Adófórum

Adózási és számviteli információk

Vagyon értékű jog selejtezés?

Számvitel

Vagyon értékű jog selejtezés?

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Szerintetek hogyan lehet egy szoftver felhasználói jogot selejtezni? Mondjuk ha CD-n vettük, akkor még hagyján. De ha interneten rendelte meg valaki a használói jogot és úgy lett a gépére feltöltve? Ezt elvileg vagyoni értékú jogként aktiváljuk. Hogyan selejtezzük, ha mondjuk nem fizeti meg már rá az aktuális frissítést, és nem használhatja tovább a programot? Vagy mit csinálunk vele? Mert pl. a CD lehet még tárolni tovább selejtezés nélkül is, a felhasználói jogot egyszer megvettük, kifizettük, amíg a CD a birtokunkban van, addig még a miénk a jog. Nem igazán értem ezt az interneten keresztüli felhasználói jog vételt. Ezzel Ti mit kezdenétek?

A másik: szerintetek kötelező a kis értékű tárgyi eszközöket az 1-es számlaosztáyban nyilvántartani? Értékük nulla, hisz azonnal el lettek költségelve, a tárgyi eszköz leltáron pedig rajta vannak. Most elkezdtem ezen is gondolkodni, mert nálam van olyan cég is ahol a kisértékűek is ott vannak, de van ahol ott nem szereplnek, mert rögtön aktiváláskor a 161-es számláról a T572 K161-re lettek kivezetve. Amit már én kezdtem el könyvelni, ott ráteszem az 1-es számlaosztályra, csak ahol úgy vettem át a céget, hogy nem voltak rajta, csak a leltárban, azokkal mit kezdjek? Hagyhatom úgy nyugodtan?

Válaszokat előre is köszönöm, Kata 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Vagyon értékű jog selejtezés?

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. okt. 30, 2008 3:14 pm

Szia Kata!

Az első kérdésedre nem igazán tudok mit mondani, sajnos a jogszabályok (főleg az alkotóik) nincsenek a való életre felkészülve, ezért nagyon nehéz mit kezdeni az ilyen dolgokkal. De sztem selejtezési jkv. alapján ugyanúgy lehet, mint bármely mást eszközt, szerepel rajta a jog, a bruttó érték, a nyilvántart.érték, a selejezés oka, stb. Ez alapján kivezeted.

A második: éppen a napokban olvastam egy cikket az azonnal leírt kisértékű eszközökről, hogy nem muszáj az 1-es szlaoban kimutatni, lehet a 161-ről 572-be, de a leltárban szerepelniük kell. Megpróbálok utánanézni, hogy olvastam.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Vagyon értékű jog selejtezés?

HozzászólásSzerző: Panni49 » csüt. okt. 30, 2008 3:19 pm

Szia!A kisértékű TE. témához tudok hozzászólni.Ami már az 1-es számlaosztályban van,azt hagyhatod ott nyugogta.A kisértékűeket egyébként lehet rögtön az 57-es számlaosztlyba tenni,de TE.kartont akkor is kell vezetni róluk,100 %-ban elszám.écs-vel. Amik aktíváláskor a 572-re lettek téve eddig is  hagyd úgy,mert teljesen jó.A számvitelpolitikában rögzíteni kell,hogy ezeket az eszközöket hogyan számolod el,és annak megfelelően csinálod.Üdv.Panni
Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Vagyon értékű jog selejtezés?

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. okt. 30, 2008 3:28 pm

Itt a cikk erről a témáról:

http://www.kalkulator.hu/cikk/45488/kis-erteku-targyi-eszkozok-konyvelese-nyilvantartasa?wa=edas0805h

 

A számviteli politikában mindenképpen rögzíteni kell, hogyan kezeli ezeket a vállalkozás. Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Vagyon értékű jog selejtezés?

HozzászólásSzerző: mazsi5 » csüt. okt. 30, 2008 3:32 pm

Szia Kata!   Selejtezési jegyzőkönyvvel, amiben szerepel a selejtezés oka.  Leírjátok, hogy elévülése miatt nem használható, nincs hulladék/hasznosíthatósági értéke stb...

Kisértékű t.eszközök:

Én a következőképpen járok el a kisértékűekkel:  Mivel a kisértékű t.eszközt is a használatbavételkor lehet egyösszegű értékcsökkenéssel elszámolni,  tehát nem biztos, hogy a beszerzéssel egyidejűleg.

Nekem igaz a tárgyieszköz rendszerem (program automatikusan ad fel a főkönyvnek) is olyan, hogy úgy kell eljárnom, ahogy az alábbiakban le fogom írni:

Mikor beszerzik az adott eszközt, akkor azt a szállítóval,stb. szemben a 161-re és ÁFÁ-ra könyvelem.

Mikor üzembehelyezik/aktíválásra kerül, akkor a 161-ről (K)  rákerül egy külön ilyen elnevezésű számlára: nálam 146 kisértékű tárgyieszközök (T).  Én havonta kérem feladásra az értékcsökkenést, ezek között feladódik számlánként a kisértékű Te. écs-is, ami 149... K/ 57... T.

Miért tartom nyilván a kisértékűt a főkönyvben ?   Azért mert a leltárban mindenképpen szerepelnie kell, attól, hogy a könyvszerinti értéke nulla, s ez az eszköz is éppúgy csak selejtezéssel, eladással...... kerülhet ki a nyilvántartásból, mint azok, amiknek van könyvszerinti, nyilvántartási értéke.

Ha selejtezés van a cégnél akkor nekem a te.program  a selejtezést is feladja, ami a kisértékűt tekintve:

K 146, (eredeti bekerülési érték)   T a 86....  ráford.

T 149.. (kisértékű écs, ami megegyezik nyilván a bekerülési értékkel)   és K a 86.. ráford.

Ezek után ez már kikerül a 146-ból a 149-ből a  ráfordítás 86... összeg pedig nulla.

Én jobban egyeztethetőnek tartom, ha a főkönyvben is végig vezetem azokat a tételeket, amelyek az Sztv-t érintően az analitikán is végigvezetődnek.  Ez a fajta elszámolás nagyon jól szokott jönni a társasági adóbevallás részletező adatoknál, valamint, amikor még kötelező volt a szöv.kieg.mellékletben a tárgyieszközök levezetése: növekedés, csökkenés,stb..

Nem rég is utána olvastam, hogy tiltja-e valami ezt az eljárást, amit olvastam az megerősített abban, hogy jól csinálom.

Mikor mástól vettem át, akkor a tárgyieszközök főkönyvi számlákat pld-ul a tárgyieszközök tekintetében az egyes számlákat  az előző évi leltárban szereplő eszközök aktívált bruttó értékében nyitottam meg, valamint ezen meglévő eszközök addig halmozottan elszámolt értékcsökkenésével az értékcsökkenés számlákat, köztük a kisértékűeket is. 

nem tudom segít-e valamit, de én így csinálom. Üdv. 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Vagyon értékű jog selejtezés?

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » csüt. okt. 30, 2008 3:42 pm

Sziasztok!

Szerintem terven felüli écs, majd kivezetés. Szt

53. § (1) Terven felüli értékcsökkenést kell az immateriális jószágnál, a tárgyi eszköznél elszámolni akkor, ha

a) az immateriális jószág, a tárgyi eszköz (ide nem értve a beruházást) könyv szerinti értéke tartósan és jelentősen magasabb, mint ezen eszköz piaci értéke;

b) az immateriális jószág, a tárgyi eszköz (ideértve a beruházást is) értéke tartósan lecsökken, mert az immateriális jószág, a tárgyi eszköz (ideértve a beruházást is) a vállalkozási tevékenység változása miatt feleslegessé vált, vagy megrongálódás, megsemmisülés, illetve hiány következtében rendeltetésének megfelelően nem használható, illetve használhatatlan;

c) a vagyoni értékű jog a szerződés módosulása miatt csak korlátozottan vagy egyáltalán nem érvényesíthető;

d) a befejezett kísérleti fejlesztés révén megvalósuló tevékenységet korlátozzák vagy megszüntetik, illetve az eredménytelen lesz;

e) az üzleti vagy cégérték könyv szerinti értéke - a jövőbeni gazdasági hasznokra vonatkozó várakozásokat befolyásoló körülmények változása következtében - tartósan és jelentősen meghaladja annak piaci értékét (a várható megtérülésként meghatározott összeget).

(2) Az (1) bekezdés szerint az érték csökkentését olyan mértékig kell végrehajtani, hogy az immateriális jószág, a tárgyi eszköz, a beruházás használhatóságának megfelelő, a mérlegkészítéskor érvényes (ismert) piaci értéken szerepeljen a mérlegben. Amennyiben az immateriális jószág, a tárgyi eszköz, a beruházás rendeltetésének megfelelően nem használható, illetve használhatatlan, megsemmisült vagy hiányzik, azt az immateriális javak, a tárgyi eszközök, a beruházások közül - a terven felüli értékcsökkenés elszámolása után - ki kell vezetni. A piaci érték alapján meghatározott terven felüli értékcsökkenést a mérleg fordulónapjával, az eszközök állományból történő kivezetése esetén meghatározott terven felüli értékcsökkenést a kivezetés időpontjával kell elszámolni

 

Az zavar, hogy kézzel nem tudod megfogni a CD-t? A szerződésből gondolom kiderül, hogy amennyiben nem fizeti a frissítést, megszűnik a joga a használatra. Én emiatt nem aggódnék. Legfeljebb egy mentést lehet készíteni CD-re vagy DVD-re a telepítőfájlokról, aztán ha nem hiszi az APEH, próbálja ki tudja-e használni.

 

A második kérdéshez: én sokkal jobb megoldásnak tartom átfuttatni a beruhás, és eszköz számlán, mint egyből 572-re tenni, vagy a 161-ről rögtön átkönyvelni. Nekem is van ilyenem. Nem javítgatom, egyelőre úgy döntöttem.

Üdfv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Vagyon értékű jog selejtezés?

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. okt. 30, 2008 3:45 pm

Sziasztok!

Nagyon köszönöm a megnyugtató véleményket, Böbe a cikk is nagyon jó. Mivel eddig én is úgy gondoltam, hogy mindkét megoldás elfogadható, nem is változtattam azokon, ahol rögtön 572-re lett téve a kisértékű. Nem tudom most mégis miért bújt belém a kisördög, hogy talán azokat nem jól csinálom. De megnyugodtam, hogy most nem kell előkotorásznom a leltárakat és a kisértékűeket nulla értékkel felvinnin az 1-es főkönyvi számlákra.

Mazsi igen amit leírtál, már én is találkoztam könyvelőirodában olyan programmal, ami így kezeli a tárgyi eszközöket. Mmég a selejtezéses kérdéssel kapcsolatban, ha azért szűnik meg a felhasználói jog, mert időközben már nem fizeti az aktuális szofvter frissítést, akkor lehet szerinted konkrétan erre a tényre hivatkozni egy jegyzőkönyvben, és ezzel együtt szintén selejtezésre kell akkor kivezetni?

Üdv. Kata 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Vagyon értékű jog selejtezés?

HozzászólásSzerző: mazsi5 » csüt. okt. 30, 2008 4:12 pm

Kata!  Nem tudom pontosan milyen szoftverről, illetve frissítésről van szó.,  tehát, hogy egyébként használható-e az a szoftver a cégnél (mivel befektetett eszközök közé tettétek vélhetően több évre terveztétek a használatát..) attól, hogy az újabb frissítéseket nem fizeti..

Nekem állandó letelepített szoftverem van, aminek karbantartására van egy átalánydíjas szerződésem. Ebben az átalánydíjban megcsinálja a programozó azt, amire éppen igényem van és nem jár a program teljes átírásával, valamint átvezeti azt, ami törvényi változásból ered..  Ezeket a havi díjakat én karbantartási szolgáltatásként számolom el.  De ezt kérhetném eseti díjért is, amikor csak azt és azért fizetek, amit éppen csinálnia kell, de az is karbantartás lenne.   Ha mondjuk megszakadna a kapcsolat a szoftvert készítővel.... és ez a szoftver már használhatatlan lenne, mondjuk a törvényi változásoknak megfelelően már nem lenne használható.... akkor igen kiselejtezném, s ha még lenne könyvszerinti értéke, akkor addíg míg használható tervszerinti écs, a kivezetéskori könyvszerinti értéke terven felüli écs.

Attól, hogy nem fizetsz frissítést, nem biztos, hogy a szoftver már nem használható a cégnél... bár mondom, nem tudom milyen szoftverről van szó?    Ha már rendeltetésszerűen nem használható, akkor a terven felüli écs elszámolása után ki is kell vezetni a könyvekből.

Üdv

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Vagyon értékű jog selejtezés?

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. okt. 30, 2008 6:21 pm

Szia Mazsi!

Van egy szoftver aminek először megveszed a felhasználói jogát, utána, hogy tovább használhasd, évente nem a szoftver kell újból megvenni, hanem a szoftver értékének egy bizonyos százalékát befizetni, és ezzel további egy évre használható. Tehát ezeket a "frissítéseket" már én sem a szoftverre, hanem az 529-re könyvelem. De az alapszoftver ára ott marad a leltárban, amikor azt már nem használják, mert nem fizetnek be újabb frissítésre. Végül is amit írsz: megszakad a kapcsolat a szoftver készítőivel, ezáltal ez az ok a selejtezésre. Remélem akkor így végül is jól foglaltuk össze az egészet.

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Vagyon értékű jog selejtezés?

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. okt. 30, 2008 6:22 pm

Köszönöm szépen a válaszokat, mint mindig jó volt veletek az eszmecsere :-)

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég

cron