Adófórum

Adózási és számviteli információk

Maradványérték mindig legyen?

Számvitel

Maradványérték mindig legyen?

HozzászólásSzerző: kaktusz1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Siasztok,

Szerintetek ha a tárgyi eszközök Écs-nél maradványértékkel nem kalkuláltam eddig nagy hibát követtem el? Megtehetem, hogy módosítom az Écs-t és kalkulálok maradványértéket év végén természetesen a szp-ba beírom?

köszönöm

kaktusz1

 

 

kaktusz1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Maradványérték mindig legyen?

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » pén. jan. 30, 2009 12:08 pm

Szia!

Attól függ, milyen tárgyi eszközről van szó :) Nem muszáj minden eszköznél maradványértéket számolni, hiszen az ugyanúgy torzíthatja a mérleg adatait, mint ha egyáltalán nem számolnál.

Ha most utólag helyreteszed az écs-t, akkor az ugye TAO-alapot nem érint, hisz a TAO tv. (egyelőre) nem "ismeri" a maradványértéket.

De ha jelentős összegű az eltérés, akkor három oszlopos mérleget kell csinálni.

 

Andi

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Maradványérték mindig legyen?

HozzászólásSzerző: Panni49 » pén. jan. 30, 2009 1:07 pm

Szia! Én a szp.-ben szabályoztam,hogy milyen egyedi érték feletti beszerzésnél alkalmazom maradványértéket.Elég magasra tettem.

Ezt Te is megteheted,hogy hagyod úgy ahogy van az écs.elszámolása,és a szp.ben lefekteted az értékhatárt.Üdv.Panni

Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Maradványérték mindig legyen?

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » pén. jan. 30, 2009 1:14 pm

Szia Panni!

Én pl. gépjárműre mindig szoktam maradványértéket számolni, hiszen egy autónak 5-10-15 év múlva is lesz értéke, nem nulla forintért adja majd el a társaság. De ugyanez igaz az építményekre, és egyes termelőeszközökre is. Mindig egyedileg kell mérlegelni.

Egyébként sem rossz a m.é. intézménye, hiszen az eredményt úgy javítja, hogy közben nem emeli a TAO alapját, és még az eszközök értéke is magasabb...

(Bár a TAO-ban terveztek olyan változást, hogy a Számviteli Törvény szerinti écs-vel lehet csökkenteni az adóalapot, de szerencsére elnapolták).

 

Andi

 

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Maradványérték mindig legyen?

HozzászólásSzerző: Panni49 » pén. jan. 30, 2009 1:44 pm

Szia Andi! Én egy lehetőséget írtam le a kérdezőnek,hogy ne kelljen visszafelé dolgoznia.Én a teherautókra is úgy képzem a mar.értéket, hogy megadott érték felett van mar.érték képzés.A számvitelpolitikát sem elehet állandóan módosítani.Tehát én úgy alakítom ki,hogy sokminden beleférjen egy lefektetéssel.Szerintem nem köthetnek bele,pontosan azért mert nem kötelező.
Aktuális téma.hogy most példának okáért a teherautók szinte eladhatatlanok.egyik ügyfelem másfél éves lisinges TGK.adott el 5500M forintért.Örült,hogy  elvitte valaki,(cseh vállalkozás) mert így nem a lisingbe  bukik bele .Igaz,hogy nagyot hasalt a egész ügyleten.Ha számolom az 5 éves futamidejét,hogy akkor adja majd el, gombot sem kap érte,nem maradványértéket.Üdv.Panni
Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Maradványérték mindig legyen?

HozzászólásSzerző: thzs » pén. jan. 30, 2009 4:46 pm

Szia Kaktusz!

Amit eddig leírtak a hozzászólók az helyes. Viszont fontos lenne azt is ismerni, hogy milyen nagyságú vállakozásra vonatkozik a kérdésed.

Ugyanis 2009-től a számvitel tv. változása folytán un. sajátos egyszerűsített éves beszámolót is készíthet  az a vállalkozás, amely bt. kkt. társ.formájú, a nettó árbevl max.100 millió Ft, a létszám max 50 fő, és így nem kötelezett könyvvizsgálatra.

Ennél a sajátos egysz. éves beszámolónál -többek között - nem kell alkalmazni a maradványértéket. Ha ilyen vállalkozásod van, és az előzőekben a többiek által leírakat is alkalmazni tudod, akkor szerintem nincs félni valód, nem szükséges utólag változtatni az előző éveken.

Zs.

thzs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Maradványérték mindig legyen?

HozzászólásSzerző: kaktusz1 » pén. jan. 30, 2009 6:13 pm

Szia,

Ezek kicsi Bt-k max. 5 milliós éves árbevétellel és 1-2 munkavállalóval. A tárgyi eszközök között van egy 3.2 milliós személygk a többi eszköze kisösszegű kategóriába belefér.

Légy szíves megírni, hogy a Sztv. melyik paragrafusában van benne a sajátos egysz éves besz. , de ezt csak a 2009. évi beszámolónál lehet alkalmazniugye? 

 

Előre is köszönöm.

kaktusz1

kaktusz1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Maradványérték mindig legyen?

HozzászólásSzerző: kaktusz1 » pén. jan. 30, 2009 6:16 pm

Szia ,

Ha már elkezdtem az Écs-t 0 maradványértéken de aztán maradványértéket állapítok meg hogyan könyveljem?

köszi

kaktusz1

kaktusz1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Maradványérték mindig legyen?

HozzászólásSzerző: thzs » pén. jan. 30, 2009 6:47 pm

Szia Kaktusz!

Ezek szerint ezek a cégek a sajátos egyszer.beszámolót alkalmazhatják - majd.  Ha csak ilyen értékű tárgyi eszközeid vannak, akkor semmiképpen ne módosítsd az eddigieket. A számviteli politikában rögzíted, hogy mikor alkalmazod a maradványértéket, ezt leírta előttem Andi ás Panni. Nem kell izgulnod, nincs könyvvizsgáló, nem lényeges nagyságú eszközökről van szó, a szem.gépkocsi 5 év múlva  (20 %-os éves leírás) nem lesz lényeges értékű. Ráadásul 2009-től könnyebb lesz az életed is. Mindenképpen nyugodj meg, a maradványértéket véleményem szerint csak a lényeges, nagy értékű eszközöknél ésszerű alkalmazni. (persze minden cég saját maga határozza meg hogy nála mely eszközök ezek, és milyen értéket tekint lényegesnek.)

A számviteli tv. 98/A §-a szabályozza a sajátos egyszerűsített éves beszámolóval kapcs.előírásokat.

Üdv.Zs.

thzs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Maradványérték mindig legyen?

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » szomb. jan. 31, 2009 1:39 pm

Sziasztok!

 

Azért a sajátos beszámolóval kapcsolatban óvatosságra intettek bennünket. Az oké, hogy könnyebb lenne (egy kicsit) a mi életünk is, de ha egyszer valaki ezt a bevallást választotta, később sem változtathatja meg. A bankok viszont nem biztos, hogy egy hitelkérelemnél elfogadják majd a sajátos beszámolót (hasonlóan ahhoz, mint amikor az evá-t bevezették).

 

Üdv. Andi

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Következő

Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég

cron