Adófórum

Adózási és számviteli információk

készletek változása

Számvitel

készletek változása

HozzászólásSzerző: exeo1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

. .
exeo1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Bt beltagja a cége készletéből épített saját házát

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » szer. feb. 11, 2009 3:51 pm

Szia!

 

Először is: szerintem sem helyes az, ha leselejtezi a készletet, hiszen az nem felel meg a valóságnak.

Nem tudom, talán az lenne a legegyszerűbb, ha végelszámolással megszüntetitek a céget. Ez akkor lehetséges, ha nincs tartozása, vagy a tartozásaira fedezetet nyújtanak az eszközei.

Mivel ott van a készlet, az talán ellensúlyozza a tagi kölcsönt. Kiszámlázni nem kell. (Ha kiszámlázod, akkor fizetendő ÁFA keletkezik, plusz árbevétel, amit le kell adózni)

Ha annak idején levontátok a készlet beszerzésének ÁFÁ-ját, az jogosulatlan volt, de mivel az az időszak elévült, így nem is lehet már foglalkozni vele.

 

De várd meg a többiek véleményét is, mert valóban nem hétköznapi az eseted.

Üdv. Andi

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Bt beltagja a cége készletéből épített saját házát

HozzászólásSzerző: exeo1 » szer. feb. 11, 2009 4:52 pm

Szia Andi!


Köszönöm a választ. A gyakorlatban mit jenetene náluk ez a végelszámolás. Köszönöm. Üdv': exeo1

exeo1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Bt beltagja a cége készletéből épített saját házát

HozzászólásSzerző: MonokiM » csüt. feb. 12, 2009 2:19 pm

Szia! Én csak annyit tudok ehhez szólni, hogy a készletrevételt úgy kell könyvelni: T  2..Készlet - K 8.. Eladott áruk beszerzési értéke, vagyis csökkenti a ráfordítást/növeli a bevételt. Valószínű, hogy ezt adózták 3 év alatt, mert az áttérteknél volt egy ilyen lehetőség.

Összességében véve: ügyes/megúszta. (Az ötéves elévülési időn kívül esik.) Nem kell forszírozni, a végelszámolásnál szép papírokat kell csinálni.

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Bt beltagja a cége készletéből épített saját házát

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. feb. 12, 2009 2:48 pm

Sziasztok!

Az lehet, hogy az elévülési időn kívül esik, de mit csinál a készlettel? Gondolom, tavaly még szerepelt a mérlegében (s így a tao.bevallásban is, a mérlegadatoknál), azt nem lehet csak úgy "kifelejteni".

A végelszámolásnál pedig a készletet vagy értékesíti, vagy értékesítésként kell számbavenni. És áfát is kell fizetni, mert értékesítésnek minősül. A végelszámolást az apeh ellenőrzi, szóval valóban kell vele valamit kezdeni.

Szerintem ki kell számlázni az anyagot a tagnak. Ekkor a Bt-nek bevétele keletkezik, amivel szemben költségként el tudja számolni az anyagok beszerzési értékét. Azaz csak annyi nyereség lesz, amennyivel drágábban adja, mint eredetileg vette. De nem muszáj drágábban adni, piaci értéken kell adni. Kellene szerezni árlistát (építőanyag kereskedésektől pl.), hogy a szóban forgó anyagoknak mi az ára, és azon az értéken kellene számlázni. Selejtezni is lehet esetleg tönkrement anyagot (pl. bedöglött cement, ilyesmi).

A számlát a beltag egyrészt ki tudja fizetni a tagi kölcsönből. Ugyanis az visszajárna neki, ő meg tartozik a cégnek, a kettőt kompenzállással rendezik. Megszűnik a tagi kölcsön 4 725 000 Ft-os összege, a kiszámlázott anyagokból ennyi ki van fizetve. Egyetlen hátránya az ügynek, hogy az áfát meg kell fizetni, de ugye azt eredetileg visszaigényelte az APEH-től.

A maradékot pedig ki lehet fizetni osztalékból.  Ugyan ez is némi adófizetéssel jár, de ha végelszámolással kapják meg a tagok, akkor is kell adót fizetni, úgyhogy sztem ez lesz a legjobb megoldás.

A 2008.évi mérleg elfogadásakor a taggyűlésen a tagok meghatározzák, hogy az eredménytartalékot osztalékként kifizetik. Majd 2009-ben a tag nettó (SZJA-val, EHO-val csökkentett) osztalékát rögtön a számla kiegyenlítésére be is fizeti a Bt-be. Ezzel a számla nagy része ki is lenne fizetve,. Viszont az osztalék 25%-os SZJA-ját és 14%-os EHO-ját az APEH-nak meg kell fizetni.

De sztem még mindig kisebb összeg, mintha a végelszámolás során keresné az APEH a 12 mill. Ft értékű anyagot, nem lenne, és ezért megbüntetné a céget. Mert azt sztem nem nézné el szó nélkül, hogy ekkora értékű anyag nincs sehol. Ugyanis azzal, hogy az anyagot a saját háza felépítésére felhasználta, de a vállalkozás bevételként nem könyvelte, társasági adót, áfát nem fizetett, adócsalást követtek el. A magánszemély is 12 mill. Ft értékű adózatlan (fekete) jövedelemhez jutott. Ki kellett volna számlázni akkor, amikor felhasználta. A számla kifizetése pedig történhetett volna részletekben, az anyagi lehetőségeihez mérten.

Majd mindezek rendezése után kellene a végelszámolást elindítani.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Bt beltagja a cége készletéből épített saját házát

HozzászólásSzerző: MonokiM » csüt. feb. 12, 2009 3:08 pm

Kedves Böbe!

Ez valóban egy nagy adócsalás. De ha azért halogatta eddig, mert nem tudta kifizetni az építőanyagot, akkor most ki tudja fizetni ? Meg az áfát, az osztalékadót, az ehót? Különös tekintettel a cég banki és pénztári pénzkészletére és a magánszemély jövedelmére. Üdv.: Margit (Ebben az esetben árverezi a házat az apeh, ha kiderül.)

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Bt beltagja a cége készletéből épített saját házát

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. feb. 12, 2009 3:24 pm

Szia Margit!

Értem én, de ha rendezni akarja valamilyen úton-módon, akkor tenni kell valamit, mert csak úgy nem "tűnhet" el 12mill. Ft értékű anyagkészlet. Azért az APEH se hülye, azonnal tudni fogják, hogy az valahová beépült. Ezzel én nem kockáztatnám meg a végelszámolást.

Azt írta, hogy esetleg hitelt venne fel a magánszemély. A tagi kölcsönnel egy része már úgyis rendeződik, az áfa, SZJA, EHO részre kellene.  

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Bt beltagja a cége készletéből épített saját házát

HozzászólásSzerző: MonokiM » csüt. feb. 12, 2009 3:46 pm

Aranyos Böbe!

Valószínű, hogy a szép papírok módszerét választja. ....Mint ahogy az adóznikénéknek a kétharmada. Úgyhogy én - nem tudom meddig még - a balekok és a lúzerek kisebbségi táborában leszek kilátástalanul és kiábrándultan. ...és már az sem bír megerősíteni, hogy én tökre becsületes vagyok, mert már nem az az érték. Asszem el kéne menni legalább oda, ahol mindig meleg van, nem ilyen barátságtalan időjárás. Legalább mindig sütne rám a Nap :)

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Bt beltagja a cége készletéből épített saját házát

HozzászólásSzerző: exeo1 » csüt. feb. 12, 2009 7:07 pm

Szia!
exeo1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Bt beltagja a cége készletéből épített saját házát

HozzászólásSzerző: exeo1 » csüt. feb. 12, 2009 7:12 pm

Szia Böbe!


 


Köszönöm a válaszodat. Néhány dolgot szeretnék konkrétabban is megkérdezni.


Üdv’: exeo1

exeo1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Következő

Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég