Adófórum

Adózási és számviteli információk

kutyaeledel áfája

Számvitel

kutyaeledel áfája

HozzászólásSzerző: magdianyus@freemail.hu » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Fontos kérdésem lenne: korábban szó volt a kutyaeledel könyveléséről. Azt a választ kaptam, hogy a cég elszámolhatja a kutyakaját, és az áfát is visszaigényelheti. Biztosak vagytok abban, hogy a kutyaeledel áfája visszaigényelhető? T51/466-K381.

Válaszotokat köszönöm. Nagyon fontos lenne.

magdianyus@freemail.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

kutyaeledel áfája

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » kedd okt. 21, 2008 9:10 am

Szia!

Én levonom az áfáját, és az 513-ra (egyéb anyag) könyvelem.

Egy korábbi kérdés kapcsán a válaszomból:

"Nálam is ugyanez a szitu. Telephely, 3 kutya. A kutyák benne vannak a tárgyi eszközben. Eboltásról még nem került hozzám számla, ha lenne azt is elszámolnám, a kutyaeledelt  az egyéb anyag közé könyvelem, áfáját levonom.

A vállalkozás 2004, 2005-ös évét ellenőrizték (áfa). Igaz nem én könyveltem, csak az ellenőrzést vittem végig (az előzők is levonták az áfáját). Annyit kérdeztek, hol vannak a kutyák, és milyen célból. Megindokoltam, és megemlítettem azt is, hogy a t.eszköz a cégnél, kérdeztem behozzam-e a t.e. nyilvántartást, de nem kérték. Persze ez nem garancia arra, hogy minden revizor így viselkedik.

A vállalkozó feladata többek között a vagyon védelme is, ezért én úgy gondolom, ha a vállalkozás eszköznyilvántartásában fellelhetők ezek az ebek, minden további nélkül elszámolhatók a vele kapcsolatos költségek."

http://www.adoforum.hu/tema/14061/leirhato-koltseg

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

kutyaeledel áfája

HozzászólásSzerző: kovalkata » kedd okt. 21, 2008 9:13 am

Szia!

Attól, hogy az anyagbe könyvelsz egy olyan tételt, aminek az áfa tilalmak szerint nem vonható az áfájá, még nem változtat semmin. Ha a benzint azért veszik, mert pl. egy termelő gépbe teszik üzemanyagként, attól még ugyanúgy nem vonható le az áfája.

Szerintem a kutyaeledelnél itt most az a mérvadó, hogy vtsz szerint az élelmiszerek közé tartozik e. Hisz az élelmiszerre és italra van a levonási tilalom. Ha nincs ott az élelmiszerek között, akkor szerintem nyugodtan levonhatod. Én legalábbis biztos levonnám.

Üdv. Kata 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

kutyaeledel áfája

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » kedd okt. 21, 2008 9:39 am

Sziasztok!

Szerintem a kutyaeledel nem élelmiszer, hanem takarmány kategória.

2008. évi XLVI.tv:

10. élelmiszer: az élelmiszerjog általános elveiről és követelményeiről, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság létrehozásáról és az élelmiszerbiztonságra vonatkozó eljárások megállapításáról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2002. január 28-i 178/2002/EK rendelete (a továbbiakban: 178/2002/EK rendelet) 2. cikke szerinti fogalom;

55. takarmány: a 178/2002/EK rendelet 3. cikkének 4. pontja szerinti fogalom;

178/2002. EK rendelet:

E rendelet alkalmazásában az „élelmiszer” minden olyan feldolgozott, részben feldolgozott

vagy feldolgozatlan anyagot vagy terméket jelent, amelyet emberi fogyasztásra szánnak,

illetve amelyet várhatóan emberek fogyasztanak el. (2. cikk- Az élelmiszer fogalma)

Nem minősülnek „élelmiszernek” a következők:

a) takarmány;..............................

takarmány: feldolgozott, részben feldolgozott vagy feldolgozatlan anyag vagy termék,

többek között adalék, amelyet állatok orális etetésére szánnak;(3. cikk - Egyéb fogalmak)

 

Persze ha elősütött panírozott csirkecombbal etetem, az más megítélés alá esik.

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

kutyaeledel áfája

HozzászólásSzerző: Panni49 » kedd okt. 21, 2008 9:41 am

Szia! A VTSZ szerint 23 árúcsoport :Az élelmiszeripar melléktermékei és hulladékai:elkészített állati takarmány. A 2309 VTSZ alá kell sztályozni az állati takarmányozásra szolgáló olyan termékeket,amelyeket növényi vagy állati eredetű anyagok feldolgozása során nyernek. ..........Tehát ahogy az eredeti kérdésedre megadott válaszomban is írtam (kutyaeledel könyvelése) a kontírozásban az előzetes ÁFA levonható.Üdv.Panni  

Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

kutyaeledel áfája

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » kedd okt. 21, 2008 9:56 am

Sziasztok !

 

Nelly felsorakoztatta  a rendeletben az élemiszer ismérveit. Az AKV-ban megjelent azonos tárgyu kérdésre egy rövid választ idézek a szakértőtől:

"A felsorolt költségek (adóköteles gazdasági tevékenysége érdekében merülnek fel) közül az áfa törvény 124. § (1) bekezdésének j) és k) pontja értelmében csak az élelmiszer és ital esetében nem vonható le a beszerzést terhelő áfa. De mivel az állati eledel, takarmány nem élelmiszer, ezért a fentiek értelmében - ha az áfa törvényben előírt egyéb feltételek is teljesülnek - ennek az áfa tartalma is levonható."

 

Üdv: Judit
Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

kutyaeledel áfája

HozzászólásSzerző: magdianyus@freemail.hu » kedd okt. 21, 2008 3:24 pm

Köszönöm szépen a segítségeteket.
magdianyus@freemail.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

kutyaeledel áfája

HozzászólásSzerző: turcsanyine1 » kedd okt. 21, 2008 4:51 pm

T magdianyu

kérdésed az, hogy a kutyaeledel ÁFÁ-ja.

Mit csinál a cég, Örző-védő vagy miért van kutyája. Ha a kutya a vállalkozásé és a gazdálkodásához szükséges akkor minden további akadály nélkül az ÁFA is levonható, ha az eledel a gazdálkodás  érdekében merül fel és van kutyája.

 

Üdv. Maja

turcsanyine1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

kutyaeledel áfája

HozzászólásSzerző: magdianyus@freemail.hu » szer. okt. 22, 2008 8:52 am

Szia Maja!

A cég eredet vizsgálatokkal foglalkozik. Telephelyét kutya őrzi. Ennek ellátására kutyatápot, kutyaeledelt vásárol a cég. Ezért az áfa levonható.

Üdv.Magdi

magdianyus@freemail.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég

cron