Adófórum

Adózási és számviteli információk

Nagy pénztáregyenleggel mi legyen?

Számvitel

Nagy pénztáregyenleggel mi legyen?

HozzászólásSzerző: MonokiM » csüt. dec. 11, 2008 3:40 pm

Szia Mónika!

Én úgy értelmezem, hogy nem lehet 500 000,- Ft-nál több, hiába az 1,2% olyan magas lenne. Botka Erika PM számviteli szakértő azt mondta egy nemrégi előadáson (remélem, hogy jól emlékszem), hogy lehetnek hónapon belüli kilengések, de a hóvégére ill. évvégére jó belőni az ötszázezret.

Az általad írt cégnél kisebbeknél ajánlotta, hogy mivel a kft-knél a jegyzett tőkét leszállították három-millióról ötszázezerre, a két és félmilliós különbözettel le lehet csökkenteni a jegyzett tőkét és a pénztárból kell kivenni a pénzt. Így lehet csökkenteni a készpénzt. Ezzel kapcsolatban viszont azt is mondta, amin én eléggé kiakadtam, hogy a jegyzett tőke leszállításakor úgy kell eljárni, hogy a saját tőke aránya ne tolódjon el, vagyis ugyanolyan arányban az eredménytartalékot is csökkenteni kell. A jegyzett tőke leszállítás nem adózik, a hozzá lecsökkentendő eredménytartalék viszont 25% szja és 14% eho adóvonzatú. Itt látom a kitolást. Ez nem szorosan kapcsolódik a kérdésedhez, mivel nálad nagyobb lehet a készpénzkészlet, de hátha a többiek, akik elolvassák, hozzászólnak ill. látják, mit írtam. Üdv.: Margit

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Nagy pénztáregyenleggel mi legyen?

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » csüt. dec. 11, 2008 4:02 pm

Sziasztok!

Csak imitt-amott olvastam még bele, ha érdekel benneteket a 9-i Magyar Közlönyben találhatók a tv módosítások.

Itt megkukkantható:

http://www.magyarkozlony.hu/nkonline/MKPDF/hiteles/mk08174.pdf

Arra én is kíváncsi vagyok, hogy mi lesz a bünti a pénztár miatt.

Üdv:Nelly

 

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Nagy pénztáregyenleggel mi legyen?

HozzászólásSzerző: Panni49 » csüt. dec. 11, 2008 4:20 pm

Szia! A tőkeleszállítolásra beteszek egy anyagot,ami idevonatkozik.Üdv.Panni

a.) A gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény (a továbbiakban: Gt.) és a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: számviteli törvény) sem ad lehetőséget arra, hogy a társaság tulajdonosa csak a jegyzett tőkéből vonjon ki vagyont.

Kft. esetében a Gt. 160. §-ának (2) bekezdése előírása szerint: „A törzstőke tőkekivonással történő leszállításakor a tagokat megillető összeg megállapítása során számításba kell venni - a törzstőke arányában - a törzstőkén felüli vagyon összegét is. Amennyiben a saját tőke kevesebb, mint a jegyzett tőke összege, a törzstőke tőkekivonással történő leszállítása esetén először a veszteség rendezése miatti törzstőke leszállításáról kell dönteni."

A számviteli törvény továbbá kimondja, hogy a tőkekivonással megvalósított jegyzett tőke leszállításához kapcsolódóan - a jegyzett tőke leszállításával arányos - tőketartalékot és eredménytartalékot is ki kell vonni [a számviteli törvény 36. §-a (2) bekezdésének c) pontja és 37. §-a (2) bekezdésének f) pontja].

Így ha a kft. saját tőkéje a jegyzett tőkét meghaladja, akkor a jegyzett tőke leszállításával arányos tőketartalék és eredménytartalék is megilleti a tulajdonost.

Ha a kft. saját tőkéje a jegyzett tőke alatt van, akkor a Gt. előbb hivatkozott előírása szerint a jegyzett tőke leszállításával először a veszteséget - az eredménytartalék negatív összegét - kell rendezni, majd a fennmaradó összeget vonhatja ki a kft. tulajdonosa.

Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Nagy pénztáregyenleggel mi legyen?

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » csüt. dec. 11, 2008 4:54 pm

Sziasztok!

A tőkeleszállítás csak átmenetileg oldja meg a gondot, ráadásul nem sokat javít a helyzeten akkor, ha pl. 2,5 MFt tőkét fizetnének vissza, de a pénztár egyenlege 20MFt felett van.

 

Az egyik megoldás az, ha útnyilvántartást készít a vállalkozó (ha még nem tette), a másik pedig az osztalékfizetés. Az osztalékelőleg fizetésével viszont Kft-nél vigyázni kell (EVÁ-soknál is)!

De ha 2009. évben történik az osztalék kifizetése, az már az új, 2009. évi szabályok szerint adózik, tehát csak 25% van, 35% már nincs. Muszáj lesz leadózni a már rég elköltött jövedelmet, bármennyire is nem tetszik majd a vállalkozóknak.

 

Arra pedig fel kell hívni az ügyfelek figyelmét, hogy jövő évtől nem lehet nagyobb a pénztáregyenlegük x forintnál! Lehetőleg tértis levélben, nehogy utóbb a könyvelőre hárítsák a felelősséget. (Tessék már végre tudomásul venni, hogy a cég pénzét nem lehet szabadon elkölteni)

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Nagy pénztáregyenleggel mi legyen?

HozzászólásSzerző: MonokiM » csüt. dec. 11, 2008 5:05 pm

Szia Panni és Andi!

Kösz, hogy megerősítettetek :) Üdv.: Margit

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Nagy pénztáregyenleggel mi legyen?

HozzászólásSzerző: kispiktorbt » vas. dec. 28, 2008 2:42 pm

Sziasztok, elnézést kérek, hogy itt bekapcsolódok egy kérdésemmel, melyre szeretnék választ kapni.

A kérdés feltevőjéhez hasonló a problémám, 3 millió Ft a pénztár egyenlege a lehetséges 500 ezer Ft helyett. Kérdésem, hogy a 2500 ezer Ft-ot kiadhatom-e a Bt. képviselője részére tárgyi eszköz vásárlásra - mint  előleg-, s ha 2009.I.negyedév folyamán a vásárlás megtörténik a számla bizonyítja az összeg felhasználást, de ha nem sikerül a tárgyi eszköz vásárlás, akkor mi legyen a pénztári egyenleg (készpénz) sorsa?

Szia Ági 

kispiktorbt
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Nagy pénztáregyenleggel mi legyen?

HozzászólásSzerző: MonokiM » hétf. dec. 29, 2008 3:03 pm

Szia Ági!

Az ilymódon kiadott összeggel 30 napon belül kell elszámolni. Végülis talán a legegyszerűbb megoldás, ha a pénztárból befizetik a bankszámlára a pénzt, máris lecsökken a pénztár a kívánt összegre. Üdv.: Margit

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Nagy pénztáregyenleggel mi legyen?

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » hétf. dec. 29, 2008 3:12 pm

Hát igen, az lenne a legegyszerűbb... ha meglenne a pénz...

Végülis 3 milliót nem olyan nehéz "eltűntetni", ha lehetséges, akkor útnyilvántartást kellene írni. Ez ugyan egyszeri segítség, de kezdetnek nem rossz.

Az elszámolásra kiadott előleggel pedig több okból is vigyázni kell!

 

Üdv. Andulka

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Nagy pénztáregyenleggel mi legyen?

HozzászólásSzerző: kispiktorbt » kedd dec. 30, 2008 10:10 am

Szia Andulka, köszönöm a válaszod, a helyzetet nagyon jól látod. Az útnyilvántartással, és üzemanyag elszámolással azonban kérdésem lenne, ehhez kérléek, segíts légyszives.

Ez év májusáig a Bt. személygépkocsiját használta hivatalos útra a Bt. képviselője. a tankolás kp-re, vagy kártyáról történt, útnyilvántartást vezetetett, ennek elszámolása szgk. norma x üzemanyagár. Májustól a bt. képviselője (a teljesen elromlott, és leselejtezés előtt álló szkg. helyett) vásárolt egy gépkocsit, azt használha a hivatalos utakra is, a tankolás ugyanaz, útnyilvántartást 500 km megtett út felett vezet. Más eddig nem került elszámolásra, nem tudom a 9.- Ft/km elszámolása ezen felül lehetséges-e még, vagy kérdezem, hogy ez így jó-e, vagy itt lehet-e még valamit kihozni, hogy a pénztár is csökkenjen.

Úgy tudom, sürgősen rendezni kell a pénztár egyenlegét, mert beindul az 500 ezef Ft egyenleg szigora.
Ebben segíts légyszives.

Köszi Ági

kispiktorbt
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Előző

Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég