Adófórum

Adózási és számviteli információk

késedelmi kamatot számlázni?

Számvitel

késedelmi kamatot számlázni?

HozzászólásSzerző: DerStauner » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

üdv.

van egy cég, ahol a késedelmi kamat számlázásra kerül bizonyos időközönként az összes vevőre. tehát ha a vevő késve fizetett egy v. több számlát, akkor a program kiszámolja a késedelmes napok számát, és hozzá a kamatot. a számla pedig ezzel automatikusan lekönyvelődik a vevőre, mint követelés. viszont tudjuk, hogy a késedelmi kamatot nem számlázzuk, hanem terhelő levelet küldünk róla, és ha majd befolyt a kamat, akkor könyveljük (mivel a könyvekben csak elismert követelést lehet nyilvántartani).

a kérdésem az, hogy jogszabályi hivatkozást hol találok a félkövérrel jelölt szakaszra? (a sztv. 77. par (2) b)-re ne hivatkozzatok, mert az nem ezt mondja ki)

DerStauner
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

késedelmi kamatot számlázni?

HozzászólásSzerző: zspotorke » hétf. okt. 13, 2008 6:41 pm

Szia!

A késedelmi kamat sem nem termékértékesítés, sem nem szolgáltatás. Ezért nem tartozik az ÁFA hatálya alá - nem számlázandó. Értesítő levelet szokás küldeni, mint számviteli bizonylatot. Ettől függetlenül én is tudom és látom, hogy néhány multi feltünteti a számláján. (közüzemi szolgáltatók, T-Home, mobilszolgáltatók stb.) Rákérdeztem egy előadáson. Erre az volt a válasz, hogy semmi nem tiltja, hogy többletinformáció szerepeljen egy számlán -de önálló számlát nem lehet alkotni belőle. Hát nekem ez nem volt meggyőző érv. Ettől függetlenül én sem számlázom az előbbi indokok alapján.

Üdv: P.Zsuzsa

 

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

késedelmi kamatot számlázni?

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » hétf. okt. 13, 2008 7:18 pm

Sziasztok! 

Én máshonnan közelítem meg. Ezzel egyfajta szolgáltatást nyújtok, hogy hitelezek a vevőm részére, de ez mentes az adó alól, és az áfa tv szerint:

165. § (1) Mentesül a számlakibocsátási kötelezettség alól az adóalany abban az esetben, ha

a) termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása a 85. § (1) bekezdése és 86. § (1) bekezdése szerint mentes az adó alól, feltéve, hogy gondoskodik olyan, az ügylet teljesítését tanúsító okirat kibocsátásáról, amely a Számv. tv. rendelkezései szerint számviteli bizonylatnak minősül;

 

86. § (1) Mentes az adó alól:

a) a biztosítási, viszontbiztosítási szolgáltatás nyújtása, ideértve a biztosítási alkusz és közvetítő által - ilyen minőségében - teljesített szolgáltatásnyújtást is, továbbá az életbiztosítási és a nem életbiztosítási ág elkülönült művelésére tevékenységi engedéllyel rendelkező, ugyanazon személyek, szervezetek többségi tulajdonában álló felek egymás közötti olyan szolgáltatás nyújtása, amely közvetlenül szükséges az egyik fél biztosítási, viszontbiztosítási szolgáltatásának nyújtásához, és az ellenérték, amelyet a másik fél kap vagy kapnia kell, nem több annál, mint a nála ezzel összefüggésben igazoltan felmerült költség;

b) a hitel-, pénzkölcsön és egyéb, ilyen jogviszonyt megtestesítő szolgáltatás (e § alkalmazásában a továbbiakban együtt: hitel) nyújtása és közvetítése, valamint ezek hitelező általi kezelése;

c) a hitel nyújtásához kapcsolódó vagy egyéb biztosítéki célú kötelezettség vállalása és közvetítése, valamint ezek hitelező általi kezelése;

d) a folyó-, betét- és ügyfélszámlával, fizetéssel, átutalással, csekk-, egyéb pénzköveteléssel és pénzügyi eszközzel kapcsolatos szolgáltatás nyújtása, ideértve ezek közvetítését is, kivéve magát a követelés (kinnlevőség) behajtását;

 

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

késedelmi kamatot számlázni?

HozzászólásSzerző: zspotorke » hétf. okt. 13, 2008 7:35 pm

Nelly!

A késedelmi kamat Ptk. kérdés és nem egyfajta "szolgáltatásnyújtás" arról nem beszélve, hogy ilyen fajta szolgáltatást csak engedély birtokában gyakorolhatunk - sztem.

Másrészt pedig a kkamat nem mentes az adó alól, hanem nem tartozik az ÁFA hatálya alá.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

késedelmi kamatot számlázni?

HozzászólásSzerző: Napraforgó » hétf. okt. 13, 2008 7:48 pm

Sziasztok!

Én sem bocsátok ki kés.kamatról  számlát,  viszont  kapok! Méghozzá banktól, aki a beszállítói faktor  késedelmes kiegyenlítése esetén a kés.kamatra is számlát küld, ugyanúgy mint a faktordíjra vagy a bankköltségekre. Ezek az összegek többnyire pár-száz forint összegűek. A számla "is" okmány, így nem problémázunk vele, hogy "számlaként" küldi, gondolom részéről könnyebb a nyilvántartás.

Azzal viszont nemigazán értek egyet, hogy cégek esetében a program automatikusan "ráfordítsa" a vevőre, ugyanis nem biztos hogy egyetért ezzel, (pl. a fiz határidő nem a megállapodás alapján volt megállapítva), így lehet ki sem fizeti, s akkor csak húzzuk-vonjuk tovább a követelést. Pár száz vagy pár ezer forint késedelmi kamat tartozásért egyik szállító sem fog felszámolást kezdeményezni. Üdv:Napraforgó

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

késedelmi kamatot számlázni?

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » hétf. okt. 13, 2008 7:54 pm

Szia Napraforgó!

A faktordíjról áfás számlát kapsz, avagy sem? Mert az idéntől állítólag áfás az ügylet. Időközben megszűnt nálunk a faktorálás, viszont az első negyedévben az elszámolásokon a faktorcég áfásan tüntette fel a faktordíjat, számlát viszont azóta sem kaptam. Megírnád, hogy áfás-e? Köszönöm:Nelly

 

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

késedelmi kamatot számlázni?

HozzászólásSzerző: Napraforgó » hétf. okt. 13, 2008 8:03 pm

Sziasztok! Bár nem "friss" és nem tartozik szorosan a kérdéshez, de tanulságos.

 Késedelmi kamat a gazdálkodó szervezetek esetében PDF Nyomtatás E-mail
Tagjainktól - Jog
Írta: Dr. Kocsis Ildikó   
2006. június 25.

Ki ne találkozott volna a késedelmi kamat jogintézményével. Erről mindenki hallott már, és talán a legtöbben úgy is gondolják, hogy pontosan ismerik az erre vonatkozó jogi szabályozást. Javaslom azonban, hogy ezen a területen is frissítsük fel tudásunkat.

Ha a fizetésre megszabott határidő eredménytelenül telt el, gazdálkodó szervezetként még nem leszünk automatikusan jogosultak a késedelmi kamatra. El kell telnie 30 napnak a számla vagy fizetési felszólítás adós általi kézhezvételétől. Ha a számlát, felszólítást még a teljesítésünk előtt kézbesítjük vagy nincs róla adatunk, hogy az adós mikor vette kézhez számlánkat, felszólításunkat, csak a teljesítéstől számított 30 nap után leszünk jogosultak a kamatra.


Nem szabadul a kamatfizetési kötelezettség alól az adós akkor sem, ha később késedelmét bármely okra hivatkozva kimenti. A késedelmi kamat törvény szerinti mértéke a gazdálkodó szervezetek számára a késedelmet közvetlenül megelőző december 31-én vagy június 30-án érvényes jegybanki alapkamat hét százalékponttal növelt összege, amelyről a Magyar Nemzeti Bank honlapján tájékozódhatunk.
A kamat mértéke naptári félévenként változik, a félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamat függvényében. Más a kamat mértéke, ha a pénztartozást eleve kamat (ú.n. ügyleti vagy szerződéses kamat) terhelte, ekkor a szerződéses kamaton felül, a fentiek szerinti kamat egyharmadával kell számolni, de a kamatnak összességében el kell érnie a fenti késedelmi kamat mértékét.


Nézzünk egy példát:


A teljesítési határidő 2005. április 10. napján járt le, ügyleti kamatot a felek nem kötöttek ki, vagyis a tartozás kamatmentes és gazdálkodó szervezetek az érintettek. Ebben az esetben, ha a felek nem állapodtak meg másként, a kötelezett május 11. napjától köteles késedelmi kamatot fizetni.
Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

késedelmi kamatot számlázni?

HozzászólásSzerző: zspotorke » hétf. okt. 13, 2008 8:03 pm

Szia Napraforgó!

Én is találkoztam már a számlázásával (lásd 1.sz. hozzászólásomban) és a "nagy" APEH-os előadó azt mondta, hogy semmi nem tiltja ill. az ÁFA tv. meghatározza, hogy mit kötelező számlázni. Ettől függetlenül mást is lehet, de ha már számla - akkor könyvelni kell(ene) és követelésként nyilvántartani. Ez pedig ellentmond annak, hogy csak akkor könyveljük, ha befolyt vagy kiegyenlítettük.

Ezért én is kamatterhelő levélben (mint számviteli bizonylat)  közlöm és pü. rendezéskor könyvelem.

Üdv.: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

késedelmi kamatot számlázni?

HozzászólásSzerző: Napraforgó » hétf. okt. 13, 2008 8:14 pm

Szia!

A faktordíjat és a bakköltséget  Áfá-san kapom, általában hó végén "borítja" rám az összes "költségszámlát" , de ezek értékét  mindig visszavonja  (kompenzálja) a kifizetésekből, csupán csak a kés.kamatot utalatja át. Üdv: Napraforgó

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

késedelmi kamatot számlázni?

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » hétf. okt. 13, 2008 8:19 pm

Köszönöm!

"Arany életed" lehet, nem irigyellek, főként ha még kompenzációval is megbolondítják az ügyletet! A bankköltség egy kissé meglepett, hogy áfás.

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Következő

Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég