Adófórum

Adózási és számviteli információk

Tárgyi eszköz aktiválása áfa-arányosítás esetén

Számvitel

Tárgyi eszköz aktiválása áfa-arányosítás esetén

HozzászólásSzerző: replia » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

A megerősítéseteket kérném abban, hogy ha egy tárgyi eszköz beszerzésénél áfa-arányosítást használunk, mert mind az adómentes, mind az adóköteles tevékenységünkhöz használjuk, akkor aktiválnom az áfa nélküli értéken kell vagy a nettó||az adott bevallási időszakban használt aránnyal számított le nem vonható áfa értéken? Azt tudom, hogy az áfa összegét követnem kell ingó esetén 60 hónapig, de az aktiválásnál nem vagyok biztos benne, hogy mit kell tennem.

Köszönöm előre is! Lia

replia
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Tárgyi eszköz aktiválása áfa-arányosítás esetén

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » csüt. nov. 20, 2008 3:06 pm

Szia Lia!

A nettó értéken kell aktiválni szerintem ebben az esetben. A le nem vonható hányad úgy tudon egyéb ráfordításként könyvelendő.

Szt. 47. § (3)

Az eszközök bekerülési (beszerzési és előállítási) értéke

47. § (1) Az eszköz bekerülési (beszerzési, előállítási) értéke az eszköz megszerzése, létesítése, üzembe helyezése érdekében az üzembe helyezésig, a raktárba történő beszállításig felmerült, az eszközhöz egyedileg hozzákapcsolható tételek együttes összege. A bekerülési (beszerzési) érték az engedményekkel csökkentett, felárakkal növelt vételárat, továbbá az eszköz beszerzésével, üzembe helyezésével, raktárba történt beszállításával kapcsolatban felmerült szállítási és rakodási, alapozási, szerelési, üzembe helyezési, közvetítői tevékenység ellenértékét, díjait (ezen tevékenységeknek saját vállalkozásban történt végzése esetén az 51. § szerinti közvetlen önköltség aktivált értékét), a bizományi díjat, a beszerzéshez kapcsolódó adókat és adójellegű tételeket, a vámterheket foglalja magában.

(2) A bekerülési (beszerzési) érték részét képezi - az (1) bekezdésben felsoroltakon túlmenően - az eszköz beszerzéséhez szorosan kapcsolódó

a) illeték [vagyonszerzés (ajándék, öröklés, adásvétel, csere után járó) illetéke],

b) az előzetesen felszámított, de le nem vonható általános forgalmi adó,

c) a jogszabályon alapuló hatósági igazgatási, szolgáltatási díj,

d) az egyéb hatósági igazgatási, szolgáltatási eljárási díj (környezetvédelmi termékdíj, szakértői díj),

e) a vásárolt vételi opció díja [a 61. § (2) bekezdésében foglaltak kivételével].

(3) A bekerülési (beszerzési) értéknek nem része a levonható előzetesen felszámított általános forgalmi adó, továbbá az általános forgalmi adóról szóló törvény szerint ellenérték arányában megosztott előzetesen felszámított általános forgalmi adó le nem vonható hányada. A beruházáshoz kapcsolódó, véglegesen kapott támogatás összege nem csökkenti az eszköz bekerülési (beszerzési) értékét.

 

Üdv:Nelly

 

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Tárgyi eszköz aktiválása áfa-arányosítás esetén

HozzászólásSzerző: zspotorke » csüt. nov. 20, 2008 3:26 pm

Sziasztok!

Teljesen jól tudod Nelly! :)))  Az arányosítás egy levonási lehetőséget jelent - tehát az ÁFA semmiféleképpen nem része az aktíválandó értéknek, könyveléskor a 466-ra kerül (én külön számlaszámon könyvelem az arányosított ÁFA-t) és év végén a véglegesen le nem vonható ÁFÁ-t átvezetem a ráfordítások közé.

Üdv: P.Zsuzsa.

 

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Tárgyi eszköz aktiválása áfa-arányosítás esetén

HozzászólásSzerző: replia » csüt. nov. 20, 2008 4:43 pm

Sziasztok!

Köszönöm a válaszaitokat, nagy segítség ez nekem! Én is a Szv tv. ezen bekezdését nézegettem, de őszintén szólva az "ellenérték arányában megosztott" kifejezés nekem nem teljesen volt helyén...milyen ellenérték, sehol másutt nem így nevezzük ezt a megosztást...mindegy, most megnyugodtam és teszem a dolgom. Köszönöm még egyszer a gyors válaszokat!

Lia

replia
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 19 vendég

cron