Adófórum

Adózási és számviteli információk

KFT-ből felvett tagi kölcsön szabályai

Számvitel

KFT-ből felvett tagi kölcsön szabályai

HozzászólásSzerző: rozovics@freemail.hu » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Szeretném megtudni, hogy KFT adhat-e kölcsönt, és milyen mértékig (pl teljes pénztárösszeg értékében) a társaság egyik tagja részére, ill. milyen kapcsolódó szabályokat kell tudni. Valamint mi történik, ha a tag nem tudja azt visszafizetni a társaság részére.

rozovics@freemail.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

KFT-ből felvett tagi kölcsön szabályai

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » szer. dec. 17, 2008 1:11 pm

Szia!

Adhat a cég kölcsönt, hogy a teljes kp állományt kihelyezheti- e azt kapásból meg nem mondom (mármint saját tőkével összefüggésben esetleg van-e valami megkötés).

Kamatra kell figyelni: ha kamatmentesen, vagy a piaci kamatnál kevesebbért "adod", szja tv 72. § (kamtkedvezményből származó jövedelem).

Ha nem tudja a tag visszafizetni, elengedett követelés, a cégnél rendkívüli ráfordítás, majd adóalapnövelő a TAO szerint, a tagnál ajándékozási illetékfizetési kötelezettség (18 millió ft-ig 21% illeték).

Sok a pénzetek a pénztárban?

Valamint arra sem árt gondot fordítani, hogy kihelyezem a tagnak a kölcsönt, miközben esetleg jelentős adótartzásim vannak.

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

KFT-ből felvett tagi kölcsön szabályai

HozzászólásSzerző: validitas » szer. dec. 17, 2008 1:15 pm

Szia!

Ha a Kft. a tagjának ad kölcsönt (miért ne adhatna, ha a kft-nek van pénze), akkor arról természetesen megfelelő szerződésnek kell lennie. És a pénz átadásáról (gondolom, nem utalná a cég) megfelelő bizonyító erejű okirat kell (pl. ügyvéd előtt átadva, vagy tanúk jelenlétében, stb.).

Az adózás: az SZJA-tv. (1995.évi CXVII.tv.) 72.§-át javaslom tanulmányozni. Ugyanis, ha a Kft. kamatmentesen, vagy a jegybanki+5% alatti kamatra ad kölcsönt, abból a magánszemélynek jövedelme keletkezik. Ennek adózási szabályait tartalmazza a 72.§.

Ha nem tudja visszafizetni, akkor a Kft. elengedheti, de akkor a magánszemélynél adó- és járulékköteles jövedelem keletkezik. Attól függően, hogy milyen jogviszonyban van a Kft-vel (munkaviszony vagy tagi jogviszony), attól függően önálló vagy nem önálló tev. jövedelme.  A cégnél meg nyilván tao-alap növelő tétel.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

KFT-ből felvett tagi kölcsön szabályai

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » szer. dec. 17, 2008 1:24 pm

Szia Böbe!

Szerintem ajándékozási illetéket fizet a tag, ha elengedik a követelést vele szemben.

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

KFT-ből felvett tagi kölcsön szabályai

HozzászólásSzerző: june1 » szer. dec. 17, 2008 2:10 pm

Szia!

 

Egyetértek az előttem szólókkal, amit meg kellene fontolni az egy - messze elkerüljön mindenkit - vagyonosodási vizsgálat, ami nem preferálja ezt a fajta hitelkihelyezést... az álláspont az, hogy adhat a cég a tagjának kölcsön, ha van pénze, de erre való az osztalék, bér stb.

Ne csak adótartozást vizsgáljatok, szállító- vagy hitelállományt is, cégautó, lízing, bármilyen hitel. Mert sajnos nem fogják "életszerűnek" tartani. 

 

Üdv: Ildikó

 

june1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

KFT-ből felvett tagi kölcsön szabályai

HozzászólásSzerző: validitas » szer. dec. 17, 2008 4:42 pm

Szia Nelly!

Igen, az illetéken én is "agyaltam", de sztem ez nem ajándék, mert ezt a Kft-vel való jogviszonya alapján elengedett kötelezettség a tagnál. Az SZJA tv. 5.§:

(7) Elengedett kötelezettség és más által átvállalt tartozás esetében - a (2) és (4) bekezdésben foglaltakat is figyelembe véve - a bevétel a magánszemély megszűnt kötelezettségének, illetve megszűnt tartozásának összege. A magánszemély javára vagy érdekében teljesített kiadás esetében - a (2) és (4) bekezdésben foglaltakat is figyelembe véve - a bevétel a kiadás teljes összege.
  
Tehát az SZJA tv. szerint bevétel. Bekavartak most ezzel az illetékkel egy  kicsit, majd meg kell néznem, de  úgy gondolom, hogy ez nem illetékköteles, hanem - jogviszonytól függően  - SZJA és járulékköteles.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

KFT-ből felvett tagi kölcsön szabályai

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » szer. dec. 17, 2008 5:52 pm

Szia Böbe!

Te is gondolkodóba ejtettél ezzel az szja §-sal, mert én kapásból illetéket vágtam rá (abból indultam ki, ha a tag engedi el a társasággal szemben a követelését, az is illetékköteles 2008-tól, így a fordítottját is feltételeztem).

Idéntől ismét módosul az Ill. tv, mert a 2. §-ban említi konkrétan a tartozásátvállalást, követelés elengedést, engedményezést.

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

KFT-ből felvett tagi kölcsön szabályai

HozzászólásSzerző: validitas » szer. dec. 17, 2008 10:48 pm

Most akkor jól nézünk ki, mert az gondolom nem lehet, hogy illeték is, meg SZJA és járulék is. Jó lenne ebben biztosat tudni. Remélem, mások is hozzászólnak, és még én is megpróbálok körülnézni ez ügyben.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

KFT-ből felvett tagi kölcsön szabályai

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » szer. dec. 17, 2008 10:54 pm

Hülye vagyok Böbe!

Azt írom idéntől módosul!

2009-től módosul, a most elfogadott tv-i változásokban olvastam a Magyar Közlönyben (174.)

Idemásolom a mo.hu-ról a változást, mert át lehet váltani a jövő évi törvényekre.

Vajon a 2009-es szja tartalmazza még ezt a §-t?

Nelly

2008-as Ill.tv. 2. §

(2) Az ajándékozási és visszterhes vagyonátruházási illetékekre vonatkozó rendelkezéseket a belföldi ingatlanok, illetve az ezekhez kapcsolódó vagyoni értékű jogok tekintetében kell alkalmazni, kivéve, ha nemzetközi szerződés másként rendelkezik.(3) Ingónak vagy ingóhoz kapcsolódó vagyoni értékű jognak jogügyleten alapuló szerzése esetében e törvényt akkor kell alkalmazni, ha az ingó átadása, illetve a vagyoni értékű jog megszerzése belföldön történt.(4) E törvénynek az eljárási illetékekre vonatkozó rendelkezéseit természetes és jogi személyekre egyaránt alkalmazni kell, kivéve, ha nemzetközi szerződés másként rendelkezik.

2009-es:

2008. évi LXXXI.tv 65.§

Az illetékekről szóló 1990.évi XCIII.tv 2.§-a a következő (4) bekezdésel egészül ki, a jelenlegi 4. bek. számozása 5-re változik:

(4) Követelés elengedése, engedményezés, tartozásátvállalás útján, vagy más hasonló módon történő vagyonszerzés esetén e tv-t akkor kell alkalmazni, ha a vagyonszerző a személyi jöv.adóról szóló tv szerint belföldi illetőségű magánszemély, illetve belföldön bejegyzett szervezet.

Az Ill. tv  nem vált át, be kellett gépelnem.

Hát persze: azt írja a 2008/LXXXI.tv, hogy ez a 4. bek. a tv. kihirdetését követő 45. napon lép hatályba

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

KFT-ből felvett tagi kölcsön szabályai

HozzászólásSzerző: validitas » kedd dec. 30, 2008 11:44 am

Szia Nelly!

A magánszemélynek elengedett kölcsön illetékmentes:

 

<>Az 1990.évi XCIII tv. az illetékekről: 

17. § (1) Mentes az ajándékozási illeték alól:

c) az olyan ajándék megszerzése, amely után az ajándékozót vagy a megajándékozottat személyi jövedelemadó, társadalombiztosítási járulék vagy egészségügyi hozzájárulás fizetési kötelezettség terheli, továbbá az elismert munkavállalói értékpapír-juttatási program keretében megszerzett értékpapír, valamint a dolgozói üzletrészként, dolgozói részvényként személyi jövedelemadót nem viselő módon a társas vállalkozástól megszerzett üzletrész, részvény is;

Üdv: Böbe 

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég

cron