Adófórum

Adózási és számviteli információk

kötelező szerződéskötés

Számvitel

kötelező szerződéskötés

HozzászólásSzerző: terania » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Segítségeteket kérem az alábbiakban:

Úgy tudom, hogy szolgáltatásnyújtás esetén 200 ezer Ft felett szerződés kötése kötelező. Ez valóban így van-e és melyik törvény v. rendelet tartalmazza pontosan?

Köszönettel:terania

terania
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

kötelező szerződéskötés

HozzászólásSzerző: hvanna » szer. okt. 29, 2008 3:47 pm

 Kedves terabia !

A szerződéskötésre vonatkozó szabályozásat az 1959 évi IV. Polgári Törvénykönyv  200 §-a és a további §.ok tartalmazzák

A felek akaratából létrejövő jogügylet, nincs értékehatára, sem alsó, sem pedig felső.

üdv:hvanna 

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

kötelező szerződéskötés

HozzászólásSzerző: dalnok » szer. okt. 29, 2008 3:51 pm

A szerződéskötés nem kötelező, de a Tao tv 3.sz mellékeltének 4. pontja adott esetben jobban védhető ha a szolgáltatás szövegesen is ki van fejtve. 200 eFt netto értéket meghaladó szolgáltatási számla esetén, ugyanazon személytől és azonos jogcímen éves szinten összevontan értelmezendő.

Üdv.

dalnok

dalnok
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

kötelező szerződéskötés

HozzászólásSzerző: szaboicus » szer. okt. 29, 2008 4:01 pm

Szia!
Az én értelmezésemben a Tao. Tv.3.sz.mellékelte 4. pontja szerint, ha nincs szerződés, és teljesítés igazolás(temészetesen csak a tevékenység érdekében felmerült költségekről lehet szó a szerződésben) akkor nem lehet "Tao.mentesen elszámolni a könyvelésben.
Társasági adó alap növelő tétel az alábbi idézet szerint:
"3. számú melléklet az 1996. évi LXXXI. törvényhezA költségek és ráfordítások elszámolhatóságának egyes szabályaiA)Nem a vállalkozási tevékenység érdekében felmerülő egyes költségek, ráfordításokA 8. § (1) bekezdésének d) pontja alkalmazásában nem a vállalkozási tevékenység érdekébenfelmerült költségnek, ráfordításnak minősül különösen:1.2.3.4. az általános forgalmi adó nélkül 200 ezer forintot meghaladó szolgáltatás ellenértéke (vagyannak egy része), ha a körülmények (így különösen az adózó vállalkozási tevékenysége,árbevétele, a szolgáltatás jellege, a szolgáltatás ellenértéke) alapján egyértelműen megállapítható,hogy a szolgáltatás igénybevétele ellentétes az ésszerű gazdálkodás követelményeivel; azadóévben ugyanazon személytől ugyanazon jogcímen igénybe vett szolgáltatások ellenértékét

együttesen kell figyelembe venni;"

Ehhez még figyelembe kell venni, ha nincs szerződés a számla(ák) Áfa tartalma sem vonható le.

Üdv:Icus

 

szaboicus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

kötelező szerződéskötés

HozzászólásSzerző: szaboicus » szer. okt. 29, 2008 4:06 pm

Sziasztok!
Bocsi, de nehezen tudtam elküldeni.
Üdv.Icus.
szaboicus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

kötelező szerződéskötés

HozzászólásSzerző: validitas » szer. okt. 29, 2008 4:10 pm

Szia Icus!

Ez a hivatkozott rész nem említ semmilyen szerződést, csak a körülmények alapján minősíti a szolgáltatást:

<>".... ha a körülmények (így különösen az adózó vállalkozási tevékenysége,árbevétele, a szolgáltatás jellege, a szolgáltatás ellenértéke) alapján.."

<>Attól, hogy nincs írásos szerződés, még nem jelenti azt, hogy nem a vállalkozás érdekében merült fel, és áfája nem levonható, ugyanis általában jogszabály nem írja elő kötelezően (de vannak kivételek, pl. ügyvédi megbízás,közüzemi szolg.szerződés, meg még biztosan van más is) az írásos szerződést. És a szóban megkötött szerződés is szerződés. Más kérdés, hogy mivel egy szolgáltatásnyjtás nem annyira egzakt, mint pl. egy áru megvásárlása, célszerű írásban szerződni, abban tisztázni a feltételeket. Főleg egy esetleges polgárjogi vita miatt. Ha a vállalkozás körülményeit tekintve nem megtámadható,és nem sért vmilyen kötelezően előírt szerződéskötési kötelezettséget, ill. tudja bizonyítani a szolgáltatás teljesülését, szükségességét, gond nélkül elszámolható szerintem. A társ.adó tv. ugyanis nem írja elő feltételnek az írásos szerződést. 

 

<>Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

kötelező szerződéskötés

HozzászólásSzerző: validitas » szer. okt. 29, 2008 4:38 pm

Azért lehet ennél a pontnál egy kis bizonytalanság, mert a törvény korábbi szövege, 2001.01.01-ig így szólt:

7. az általános forgalmi adó nélkül 200 ezer forintot meghaladó szolgáltatás ellenértéke, ha az alapjául szolgáló írásbeli szerződésből, megállapodásból a szolgáltatás jellege és tartalma, valamint - igazolás hiányában - a szerződés tényleges teljesülése nem állapítható meg. Az adóévben ugyanazon személytől ugyanazon jogcímen igénybe vett szolgáltatások ellenértékét együttesen kell figyelembe venni;

Tehát korábban valóban kötelező volt írásbeli szerződésnek lennie, hiszen az alapján lehetett megállapítani a szolg.jellegét , tartalmát, teljesülését.

Üdv: Böbe 
 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

kötelező szerződéskötés

HozzászólásSzerző: szaboicus » szer. okt. 29, 2008 5:27 pm

Szia Böbe!
Nem tudom mi van a gépemmel, de mindig elszáll.
Sajnos nem találom azt az állásfoglalást ami alapján teljes hatáskörömben úgy döntöttem, hogy lehetőleg mindig írok szerződéseket(1996-1997-től).
Már több APEH ellenőrzésen túl vagyok, így nekem nem lehet vitás kérdés a szerződés.Mindig kérték.
Az Ipa. -adónál is közrejátszik az, hogy a közvetített szolgáltatásként csak akkor fogadják el adóalap csökkentő tételként, ha megvan a szerződés.
Üdv.Icus.
szaboicus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

kötelező szerződéskötés

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. okt. 30, 2008 10:29 am

Szia Icus!

Azzal egyetértek, hogy ajánlott az írásos szerződés. Az APEH is általában kéri. De nem teszi kötelezővé sem áfa-, sem a társ. adó törvény. Ahogy írod, 1996-1997-től írsz szerződéseket, akkor még (ahogy korábban beidéztem is) kötelező volt az írásos szerződés a társ.adó tv. szövege szerint.

A közvetített szolgáltatásoknál természetesen feltétel az írásos szerződés, de nem minden igénybevett szolgáltatás közvetített.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég