épületek felújítása

Szia :) Képzeld eltünt, mikor beküldtem a választ úgy is, hogy a dokumentumokból másoltam ide.
A felújítás, bővítés, új épület létrehozása beruházás. Elszámolása: T161-K45., T466-K45.., majd aktiválás üzembehelyezéskor. A beruházás beszerzési értékének elszámolását a számv.tv. 47. § tartalmazza. Az ajtók, ablakok ráaktiválandók a beruházásra, nem különválaszthatók attól. Ha így jársz el az értékcsökkenést a számv.tv. 52.§ és a társasági asótv. 1. sz. melléklete szerint kell elszámolni. Az amortizáció gyorsítható terven felüli értékcsökkenés elszámolásával (számviteli tv. 53. §) ill. a terv szerinti écs elszámolási módjának változtatásával. Szem előtt kell tartani azonban, hogy a számviteli tv. szerint elszámolt terv szerinti és terven felüli écs társasági adóalap növelő tételek, a társasági adó tv. szerinti adóalap csökkentő tétel.
Tételezzük fel, hogy a nyílászárókat külön lehetne választani az épületektől, akkor a számviteli tv. szerinti écs-t továbbra is az 52, 53 § szerint csinálod. Az adótörvény szerinti többféle lehet.
1. 100ezer Ft alattinál egyösszegben elszámolt écs.
2. 1. sz. melléklet 5. pont (e) szerint a számviteli törvénnyel azonosan számolható a 200ezer Ft alattiaknál.
3. 1. sz. melléklet 9. pont szerint az egyénként 14,5% érvényesítésére jogosító tárgyi eszközöknél 50%-os leírás érvényesíthető.
(Az ablak, ajtó alapesetben 14,5%-os kulcs alá tartozik; 3925, 4418, 7308 és 7610-es vtsz számaival attól függően, hogy mi az anyaguk.)
Tehát, ha külön lehetne választani az épülettől könyvelésileg, akkor az adótörvény szerinti écs-vel sokkal hamarabb leírható/költségelhető lenne. (Szerintem, mint írtam már, nem választható külön.)
A társasági adótörvény szerint az épülettől az épületgépészet, a technológiai gépek, berendezések és az ezeket kiszolgáló vezetékek választhatók külön.
Lehet, hogy ezt a problémát orvosolni lehet a nyílászárók bérlésével? Ok, legyen.
Ha egyáltalán bérelhető, akkor én nem tudok különösebb megszorításokat a bérleti szerződés formájára, tartalmára vonatkozóan. Természetesen alapból tartalmaznia kell a bérleti szerződéseknél szokásos adatokat, a tárgyat, díjat, fizetési ütemet… Az egészen biztos, hogy minél inkább közelít az előtörlesztett összeg a beszerzési árhoz és minél rövidebb a bérleti időszak, annál valószínübb, hogy nem fog tetszeni egy esetleges apeh ellenőrzésnek. Különösen, ha azt is figyelembe vesszük, hogy az ajtó és ablak tokkal együtt az, nemcsak a mozgó szárnya az áruosztályozás szerint. Üdv.: Margit