Adófórum

Adózási és számviteli információk

Vashulladék átvétel

Számvitel

Vashulladék átvétel

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

A cégem leadott a méhbe leselejtezett vasárut, melyről csak egy vételi jegyet kapott, a cég nevére. Elegendő-e ezt a bevételi pénztárbizonylat mellé tűzni, és simán T381 K969 -re könyvelni? Vagy kell erre is áfás számlát írnia a cégnek? Mivel itt selejtezett áru leadásáról van szó, nem tudom ezt terheli e áfa fizetési kötelezettség.

Köszönöm előre is,

Kata 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Vashulladék átvétel

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. szept. 04, 2008 8:15 am

Kérem aki tud SOS segítsen, mert 08 hóban törént a dolog és havi áfásak, és ha még visszamenőleg számlát kell erről írni nehogy gond legyen. De egyébként az is zavar, hogy a vashulladék fordítottan adózik, az átvételi jegyre meg csak annyi van bélyegezva, hogy az szja előleget a leadó rendezi. Viszont mivel itt a cég adta le, hát most fogalmam sincs mi van?

Üdv. Kata 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Vashulladék átvétel

HozzászólásSzerző: mazsi5 » csüt. szept. 04, 2008 9:08 am

Szia Kata!  Cégről írsz-- tehát nem jó így.  A hulladékfelvásárlók (MÉH-is) a magánszemélyek felé állít ki felvásárlási jegyet,  a cég itt értékesíti a hasznosítható hulladékát.  Tehát a cégnek kellene számlát kiállítani... Ha ez a hulladék megfelel az ÁFA tv.6.sz. mellékletében felsorolt valamelyikének (mindenbizonnyal igen), akkor azzal a VTSZ számmal , és mivel a felvásárló minden bizonnyal olyan ÁFA alany, aki a fordított ÁFÁ-nak lehet alanya, valamint mivel ÁFÁ-ról is kérdezel az eladó cég is ÁFÁ-s ÁFA alany -- akkor fordított ÁFÁ-san az ÁFA tv.142.§.alapján..

Ha valamit selejtezünk, akkor ugye amit hulladékértéken még képvisel a dolog, akkor hulladékértéken készletre vesszük (hulladék anyag készlet), s amikor ezt eladjuk akkor ki kerül a nyilvántartásból, főkönyvből (elábé).  Szerintem ha egy gazd.társaság a MÉH-nek ad el vashulladékot  (hulladék lehet ami gyártás, stb. során keletkezik fém forgács,stb, valamint, ami már rendeltetésszerűen az eredeti céljára nem használható,  hogy aztán ebből a hulladékból mi az ami veszélyes hulladék tehát még nekem fog pénzembe kerülni, hogy eltűnjön (tehát nincs a főkönyvben készleten, mert nem hasznosítható, nincs hulladékből visszanyerhető értéke) ,  vagy mi az, amit még hasznosítható (pénzért értékesíthető) hulladék  ( a selejtetésből, ráfordításból visszanyerhető érték, amit szerepeltetek készlet értéken is, annyival kevesebb az elszámolt ráfordítás értékem) az más kérdés a hulladékok megítélésénél.

Mivel itt hasznosítható hulladékról van szó, amit a cég elad, szerintem a MÉH felé is számla kíséretében adhat el.  Üdv.  

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Vashulladék átvétel

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. szept. 04, 2008 9:19 am

Szia Mazsi!

Pontosan én is ezzel a gyanuperrel éltem, és fel is hívtam az apeh kék számát is, ahol megerősítettek, hogy a cégemnek ki kell állítani a méh felé a fordított áfás számlát. Csak azt nem tudom, ezek után a méhes cég (2-es adószámmal rendelkezik, tehát áfa alany) mit fog szolni, ha a bevételi jegy alapján megküldi nekik a cégem a számlát. De az már legyen az ő gondjuk? A cég csak állítsa akkor ki a számlát, és küldje meg nekik az első példányt? Ja és akkor ez valamilyen egyéb árbevétel lesz?

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Vashulladék átvétel

HozzászólásSzerző: mazsi5 » csüt. szept. 04, 2008 10:38 am

Szia!  Én a számlatükörben az egyes értékesítési nettó árbevételeket minden bejelentett tevékenységre külön bontottam, van áru értékesítés nettó árbev. is, de van külön hulladékértékesítés nettó árbev is.

nem tudom nálad hogy van,  de értékesítés nettó árbevétele  szerintem és nem egyéb bevétel (nem olyan mint a tárgyieszköz értékesítés bevétele..), a kivezetett hulladékérték pedig elábé..  

Szerintem beszéljétek meg a vevővel a rendezést, mert vélhetően az átvételkor az átadó is elmulasztotta közölni, hogy cég az eladó...,  egyébként is a nyilatkozatra is szükség lenne, hogy mind a két fél olyan ÁFA adóalany, aki a fordított ÁFA személyi feltételeinek megfelel..   Lehet, hogy még ők is vissza tudják rendezni azt a felvásárlási jegyet..  Üdv. 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Vashulladék átvétel

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. szept. 04, 2008 10:54 am

Szia Mazsi!

Igen, arról már meggyőztem magam, hogy nem egyéb bevétel, én az egyéb árbevételek közé fogom tenni. Tudta a vevő, hogy cégről van szó, mert a vételi jegyre rá kellett írnia a cég nevét. Csak max. aki épp átvette, a szabályokkal nem volt tisztában. A nyilatkozatról jogos az észrevételed. Akkor megpróbálunk előbb beszélni velük.

Üdv. Kata 

 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég

cron