Adófórum

Adózási és számviteli információk

Felelősség

Számvitel

Felelősség

HozzászólásSzerző: escheuring@drotposta.hu » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

2006 őszén átvettem egy nagyon zűrös céget (amikor átvettem még nem tudtam). Már a nyitással komoly problémáim voltak, mert pl. a záró főkönyvi és a bankkivonat szerinti egyenleg közel 2 millió Ft. eltérést mutatott. Természetesen mással is volt problémám, de ez volt a legkirívóbb. Először megpróbáltam a nyitót rendezni, így a 8 és 9 számlaszámokon vannak olyan tételeim, hogy nyitó eltérés miatti rendezés. Ha megnézem a mérleget, akkor azt látom, hogy a jegyzett tőke 3 millió, viszont a saját tőke  mínusz 1,5 millió. Szerintetek, hogyan zárjam az évet?  A mérlegbe hozzam külön oszlopba a rendezendő dolgokat, vagy egybe mindent a 2006 év eredményével. (A 2005 évet, ha akarnám akkor sem tudnám önellenőrizni, mert a bizonylatok állítólag "eltüntek a könyvelőnél"). Amikor megláttam a mérleget, első gondolatom az volt, hogy gyorsan búcsút kell venni az ennyire zűrős, folyamatosan veszteséges cégtől; aztán úgy döntöttem még egy évet bevállalok, s ha nem produkál valami kis ereményt akkor búcsúzunk. Szerintetek meddig felelős a könyvelő ezekért a zűrőkért? Engem elővehetnek??? (az átadás átvétel jegyzőkönyvvel történt, melyben rögzítettem, hogy 2006 előtti dolgokért semmiért nem vállalok felelősséget, s, hogy a nyitót legjobb tudásom szerint próbálom rendezni).

Várom segítségeteket. Egy kezdő könyvelő...

escheuring@drotposta.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Felelősség

HozzászólásSzerző: mérlegkönyvelő » pén. jan. 26, 2007 7:26 am

Szia!

Írj mindenképpen szerződést, amelybe foglald bele a fentieket.

Nekem volt egy hasonló esetem. Ott a zűrös cég beolvadt a tulajdonos másik cégébe és a könyvelő a beolvadást nem tudta kezelni, akkor jöttek hozzánk.

Mint kiderült nagyon hanyagul volt könyvelve.

Kis idő múlva a Nyugdíjbiztosító értesített, hogy nincs adatszolgáltatás több évre. Ekkor én felhívtam a régi könyvelőt- mivel a tulaj az anyagot nagy könyörgések árán sem tudta visszaszerezni-, hogy voltak-e biztosítottak az adott évben. Ő azt mondta, hogy nem, adjam le nemlegesen.

Leadtam.

Múlt évben ellenőrizte a céget a nyugdíjbiztosító. Természetesen kiderült, hogy voltak alkalmazottak, de nincs megfelelő nyilvántartás, amiből le lehetne adni a NYENYI-t.

Az osztályvezetőnél kötött ki a dolog, ő pedig azt mondta

ÉN VAGYOK A HIBÁS, HOGY NEMLEGES ADATSZOLGÁLTATÁST ADTAM LE,

meg kellett volna győződnöm a másik könyvelő igazáról.

A tulaj természetesen nem értett vele egyet, de így is nagyon kellemetlen volt.

 

Úgyhogy nagyon vigyázz az ilyen céggel, ha esetleg korábbi, le nem adott bevallát kérenk Tőled!

 

És ha tudod, kerüld az ilyeneket. Addig ne vállald el, míg nem látod az előző anyagát!!

 

Csak jó tanácsnak szántam!!

 

Üdv.Ildikó

mérlegkönyvelő
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Felelősség

HozzászólásSzerző: csesztike » pén. jan. 26, 2007 8:19 am

Szia!

Azt szeretném kérdezni, hogy a 8 és 9 számlaosztályokon milyen korrekciós tételeid vannak és mi alapján könyvelted le ezeket? A főkönyvi kivonat  a mérvadó, bármennyire nem fedi a valóságot, neked azzal kell nyitnod és minden rendező tételt valamilyen bizonylat alapján kell felkönyvelned 2006.01.01-el ( pl: járulékok: Apeh folyószámla kivonat, vevő-szállító: egyenlegközlők alapján ). Nagyon fontos a felelősség szempontjából, hogy ne nyúlj bele az előző időszakokba, mert abban a pillatban a tiéd a felelősség! Minden korrekciós tételt 2006-ra könyvelj és add vissza miharabb ezt a céget, mert komoly problémáid lehetnek a későbbiekben ebből, ne várj még egy évet!

Ha tudok valamiben, szívesen segítek!

Csesztike

 

csesztike
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Felelősség

HozzászólásSzerző: madora100 » pén. jan. 26, 2007 4:15 pm

A nyitó tételekhez váleményem szerint se nyúlj. Az annyi, amennyivel átvetted azt. Ha ki is tudod majd nyomozni az eltérések okát, rengeteg lusz munkába fog kerülni az önellenőrzések elvégzése. Mert valamilyen adófolyószla eltérés szinte mindig valamilyen költséget is érint, ami miatt TAO, ip.üz.adó stb. önellenőrzést kell elkészítened esetleg több évre visszamenőleg. Esetleg jelentős hiba esetén újbóli mérlegközzététel, szöveges beszámoló stb. Nem tudom, ez megtérül-e neked. Pláne, hogy a szerződésben nem kötöted ki, hogy mindezt plusz vállalkozási díjért vagy hajlandó elkészíteni. Gondolkodj rajta......
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég