Adófórum

Adózási és számviteli információk

jegyzett tőke leszállítása2

Számvitel

jegyzett tőke leszállítása2

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Volt már valakinek olyan esete, hogy a veszteségek folytán kritikussá vált saját tőke miatt jegyzett tőkét szállított le a cég?

Nézegettem a számviteli esettanulmányokat hozzá, de nem értem, hogy melyik esetben kell eredménytartalékkal szemben könyvelni, ennek van-e köze ehhez a fajta leszállításhoz, vagy ezt rögtön a tagokkal szemben kötelezettségek közé kell könyvelni a cégbírósági végzéssel egyidejűleg, és amikor van rá pénz visszafizetni? Igazándiból a veszteségek folytán a cég eléggé tagi kölcsönös, és az lenne a jobb megoldás, ha könyvelhetné ezt az eredménytartalékkal (vagy nem tudom mivel) szemben a határozatkor, és majd ha lesz pénz, akkor fizetné ki. (azt tudom hogy kétszer közzé kell tenni a cégközlönyben, hogy először a hitelezőket kifizethessék, ezt hozzáolvastam)

Aki tudja mi ennek a helyes menete, kérem segítsen.

Köszönöm, Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

jegyzett tőke leszállítása2

HozzászólásSzerző: mazsi5 » hétf. jan. 12, 2009 6:47 pm

Szia nem tudom ez segít-e valamit:

A Gt. 160. §-ának (2) bekezdése előírása szerint: A törzstőke tőkekivonással történő leszállításakor a tagokat megillető összeg megállapítása során számításba kell venni - a törzstőke arányában - a törzstőkén felüli vagyon összegét is. Amennyiben a saját tőke kevesebb, mint a jegyzett tőke összege, a törzstőke tőkekivonással történő leszállítása esetén először a veszteség rendezése miatti törzstőke leszállításáról kell dönteni.
Ha a kft. saját tőkéje a jegyzett tőke alatt van, akkor a Gt. előbb hivatkozott előírása  szerint a jegyzett tőke leszállításával először a veszteséget - az eredménytartalék negatív összegét - kell rendezni, majd a fennmaradó összeget vonhatja ki a kft. tulajdonosa.


A jegyzett tőke leszállításának cégbírósági bejegyzésével egyidejűleg a tulajdonosnak járó saját tőke összegét kötelezettségként kell kimutatni. A kötelezettség rendezése történhet pénzben vagy egyéb más eszközben. Ha a kft. ezen kötelezettségét egyéb más eszközökben kívánja teljesíteni, akkor az eszköz tekintetében az ügylet értékesítésnek minősül, függetlenül attól, hogy eszközt a tulajdonos a kft. alapításakor vagy a jegyzett tőke emelésekor apportálta, vagy az eszközt a kft. folyamatos működés keretében szerezte be [a számviteli törvény 72. §-a (4) bekezdésének c) pontja]. Az értékesítést az eszköz jellegének megfelelően az értékesítés nettó árbevételeként, egyéb bevételként vagy a pénzügyi műveletek bevételeként kell elszámolni. Ezt követően az eszköz értékesítéséből származó követelés és a tőkekivonással történő leszállításból adódó kötelezettség kerül beszámításra (összevezetésre).


37. § (1) Az eredménytartalék növekedéseként kell kimutatni:
b) a jegyzett tőke leszállítását az eredménytartalékkal szemben,


-------- De azt is megtehetik, hogy a tagi kölcsönből emelnek jegyzett tőkét, - azzal megszűnik a kölcsöntartozás/kötelezettség,  s javul a saját tőke, s ezt még csak nem is kell kétszer közzétenni.. Üdv.  
 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

jegyzett tőke leszállítása2

HozzászólásSzerző: kovalkata » hétf. jan. 12, 2009 7:04 pm

Szia Mazsi!

Hát igen, én is valami ilyesmit olvastam ki, hogy ebben az esetben az eredménytartalékkal szemben kéne először könyvelni a jegyzett tőke csökkentését. De vajon ezzel egyidejűleg állományba kell venni a kötelezettséget is? De akkor meg azt mivel szemben könyvelni? Talán így: T 411 K 413, utána T 413 K 45.. De akkor ennek meg nincs értelme, mert az eredménytartalék ugyanannyi marad... Vagy mivel azt írja, hogy a fennmaradó összeget vonhatja ki a tulajdonos, akkor lehet, hogy második lépés nincs is, csak rendezik az eredménytartalékot, és mivel nem marad más, nem is írnak elő kötelezettséget, amit majd vissza kell fizetni. Akkor valószínűleg így van (hangosan gondolkodom :-))) A tagi kölcsönből nem akarnak jegyzett tőkét emelni, ez a jegyzett tőke leszállítása az, ami érdekli őket.

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

jegyzett tőke leszállítása2

HozzászólásSzerző: kovalkata » pén. jan. 23, 2009 1:02 pm

Szia Mazsi!

Úgy látom más nem tudott hozzászólni a témához, lezárom már, de remélem, hogy jól értelmeztük, amit összehoztunk.

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

jegyzett tőke leszállítása2

HozzászólásSzerző: Panni49 » pén. jan. 23, 2009 1:25 pm

Szia! Most ltom az általad feltettkérdést.
Jól gondolod.A jegyzett tőke leszállítolásából rendezed az eredménytartalékot.(először)A rendezés után még  fennmaradó összeget írod elő kötelezettségként a tagokkal szemben.Ha nem maradt,akkor nincs mit kivonni.Üdv.Panni
Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég