy egészben közvetíti úgy, hogy a megrendelővel kötött szerződésből a közvetítés lehetősége, a számlából a közvetítés ténye, vagyis az, hogy az adóalany nemcsak a saját, hanem az általa vásárolt szolgáltatást is értékesíti változatlan formában, de nem feltétlenül változatlan áron, egyértelműen megállapítható. Ide sorolandó továbbá a közvetített szolgáltatások közé nem tartozó, az adóalany által továbbszámlázott olyan alvállalkozói teljesítés értéke, amelynek végzése során az adóalany mind megrendelőjével, mind alvállalkozójával a Polgári Törvénykönyv (Ptk.) szerinti - írásban kötött - vállalkozási szerződéses kapcsolatban áll. Alvállalkozói teljesítés értékének minősül annak a - közvetített szolgáltatásnak nem minősülő - szolgáltatásnak az ellenértéke is, amelyet az adóalany az általa értékesített új (a használatbavételi engedély jogerőre emelkedését megelőzően vagy azt követően első ízben értékesített) lakás előállításához a Ptk. szerinti, írásban megkötött vállalkozási szerződés alapján vesz igénybe. Az e pont szerinti értékkel az adóalany akkor csökkentheti a nettó árbevételét, ha azzal a 36. pont szerint eladott áruk beszerzési értékeként vagy a 37. pont szerint anyagköltségként vagy a 22. pont a) alpontja szerint jogdíjként nettó árbevételét nem csökkentette;

 

 

Visszatérve az eredeti problémára: szerintem itt egy saját termelésű készletről van szó. Év közben elszámolom a különböző költségnemeket (T 5-K3-4) , majd amikor kész van az áru készletre veszem (T2 K581), értékesítéskor pedig T581-K2. Itt attól is függ az elszámolás módja, van-e- folyamatos készletnyilvántartásom, több évre áthúzódik-e, (ha több éven keresztül folyik és nincs foly. nyilv. tartás, akkor év végén: T2 (befejezetlen termelés -581(STKÁV), köv év elején: T581-K2, értékesítéskor pedig az előtte leírtak.

Ha saját magának épít, akkor pedig saját rezsis beruházásról beszélünk, és ott 582 szla van, amikor kész a nagy mű úgy billen helyre az egyenleg, hogy a saját teljesítmény aktivált értéke az eredményt fogja növelni. 581- nél viszont a T egyenleg csökkenti az eredményt, ez akkor következik be, amikor értékesíti.

Üdv:Nelly


tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Építőipar könyvelése

HozzászólásSzerző: makrancoskata » vas. márc. 08, 2009 5:11 pm

Nelly,nagyon köszönöm,tökéletesen átjártad a témát.

Egy kérdésem maradt miszerint  a*ha kész van az áru* ez esetben mit jelent?

Használatbavételi engedély dátuma, vagy az értékesítés????

Üdv:

Kata

 

makrancoskata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 20 vendég