Adófórum

Adózási és számviteli információk

deviza lekötésének könyvelési dátuma

Számvitel

deviza lekötésének könyvelési dátuma

HozzászólásSzerző: DerStauner » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

 A következő az alaphelyzet: a cég rendszeresen köt le devizát (euro) bankszámláján. Erre nincs külön bankszámlája, nem is kap róla kivonatot, hanem lekötéskor egyszerűen megterhelik a számlát, és kész. Ez idáig ok. Viszont a lekötés lejártakor a bank ugyanezen a számlán a lekötés kezdeti dátumával írja jóvá az összeget. Egy példa: a cég dec. 5-én lekötött 300.000 EUR-t 10 napra. Az 5.-i kivonaton ott a terhelés, 5.-i könyvelési dátummal. Viszont a 15.-i kivonaton a jóváírás szintén 5.-i könyvelési dátummal szerepel. Beszéltem a bankkal is, hogy ez miért van így, érdemi választ nem adtak (technikai okok, stb.).

A devizabank súlyozott átlagár szerint van vezetve (ahol a növekedés mnb árfolyamon, a csökkenés pedig súlyozott árfolyamon van könyvelve), tehát fontos jelentősége van annak, hogy a lekötés lejártát milyen árfolyammal könyvelem le: 15.-i vagy 5.-i árfolyammal? Nagy összegekről van szó, az árfolyamkülönbség nemegyszer a milliót is elérte.

 Tehát a kérdés: milyen árfolyamon kell a lekötés lejártát lekönyvelni?? A példánál maradva 5.-i v. 15.-i dátumnak megfelelő árfolyamon??

DerStauner
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

deviza lekötésének könyvelési dátuma

HozzászólásSzerző: MonokiM » kedd jan. 06, 2009 10:09 am

Szia!

Betétlekötés: T3892 bankszámla átvezetési szla-K386 dev.betétszla (átlagárfolyam)

                     T385elkül.betétszla-K3892 MNB-árfolyam

3892 "nullázása", ha tartozik egyenlegű: T876árf.kül.veszteség-K3892

                            ha követel egyenlegű: T3892-K976árf.kül.nyereség

Betétlejárat: a tényleges dátum szerint, tehát itt 15-én

                     T386-K3892 15-i MNBárfolyam

                      T3892-K385 az elkülönített betszla átlagárfolyama

3892 "kinullázása a fentebb leírt módon. Üdv.: Margit

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

deviza lekötésének könyvelési dátuma

HozzászólásSzerző: DerStauner » kedd jan. 06, 2009 10:33 am

ezt értem, csak a problémám pont abban áll, hogy előírja-e valami, hogy nekem a lejáratot 15-i árfolyamon kell könyvelni?? tehát melyik a mérvadóbb: a bankkivonaton szereplő könyvelési dátum, vagy a lejárat dátuma??
DerStauner
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

deviza lekötésének könyvelési dátuma

HozzászólásSzerző: DerStauner » kedd jan. 06, 2009 10:35 am

mit mond erről a sztv??

 

(szerkesztés-re üres lapot kapok) 

DerStauner
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

deviza lekötésének könyvelési dátuma

HozzászólásSzerző: MonokiM » csüt. jan. 08, 2009 10:29 am

Szia!

Sajnos, ezt én sem tudom, hogy hol van ez leírva. Én csak a valóságnak megfelelő mód szerint írtam le. Ha valaki tudja, jó lenne, ha beírná ide, mert most már én sem vagyok teljesen biztos, hogy hogyan van ez :) Nálunk a bank  (MKB) a valóságnak megfelelő dátumokat írja, így ez a probléma fel sem merülhet. Így aztán én a fent írt módon könyvelem. Üdv.: Margit

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

deviza lekötésének könyvelési dátuma

HozzászólásSzerző: alfachem » szer. jan. 21, 2009 8:41 am

Szia!

Szerintem a deviza lekötése esetén a betét lejáratakor nem keletkezk a tőke forintosított összegére árfolyamkülönbözet. Amilyen átlagárfolyamon könyvelted a lekötést, ugyanazon a forintosított összegen történik a jóváírás is. A jóváírt kamat a jóvárás napjával kerül forintosításra a választott árfolyamon, csak ez módosítja a súlyozott átlagárfolyamot.

Üdv. Betty

alfachem
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég

cron