Adófórum

Adózási és számviteli információk

Bizományos átvétel

Számvitel

Bizományos átvétel

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Szerintetek hogy kell könyvelni az Adás-vételi szerződés alapján bizományos értékesítés céljából átvett árukat? Fizetni nem fizettek érte, de az árat meghatározták rájuk.

Azért van adásvételi, mert előtte vettek meg rendesen más árukat is magánszemélytől, amit ott helyben ki is fizettek neki, de a bizományos átvételt is erre az adás-vételire írták rá. 

Köszönöm, Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Bizományos átvétel

HozzászólásSzerző: Panni49 » szer. dec. 03, 2008 6:09 pm

Szia! ezzel talán segítek:

A bizományi ügyletek könyvviteli elszámolásánál általános szabálynak kell tekinteni, hogy

  • a(z áru)készletet mindig a készlet tulajdonosának (a megbízónak) a könyveiben kell elkülönítetten kimutatni,
  • az árbevételt a teljesítés (az értékesítés) időszakában kell elszámolni.

Az előbbiekből következően indokolt, hogy a bizományos a megbízótól értékesítésre átvett árut a 0. Nyilvántartási számlák számlaosztályban ellenszámla alkalmazásával kimutassa.

A megbízó és a bizományos a bizományosi szerződés teljesítésének feltételeiről és időpontjáról a szerződésben állapodik meg.

Amennyiben a bizományos saját üzletében készpénz ellenében értékesíti a megbízótól átvett termékeket (árukat), akkor a bizományosnál a fizetendő áfával csökkentett készpénzbevételt kell árbevételként elszámolni

(könyvelési tétel: T 381 - K 91-92, T 91-92 - K 467).

  • Az eladó a bizományostól - a bizományi szerződésben meghatározott módon és időben - kapott értesítés alapján számlázza a bizományos felé a bizományba átadott és a bizományos által már értékesített termékek (áruk) szerződésben rögzített értékét és áfáját, számolja el az értékesítés árbevételét

(könyvelési tétel: T 311 - K 91-92, 467).

Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Bizományos átvétel

HozzászólásSzerző: kovalkata » szer. dec. 03, 2008 7:43 pm

Szia Panni!

Igen, én is pont a nullás számlaosztályra gondlotam, de nekem még nem volt olyan esetem, hogy oda kellett volna könyvelni valamit, ezért nem tudom mi lehet az ellenszámlája? Valamiféle kötelezettség? De a szó szoros értelmében nem az, mert nem vállal arra kötelezettséget, hogy el is adja.

Áfa pedig az eladó részéről nem merül fel, mert magánszemély. A cég nem vonhat áfát, viszont eladáskor meg kell fizetnie azt.

Köszönöm az információt, Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Bizományos átvétel

HozzászólásSzerző: Panni49 » csüt. dec. 04, 2008 5:57 am

Szia Kata.két megoldással tudnám könyvelni a gazdasági eseményt.

ÁFA tv.10§ termékértékesítésnek minősül továbbá:
b) a megbízó és bizományos között a termék feletti tulajdonosként való rendelkezési jog
átszállása, feltéve, hogy a bizományos és a vele jogviszonyban álló harmadik fél között – a 9.
§ (1) bekezdése értelmében – termék értékesítése teljesül;
A következőképpen kontíroznám,azért,mert ha nem kapok rendelkezési jogot,akkor hogy adom el.Ha kapok,akkor beteszem az árúk közé.
1.megoldás:
Átveszem az árút adás-vételi-vel,és leltárral. mondjuk 100000.
T 814       K  4541     100000
Értékesítek belőle   20000+4000 ÁFA
T381   24000          K911        20000
                               467          4000
Ennek az árúnak a beszerzési értéke  volt  17000
Akkor az elszámolás
T 4541     K  381       17000
Évvégén nyilvántartás,leltár  szerint van még  biz.átvett árúm   25000 Ft,ez idegen árú.
T  0         K 814      25000 Ft.
2.megoldás
Ha beszerzéskor a nullásra teszem T 0     K   4541   100000
akkor amikor eladom,akkor a 0-ás számlát csökkentem az eladott értékkel a 814 számlára.
eladtam  17000 értékűt
T 814       K   0        17000
Az értékeítést,az elszámolást nem kontírozom.így ami a 0-áson marad,az a készlet.
Üdv.Panni

 

 

 

 

Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Bizományos átvétel

HozzászólásSzerző: biarnei » csüt. dec. 04, 2008 7:27 am

szia! Ha adás-vételi szerződést kötöttetek a magánszemély és a vállalkozás között, akkor a vállalkozás tulajdonába került az eszköz, így szerintem a fenti válaszok teljesen jók.

Mi közvetítői szerződést szoktunk kötni a megbízó magánszeméllyel, melyben rögzítjük a közvetítőt megillető jutalékról - >a megbízó által meghatározott min.eladási ár és a tényleges eladási ár (ha magasabb) különbözete. Ha ez fennáll, ez után fizeti meg a cég az Áfát.

Egyébként van egyszer közvetítői szerződés a megbízó és a bolt között, ezt könyvelem T 0 K4541 a megbízó által meghatározott min. eladási árral.

Értékesítéskor adás-vételi szerződés a megbízó és a vevő között jön létre, ezt könyvelem T 311 K 0.

A bolt csak ki-és bevételi pt. bizonylatot állít ki.

Üdv.biarnei

biarnei
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Bizományos átvétel

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. dec. 04, 2008 7:31 am

Sziasztok!

Nagyon szuper dolgokat írtatok, Panni Neked még külön köszönöm hogy a kontírozást is konkrét példával levezetted.

Köszönöm, és üdv. Kata 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég

cron