Adófórum

Adózási és számviteli információk

Kaució vissza nem fizetése

Számvitel

Kaució vissza nem fizetése

HozzászólásSzerző: Őstatu » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!


Iroda bérletéről nyolc éve szerződés született, amely most közös megegyezéssel megszűnik. Bérbeadóval szóban megállapodás született, hogy a korábban neki átadott kauciót nem kell visszafizetnie.


- hogyan kell dokumentálni a vissza nem fizetett kauciót?


- hogy kell könyvelni? (most T35-ön van)


- adókötelessé válik-e a kaució azzal, hogy nem kerül visszafizetésre?


Köszönöm, P.

Őstatu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Kaució vissza nem fizetése

HozzászólásSzerző: Panni49 » hétf. jan. 05, 2009 8:06 pm

Szia! A kaució sorsa mindig az írásban kötött  szerződésben van lefektetve.Ebből kifolyólag egy szóban történő  megállapodás az semmis.
Én biztos,hogy nem mennék bele abba,hogy csak úgy ajándékba kapjam.Ha másképp nem,hát a bérleti szerződést módosítanám (megemelném) írásban,a kaució összegével,és akkor annak a fedezetére felhasználom.Már csak azért is,mert a szerződés módosításához a bérlő és a bérbeadó aláírása is kell.Tehát utólag nem lehet másképp gondolni a dolgot.Üdv.Panni

Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Kaució vissza nem fizetése

HozzászólásSzerző: Napraforgó » hétf. jan. 05, 2009 8:56 pm

Sziasztok!

Nekem kicsit furcsa, én az ADOTT kauciót könyvelem a 35-ön (T35-K45). Ha "megszünik" a kaució kivezetem: T45-K35    Majd ennek ellenébe BEJÖN egy számla, pl bérleti vagy más ktg: T 521 -K 45

A KAPOTT kaució vissza nem fizetése (most a szerződésről nem beszélve, ami Panni által  leírtak szerint valóban fontos) szerintem mindenképpen  adóköteles bevétel.  

Mivel, ha ezt akár egy béleti díjjal, vagy más költséggel "ellensúlyozná" a bérbeadó, akkor a saját KIMENŐ számláját így könyvelné: T 311 - K91/467.

Üdv:Napraforgó

 

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kaució vissza nem fizetése

HozzászólásSzerző: CI_KU » kedd jan. 06, 2009 7:41 am

Sziasztok!

Szerintem is írásban kell megjelölni, hogy a kaució miért nem jár vissza. (bérleti díj beszámítás, egyéb helyreállítás, stb.)  Szerintem számlázni kell és  ÁFA tekintetében a megjelölt szolgálttással azonosan adózik. A követelés és kötelezettség kompenzálásával pénzügyileg rendezhető.

Sz.Ani

CI_KU
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Kaució vissza nem fizetése

HozzászólásSzerző: Őstatu » kedd jan. 06, 2009 9:38 pm

Kedves Napraforgó! Írod, hogy adóköteles bevétel. Ez a bérbeadó magánszemélyre vonatkozik, akinek nem kell visszafizetnie a kauciót? Mert akkor szja, sőt eho is fizetendő... Vagy pedig a bérbeadó cégnek adóköteles a követelés, mert előbb rendkívüli ráfordítás, majd tao-alap módosító tétel? P.
Őstatu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Kaució vissza nem fizetése

HozzászólásSzerző: Napraforgó » kedd jan. 06, 2009 10:16 pm

Szia "Őstatu" ! HŰHA! 

HA magánszemélyre vonatkozik a kérdésed, akkor inkább átadom a "választ" ebben jártas Fórumtagoknak.

Bárha 35-re könyvelted, akkor valószínű kettős-ben könyvelsz. Szerintem ITT  IS  adóköteles. Azt viszont nem értem, mire gondolsz amikor azt írod: "előbb rendkívüli ráfordítás". Továbbá azt sem értem, hogy ha "te" vagy a bérbeadó, akkor hogy lehet a 35-ön (követelés ???).

Én úgy gondolnám, hogyha "te" vagy a bérbeadó akkor (kötelezettség) azaz  K 47-en, s ha ez "megszűnik" akkor: T 47 -K 96 (így lesz adóköteles)

De lehet hogy nem jól értelmezem. Üdv:Napraforgó

Ui:a 2-es válaszomban a T 521 "alatt" szerepelnie kellene a 466 -nak, de NEM TUDOM módosítani.

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kaució vissza nem fizetése

HozzászólásSzerző: Őstatu » csüt. jan. 15, 2009 10:52 am

Megoldottuk, a magánszemély visszafizette a kauciót (csökkentve az utolsó havi részlettel).

Köszönöm mindenkinek!

Őstatu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég